Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

oblačno
Ponoči bo jasno, po nižinah in ob morju bo ponovno nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju do 12 stopinj C.
7°C | 23°C
sreda, 18.10.2017
9°C | 21°C
četrtek, 19.10.2017
10°C | 22°C
petek, 20.10.2017
9°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
12°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
23°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Pešci v prometu


OBVESTILA

| |
10.02.2014      9:47
A A

Pešci v prometu


Preventivno represivna akcija za večjo varnost pešcev pod sloganom "Bodi previden"


Deli:

Policisti Policijske postaje Bovec tako kot policisti drugod na območju celotne Slovenije v času med 3. in14. februarjem 2014 izvajajo prvi del letošnje preventivne akcije za večjo varnost pešcev pod sloganom Bodi previden, katere cilj je osveščanje pešcev oz. voznikov na problematiko pešcev v cestnem prometu,saj sodijo med najbolj ogrožene udeležence v prometu. Drugi del omenjene akcije pa bo potekal v jesenskem času oz. v času med 1. in14. oktobrom 2014.

 

 

Nosilec omenjene akcije je Javna agencija RS za varnost prometa (http://www.avp-rs.si/preventiva/akcije/solski-otroci/bodi-previden <http://www.avp-rs.si/preventiva/akcije/solski-otroci/bodi-previden> ), poleg drugih državnih organov in organizacij pa bo načrtovane aktivnosti za izboljšanje varnosti pešcev izvajala tudi Policija. Preventivna aktivnost poteka skozi vse zimske mesece, ko je ogroženost pešcev največja (več o preventivnih nasvetih pešcem za varnejšo udeležbo v prometu na naslednji spletni strani Policije: http://www.policija.si/index.php/preventiva-/prometna-varnost-category-blog/1138-nasveti-pecem-za-varnejo-udelebo-v-prometu-in-aktivnosti-policije). Namen teh preventivnih aktivnosti je predvsem v obveščanju in opozarjanju pešcev, da morajo tudi sami čim bolje poskrbeti za lastno varnost v cestnem prometu (nošenje svetlih oblačil, odsevne površine na oblačilih, odsevni brezrokavniki, odsevni trakovi ipd.). Po drugi strani pa opozoriti voznike na večjo pozornost in skrb za pešce, kot ranljivejšo in bolj ogroženo skupino udeležencev v prometu.

 

 

Čas omenjene preventivne akcije ni naključen in je povezan z dejansko problematiko, saj so v  zimskem obdobju pešci (otroci na poti v in iz šole, sprehajalci…) zaradi zmanjšane vidljivosti (dež, sneg, megla, noč, burja..) še bolj ogroženi. Pešci kot udeleženci cestnega prometa so pogosto žrtve nesreč zaradi neustreznega ravnanja voznikov motornih vozil, ki vozijo z neprilagojeno hitrostjo, pod vplivom alkohola, preblizu desnemu robu vozišča, vozijo z zarošenimi, zaledenelimi ali zasneženimi stekli na vozilu, brez očal ipd.

 

 

Nesreče pa se zgodijo tudi zaradi napak ali neustreznega ravnanja pešcev. V teh primerih pogosto prihaja do prometnih nesreč predvsem zaradi nepravilnega prečkanja, nenadnega prihoda na vozišče, prečkanje vozišča na nepreglednih delih cest. Med pešci so zlasti starejše osebe pogosteje žrtve prometnih nesreč kot mlajše osebe. Predvsem ponoči je pravočasna vidnost oziroma opaznost pešcev pomembna, da vozniki motornih vozil lahko lažje preprečijo tovrstne prometne nesreče. Vozniki pešcev drugače ne opazijo pravočasno, zato imajo lahko manj časa za pravilno reagiranje in ukrepanje v cestnem prometu. Pogosto je vzrok za prometne nesreče z udeležbo pešcev tudi neprilagojena hitrost vožnje voznikov glede na vidljivost in preglednost ceste.

  

Policija zaradi večje varnosti v cestnem prometu pešcem in voznikom svetuje da:

  

Pešci:

 

*         poskrbite, da boste v prometu vidni; nosite svetla oblačila, obutev  in predmete, ki izboljšajo pravočasno opaznost  pešca v cestnem prometu (odsevne trakove, kresničke, luči),

 

*         upoštevajte prometne predpise; prečkajte cesto na označenih prehodih za pešce, hodite po pločnikih (kjer obstajajo) oziroma ob levem robu, v naseljih prečkajte cesto na  označenih prehodih za pešce, v semaforiziranih križiščih, kjer semafor deluje,  le pri zeleni luči,  izven naselij storite to le na mestih, kjer bo prečkanje ceste za vas varno, cestišče prečkajte po najkrajši poti, preden prečkate, se prepričajte, da je vozilo res ustavilo in vam odstopilo prednost;

 

*         vedno spremljajte dogajanje v prometu in predvidevajte ravnanja drugih udeležencev v prometu.

 

Vozniki:

 

*          odstopite prednost pešcem na prehodu oziroma tistim, ki nanj stopajo v  skladu s predpisi,

 

*         hitrost prilagodite razmeram na cesti  in dosledno upoštevajte omejitve,

 

*         na območjih, kjer se običajno zadržujejo pešci, vozite še posebej previdno (pred šolami, v naseljih),

 

*         izven naselij vozite po sredini voznega pasu, da zmanjšate možnost trka s pešcem, ki hodi ob vozišču.

 

 Aktivnosti policije so usmerjene tako na voznike motornih vozil, in sicer predvsem v umirjanje hitrosti na območjih, kjer se pešci najpogosteje zadržujejo, odstop prednosti pešcem ter tudi na same pešce, kjer bodo policisti pozorni predvsem upoštevanje cestno prometnih predpisov s strani pešcev. Policija bo  izvajala tudi druge načrtovane nadzore z namenom zagotavljanja večje varnosti v cestnem prometu (nadzor psihofizičnega stanja voznikov, izvajanje meritev hitrosti...) ter spoštovanja drugih cestnoprometnih predpisov.

 Priloge:
Bodi previden
21394_starejsipescipredstavitev.pps (1,58 MB)
Prenesi vse Povezani članki OSNOVNA ŠOLA, DOGODKI, ZAVODI

Tudi osnovnošolci razmišljajo podjetno!

Katarina Žagar pred 65 tedni PROSTOVOLJSTVO

Mednarodno usposabljanje za mladinske delavce na ...

Mladinski Kulturni Center Slovenj Gradec pred 67 tedni VRTEC, OSNOVNA ŠOLA, LOKALNE SKUPNOSTI, DOGODKI

Športni program za predšolske otroke »Mladi ...

Matej Miklavc pred 68 tedni 0 (Bodi prvi!) Oceni članek Prijavi napako


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bovec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!