Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Celje
JUTRI
22°C
9°C
SOB.
22°C
9°C
Oceni objavo

Poklonimo se spominu na žrtve prometnih nesreč in vozimo previdno ter odgovorno

Tretjo nedeljo v novembru tradicionalno obeležujemo svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč. To je dan, ki ga poklonimo spominu na vse, ki so v prometnih nesrečah izgubili življenje ali se poškodovali. Spomnimo se tudi njihovih svojcev, prijateljev in vseh ostalih, ki so bili zaradi posledic prometnih nesreč prizadeti. Zavod Varna pot iz Ljubljane pod okriljem Organizacije združenih narodov, Svetovne zdravstvene organizacije in Evropskega združenja žrtev prometnih nesreč že od leta 2007 na ta dan organizira različne aktivnosti, ki so namenjene osveščanju o varni mobilnosti. 
Pred epidemijo smo tudi na Mestni občini Celje skupaj s Policijsko postajo Celje na različne načine obeleževali ta dan, letos pa ga tako kot lani zaradi slabih epidemioloških razmer žal ne bomo mogli. Kljub temu pa občane pozivamo, da se v nedeljo s spoštovanjem poklonijo spominu na žrtve prometnih nesreč in da so v prometu vsak dan, vsak trenutek,  strpni, previdni in odgovorni.  

Aktivnosti, ki spodbujajo večjo prometno varnost
Na Mestni občini Celje spodbujamo vse aktivnosti, ki prispevajo k večji prometni varnosti. Želimo si, da bi nekoč vendarle dosegli naš skupni cilj – nič mrtvih na cesti. Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Celje (SPV MOC) je tudi letos v sodelovanju z Zavodom Vozim, ZŠAM in policijo izvajal preventivno – izobraževalne aktivnosti. Posebno pozornost je namenjal mladim, ki so na začetku svoje življenjske poti in še nimajo dragocenih izkušenj na področju prometa. Nekateri od njih se ne zavedajo, da lahko že trenutek nepazljivosti na cesti za vedno spremeni njihovo življenje ali življenja ostalih udeležencev v prometu. 
Skupaj z Zavodom Vozim že več let izvajamo delavnice prometne varnosti in mobilnosti za vse dijake 3. letnikov srednjih šol. Letos smo v delavnice povabili še devetošolce. Samo v letošnjem septembru in oktobru smo izvedli  okoli 30 delavnic, v katerih  smo mlade podučili o upoštevanju prometnih predpisov in se z njimi pogovarjali o spremembah potovalnih navad. Gre za projekt Mestna občina Celje - Varna in mladim prijazna. Poseben je zato, ker dijake obiskujejo invalidi, ki so se poškodovali v prometnih nesrečah. Ker odkrito spregovorijo tudi o svojih izkušnjah in o vseh težavah, ki spremljajo paraplegike, so njihova predavanja med mladimi vedno izjemno dobro sprejeta. 
S cestno – prometnimi pravili na razumljiv in primeren način seznanjamo tudi otroke v vrtcih in v osnovnih šolah. Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu  (SPV MOC) redno sodeluje v različnih preventivnih akcijah, ki potekajo pod okriljem Agencije za varnost prometa RS. Projekti, ki so namenjeni zagotavljanju  večje prometne varnosti in v katerih redno sodelujemo kot partnerji, so:
- Jumicar in Kolesarčki 
Projekta sta namenjana vrtcem in osnovnim šolam. 
- Pasavček 
Projekt se že več let izvaja v celjskih vrtcih.
- Izdelava digitalnih načrtov šolskih poti 
Gre za digitalizacijo vseh načrtov šolskih poti, ki smo jih na tak način približali uporabnikom, torej otrokom in staršem. V digitalizacijo smo zajeli vse osnovne šole v Mestni občini Celje.

SPV MOC pa ne sodeluje samo v preventivnih akcijah, ampak si prizadeva tudi za optimizacijo sistema prometne signalizacije na občinskih cestah, ki prav tako pomembno prispeva k večji prometni varnosti. Komisija vsako leto pred začetkom prvega šolskega dne pregleda šolske okoliše in poskuša ugotoviti, kjer so težave in kako bi jih lahko rešili. Preverja torej, kaj bi se lahko še naredilo, da bi bili otroci in ostali občani na cesti varnejši, kje je potrebna nova prometna signalizacija in podobno.  
Na Mestni občini Celje posebno skrb namenjamo ljudem, ki so zaradi bolezni ali poškodbe na invalidskem vozičku. Zavedamo se, da robnik pločnika lahko zanje predstavlja nepremostljivo oviro in da preprost opravek v mestu od njih zahteva velik napor. Da bi jim zagotovili varno uporabo površin za pešce, jim omogočili kakovostnejše in lažje življenje, vsako leto na različnih lokacijah gradimo klančine. Pri odločanju, kaj vse je potrebno narediti za občane na invalidskih vozičkih, že več let sodelujemo z različnimi invalidskimi organizacijami, predvsem z Društvom paraplegikov jugozahodne Štajerske. Večina parkirnih mest za invalide je na območju ožjega mestnega jedra oziroma v bližini zdravstvenega doma, bolnišnice, sodišča, občinske uprave, upravne enote in drugih pomembnih javnih ustanov. Kadar je potrebno, parkirna mesta za invalide označimo tudi pred bloki oziroma večstanovanjskimi objekti. Pri novogradnjah teh težav ni, saj morajo investitorji spoštovati novo zakonodajo, ki predpisuje minimalno število tovrstnih parkirnih mest. 

Načrti za še večjo prometno varnost
Tako kot na vseh ostalih področjih je tudi na področju zagotavljanja večje prometne varnosti veliko želja in potreb. Ker so sredstva v občinskem proračunu omejena, projekte uresničujemo postopoma in po prednostnem seznamu. Vsekakor imamo v načrtu ureditev varnejših prehodov za pešce z dodatnimi ukrepi za označevanje in prisilno zmanjševanje hitrosti v prometu, ureditev dodatnih odsekov varnih šolskih poti in ureditev varnih avtobusnih postajališč (na več mestih so še vedno označene na vozišču).
Najbolj pomembna je varnost ranljivih udeležencev v prometu, torej pešcev in kolesarjev. Tudi tukaj je potrebno upoštevati oba vidika pojma »varnost«. Prvi je tisti, ki se izvaja v obliki izobraževanj, medtem ko je drugi namenjen ukrepom na terenu. 
V Celju trajnostni mobilnosti namenjamo zelo veliko pozornosti. S pomočjo evropskih in državnih sredstev smo v zadnjih letih na tem področju naredili velik razvojni korak naprej. Namestili smo več polnilnic za električne avtomobile ter s sofinanciranjem Eko sklada kupili deset avtobusov na stisnjen zemeljski plin, ki je okolju prijazen. V sodelovanju z javnim podjetjem Energetika Celje smo v Trnovljah zgradili sodobno polnilnico na stisnjen zemeljski plin, ki ni namenjena samo polnjenju Celebusov, ampak tudi drugim vozilom na to vrsto pogona. Lani smo celovito obnovili del Gubčeve in Lilekove ulice v starem mestnem jedru, ki sta zdaj varni za pešce in kolesarje. Zgradili smo tudi sistem vozlišča Park&Ride. Razširili smo sistem izposoje javnih koles KolesCE, urejamo nove kolesarske povezave in občane na različne načine spodbujamo, da se v službo, trgovino in po opravkih namesto z avtom odpravijo peš, s kolesom, Celebusom ali drugimi alternativnimi oblikami mobilnosti.

Oglejte si tudi