Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 20.01.2018

pretežno oblačno
Danes bo delno jasno, dopoldne bo po nekaterih nižinah megla ali nizka oblačnost. Zvečer se bo od zahoda znova pooblačilo. Najvišje dnevne temperature bodo od 1 do 7, na Primorskem do 10 °C.
-1°C | 6°C
nedelja, 21.01.2018
-1°C | 9°C
ponedeljek, 22.01.2018
-4°C | 4°C
torek, 23.01.2018
-2°C | 9°C
sreda, 24.01.2018
-2°C | 10°C
Opozorila
Sobota, 20.1.2018 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
6°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

BUTARA VELIKANKA V LETUŠU


KULTURA

| |
30.03.2015      18:42
A A

BUTARA VELIKANKA V LETUŠU


V soboto, 28.3.2015, pred cvetno nedeljo, je bilo v Letušu spet veselo, saj so mladi člani Kulturnega društva Letuš ob zvokih harmonike izdelali butaro, dolgo kar 22.3 metra.


Deli:

Po stari krščanski navadi verniki na cvetno nedeljo k blagoslovu prinesejo vejice oljk ali drugo zelenje, ki ga ponekod povežejo v butare. Zelenje predstavlja rodovitnost in življenje, oljka pa je simbol miru in sprave. Kristjani na ta dan praznujejo prihod Jezusa v Jeruzalem, ko je bila njegova pot postlana z oljčnimi in palmovimi vejami ter cvetjem. Star običaj izdelovanja butar, ki se je uveljavil že v 9. stoletju, se v nekaterih krajih po Sloveniji ohranja še danes. Mladi člani Kulturnega društva Letuš se zavedajo kako zelo pomembno je ohranjanje starih običajev in zato so se, kot že nekaj let poprej, zbrali in izdelali cvetnonedeljsko butaro. In letos so podrli »letuški rekord«, saj butara meri dobrih 22,3 metra. Petnajst deklet in fantov je material za butaro zbiralo cel teden, sama izdelava in okrasitev pa je trajala cel dan. V sobotnih večernih urah so jo odnesli do cerkve Sv. Janeza Krstnika v Letušu, kjer jo je župnik msgr. Milan Gosak na cvetno nedeljo, blagoslovil. In ker vemo, da butare po ljudskem verovanju ščitijo dom in odganjajo nesrečo, smo si skupaj zaželeli da bi bil Letuš kraj poln srečnih ljudi.

 

V. K.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Braslovče!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!