Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Z »lukamatijo« do Verda, naprej pa peš


ŠPORT, TURIZEM, PROSTOVOLJSTVO, DRUŠTVA

| |
19.04.2015      13:27
A A

Z »lukamatijo« do Verda, naprej pa peš


Šestintrideseti železničarski pohod tudi letos, 11. aprila, ni dosegel Štampetovega mosta, se je pa dobrih tristo udeležencev do Verda popeljalo s pristno muzejsko kompozicijo.


Hlapon 33-037 brzi čez Jelenov viadukt.
Hlapon 33-037 brzi čez Jelenov viadukt.
Deli:

Prešerno razposajene volje so se v zgodnjem sobotnem jutru na muzejski vlak v Ljubljani vkrcavali številni pohodniki. Smejalo se je tudi organizatorjem 36. pohoda na Štampetov most iz vrst Planinskega društva Železničar Ljubljana, ki so zadovoljno pogledovali v jasno nebo in strnjene kolone pohodnikov. Pisk lokomotive je naznanil odhod. Še zadnje skupinske fotografije in vrata vagonov so se zaprla. Mogočna lokomotiva, otovorjena s  šestimi vagoni, je skozi oblak dima odbrzela z ljubljanskega kolodvora in naprej na Notranjsko. Veselo so ta nevsakdanji prizor pozdravljali naključni mimoidoči in ob progi živeči domačini. Na vsakem postajališču so vstopale nove okrepitve za pohod, še zadnjič pred vzponom v Borovnici, kjer se je pridružila skorajda polovica vseh udeležencev. 115-tonska »zverina«, oštevilčena s 33-037, izdelana v Nemčiji isto leto, kot so bombe padale po borovniškem viaduktu, pa kot bi nestrpno čakala trenutka, ko je zadnji od njih zaprl vrata za seboj. Tedaj jo je strojevodja, borovniški občinski svetnik Rok Šmon, brez dodatnega počitka pognal proti Verdu. Mimo je švignila Borovnica s turnom sv. Marjete, nostalgično poslopje stare postaje, z Jelenovega viadukta se je za kratek čas odprl pogled na Barje, ki ga je zatem zaprl notranjski gozd. Zasanjano šklopotanje koles, sopihanje in žvižgi hlapona so se kar prehitro končali na Verdu, kjer so imeli pohodniki pričeti svoj »križev pot«. Nekateri med njimi, celo z majhnimi otroki, so se namerili po bližnjici kar k zadnji postaji žalostnega dela, saj so s fotoaparati v rokah z vlaka poskakali naravnost na tranzitni tir, od koder so jih nato podili šokirani železničarji. Le njim gre zahvala, da ni prišlo do najhujšega, saj je v tistem po tiru že prispel redni tovorni vlak. A pustimo vnemar neodgovorne in brezumne starše in se raje posvetimo imenitnemu pohodu. Žled je tudi še letos mešal štrene, saj so organizatorji zaradi spravila lesa kar ohranili lansko traso, po kateri pa pohodniki znova niso videli Štampetovega mosta. Prvo kontrolno točko – »Štampetov most« – so osvojili pri odcepu za Ljubljanski vrh, pri odcepu za Dolge tale so glavno gozdno cesto Verd–Pokojišče vendarle zapustili in se podali proti kurirski postojanki TV-17, kjer so jih z okrepčilom pričakali člani ZB za vrednote NOB Vrhnika. Pot do hribovskih vasi je bila brez omembe vrednih posebnosti. Najvišji kontrolni točki, Zavrhu, se je hitro pridružilo še Pokojišče, kjer so za pohodnike poskrbeli člani Turističnega društva Vrhnika. Potreben je bil le še dobršen spust, nekateri so ga opravili kar čez Pekel, ter malce počasnejši vzpon z Lašč, in pred očmi se je po štirih urah zmerne hoje znova pokazala Borovnica. Na železniški postaji je vztrajne prišleke, ob koncu se je število vpisov v pohodniško knjigo ustavilo pri 243, s čajem in kavico postreglo Turistično društvo Borovnica, manjkalo pa ni niti slaščic niti drugih »recnij«, za kar je poskrbel organizator.

 

Damjan Debevec, foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
22.10.2017 | Ostalo
Ukročena elektrika, poskusi Nikole Tesle
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
28.10.201 | Tečaji in delavnice
Izdelava nakita iz polstene volne

Bodite prvi pri oddaji mnenja.