Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.07.2018

delno oblačno
Zvečer in ponoči bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 17, ob morju okoli 20 °C.
17°C | 31°C
sobota, 21.07.2018
18°C | 29°C
nedelja, 22.07.2018
17°C | 28°C
ponedeljek, 23.07.2018
18°C | 29°C
Opozorila
Četrtek, 19.7.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
31°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Ajdna, pribežališče naših prednikov


TURIZEM

| |
18.06.2018      5:28
A A

Ajdna, pribežališče naših prednikovDeli:

Na nedeljsko jutro, 27. maja se je »konvoj« avtomobilov z železniške postaje Borovnica podal na Gorenjsko. Naš cilj:  Ajdna, zob, ki »štrli« z južnega pobočja Stola.  Kar težko si je predstavljati, da je pred 1500 leti  tako visoko nad dolino  stala vasica, ki je dajala zavetje in varnost. Obetal  se je lep dan le vrhovi niso hoteli sneti belih klobukov s svojih kuštravih glav.

Parkirali smo pri akumulacijskem jezeru v Završnici. V krogu smo se pozdravili in razgibali. Na ogledni turi teden dni prej je padla ideja, da se starejši otroci povzpnejo po zavarovani poti, saj so jo super obnovili,  ostali pa na Ajdno pridejo po drugi strani. Tako smo za pomoč pri opremi prosili MO PD Vrhnika, ki so  nam prijazno posodili nekaj pasov, samovarovalnih kompletov in čelad. Na parkirišču so otroci pomerili pasove, velikost je ustrezala in tako smo opremo razdeli po nahrbtnikih staršev.

Preko  travnika in mrzlega potočka smo se umaknili v gozd.  Razgibana pot se je zmerno vzpenjala.  Pri klopci  smo si malce oddahnili in se odžejali.  Kmalu smo dosegli makadamsko pot in  nadaljevali  do križišča, kjer steza na desno vodi do Valvazorjevega doma, mi pa smo se levo spustili do sedelca, kjer smo si poveznili čelade in oblekli pasove.  Otrokom smo razložili uporabo samovarovalnega kompleta. Z navdušenjem so sledili z jeklenico zavarovani stezi, vklesani v strmo, odprto pobočje.  Veselje je bilo gledati navdušene obraze na vrhu. 

O,… Ajdi so bili pa res pravi velikani, noge so kar v Savi namakali! J Ponujal se nam je čudoviti razgled na prostrano Zgornjesavsko dolino,  pa proti Julijcem, … pa Stol … še vedno s klobukom. Z vročega sonca smo se spustili pod lesene strehe, s katerimi so pokriti ostanki naselbine.  V senci je bilo prijetno pomalicati in si na tablah prebrati, kako so potekala odkritja in zaščitna dela.

Čakal nas je le še spust v dolino. Ko smo spet dosegli makadamsko pot, so nas dežne kapljice opozorile, naj se hitro podvizamo.  Na srečo smo suhi prišli do parkirišča. V krogu smo si zaupali, kaj nas je  najbolj navdušilo in se poslovili z našo himno.

Za MO PD Borovnica, vodnica Tatjana Pečlin
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!