Logo MojaObčina.si

Borovnica

JUTRI
23°C
11°C
PET.
24°C
11°C
Deli
3588

Tristoletni jubilej Miklavževe cerkve

Lansko miklavževo je bilo prav posebej slovesno na Bregu in Pakem, vaseh v zavetju cerkvice sv. Nikolaja. Maloazijskega svetniškega škofa iz 3. oz. 4. stoletja, ki je prerasel v legendo zahodne civilizacije, so si predniki današnjih »faškarjev« pred mnogimi stoletji vzeli za zavetnika. Morebiti prav zaradi čolnarske dejavnosti, ko so svoj čas s faškami zalagali belo Ljubljano. Na izpostavljenem gričku med obema vasema so postavili cerkev in jo posvetili sv. Nikolaju oz. Miklavžu. Kdaj, bo morda nekoč odkrila arheologija, je pa to zagotovo bilo pred prvo pisno omembo kraja leta 1300 in daleč pred prvo pisno omembo cerkvice 1526., ko je šel iz nje kelih z bakrenim podstavkom za financiranje vojne proti Turkom. Cerkev je najbrž svoj sedanji, baročni videz (podolgovata osmerokotna ladja in pravokotni prezbiterij z opremo) dobila leta 1717, o čemer sodimo po letnici na portalu zakristije. Kasneje pa je bil dograjen oziroma povišan še starejši zvonik. O slednjem je p. Miha Žužek pred leti med obnovo cerkve zapisal: »Nastala pa je čudna uganka: spodnji del zvonika je bil zidan pozneje ko cerkev in naslonjen na stari cerkveni zid, ki je bil prej celo ometan in rdeče prepleskan. Zgornji del – približno od višine 5 m – pa je bil narejen prej ko cerkev in je cerkev nanj naslonjena. Kaj torej? Je zgornji del kakšno stoletje visel v zraku?« Kogar mika, naj odgovor poišče v Borovniškem mostu, letnik 1983, številka 6. Mi pa se vrnimo k letnici 1717, ko je vladal cesar Karel VI., oče Marije Terezije, ljubljanski knezoškof je bil grof Franc Karl Kaunitz – Rietberg, prior kartuzije v Bistri je bil Andrej Puecher, vikar v Preserju pa Pavel Rustja. Na to leto so Brežani in Pačani naslonili svoj jubilej, ki so ga 10. decembra lani obhajali s slovesno sveto mašo v do zadnjega kotička napolnjeni cerkvici. Dogodku ob rob so bile natisnjene posebne podobice, ki so se delile med ofrom. Po maši so na Miklavževem trgu domače žene in dekleta pripravile toplo okrepčilo, pač zimskemu času primerno. Možje pa so poskrbeli, da se je še ponoči na daleč videlo, kakšen častitljivi jubilej praznuje »faškarski« Miklavž – z velikimi svetlečimi številkami 300 vrh zvonika.

 

Damjan Debevec, fotografije: DD

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi