Logo MojaObčina.si

Cerklje na Gorenjskem

DANES
17°C
9°C
JUTRI
20°C
14°C
Deli
1779

Pri Tratarju na Trati prikazali mletje ajde in peko kruha

Kmetijo Pr Tratarju na Trati so v sredo, 8. maja, obiskali otroci z vzgojiteljicami iz vrtcev Sončni žarek iz Stare Loke in Jurček iz Grosuplja. Gospodar Ciril Grilc in njegova žena Jelka sta jim prikazala peko kruha, čiščenje in mletje ajde. Najprej je Jelka v mentrgi zamesila testo, ki je nato vzhajalo. Pred tem je v več kot dvesto let stari kmečki hiši zakurila krušno peč, katero so na novo sezidali leta 1970 ter spekla pet hlebov kruha. Po kmečki hiši je dišalo po sveže pečenem kruhu.

Pod kmečkim poslopjem je na starem pajkelnu gospod Ciril prikazal čiščenje ajde. Prečiščeno ajdo je nato odnesel v mlin, kjer so si otroci ogledali mletje ajde. Postopek mletja poteka z drgnjenjem dveh kamnov. Včasih so za pogon uporabljali vodo, danes pa električno napetost. Prikazal je tudi izdelovanje lesenih skled iz različnih dreves listavcev. Otroci so si ogledali tudi kmetijsko mehanizacijo in živino na sosedovi kmetiji Pr Mlač na Trati. Ob zaključku ogleda sta Jelka in Ciril s Tratarjeve kmetije vsem otrokom podarila lesene skodelice, ki jih je Ciril izdelal posebej za njih.

 

Besedilo in foto: Janez Kuhar

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi