Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Danes bo na Primorskem ter deloma na Notranjskem zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno, jutranja megla se bo ponekod zadržala še dopoldne. Proti poldnevu bo začel pihati jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

S kolesom po borovniški okolici


ŠPORT, TURIZEM

| |
04.10.2013      13:19
A A

S kolesom po borovniški okolici


Kolesarjenje je, kot kaže, med Slovenci eden od rekreacijskih hitov, pri čemer Borovničani nismo nikakršna izjema. Naj torej temu ob rob nanizam nekaj idej za enodnevno (ali krajšo) kolesarsko turo v slikovito okolico Borovnice.


TD Menišija drugo nedeljo v juniju organizirano kolesari po meniševski kolesarski poti.
TD Menišija drugo nedeljo v juniju organizirano kolesari po meniševski kolesarski poti.
Deli:

Meniševska kolesarska pot

Kolesarska pot po Menišiji je krožna, dolga okrog dvajset kilometrov, z višinsko razliko 200 metrov. Začne se v Begunjah pri Cerknici z nekdanjo taborsko cerkvico sv. Jerneja, kjer zavijemo z regionalne na občinsko cesto proti Bezuljaku. Tu je zanimiva cerkev Marijinega vnebovzetja. Po asfaltni cesti nadaljujemo pot skozi čudovito vasico Dobec, kjer se v bližini nahaja cerkev sv. Lenarta z zdravilnim vodnjakom ter naravoslovna učna pot, in se po približno štirih kilometrih skozi Kožljek (tu kraljuje cerkev sv. Ane) spustimo po makadamskem cestišču v gozdnati Kožlješki graben. Tu se srečamo s potokom Otavščico, ki po nekaj kilometrih preide v čudovite slapove v Peklu pri Borovnici. Po krajšem vzponu nas pot pripelje iz Kožlješkega grabna do Padeža. Sledi spust proti Begunjam, kjer se krog sklene. Ob poti se srečujemo z neokrnjeno naravo notranjskih gozdov, staro podeželsko arhitekturo in številnimi sakralnimi objekti. Pot je dobro označena s kvadratnimi tablicami modre barve. Žejni ali lačni kolesarji bodo "prvo pomoč" našli v gostilni v Begunjah, na turistični kmetiji na Kožljeku ali z manjšim ovinkom pri brunarici na Pokojišču.

 

Borovniška kolesarska pot

Kolesarska pot z izhodiščem na železniški postaji v Borovnici je krožna, dolga okrog 20 kilometrov, z višinsko razliko 430 metrov. Iz Borovnice se mimo zadnjega stebra borovniškega viadukta podamo po asfaltni cesti ob Borovniščici proti južnemu koncu doline, kjer si lahko ogledamo cerkev sv. Janeza Krstnika v Zabočevu z znamenito fresko sv. Krištofa, nakar se mimo Brezovice, čez Kopitov grič in Strmec po makadamski cesti povzpnemo na planoto Menišija. V Kožlješkem grabnu pridemo na meniševsko kolesarsko pot, od katere se ločimo pri Padežu, kjer smo znova na asfaltni podlagi. Na poti do Pokojišča si lahko ogledamo spomenik ognjenemu krstu Šercerjeve brigade, nad planoto se pne cerkev sv. Štefana, nas pa pod vasjo čaka dolg spust proti Borovnici. Popotovanje zaključimo v starem vaškem jedru Borovnice pred cerkvijo sv. Marjete. Pot, ki je prav tako bogata z različnimi znamenitostmi, je deloma označena z rdečimi smernimi tablicami. Lačni in žejni se lahko okrepčajo v gostilni ali bifeju v Borovnici ter v brunarici na Pokojišču.

 

Po barjanskih kolesarskih poteh

Obstaja pa še tretja možnost za kolesarski izlet, ki jo je letos enkrat že preizkusilo društvo Rekreatur v sodelovanju s Krajinskim parkom Ljubljansko barje. Izlet so poimenovali Varuh zakladov, začel pa se je na Dvornem trgu v Ljubljani, kjer so se udeleženci s kolesi vkrcali na ladjico. Po izkrcanju na Livadi so jo ubrali po Poti spominov in tovarištva vse do Malega grabna na Viču, kjer so zavili proti poplavnemu gozdu. Od tod do osamelca v Vnanjih Goricah so se peljali mimo barjanskih travnikov, njiv in mejic, nato po asfaltni cesti skozi Notranje Gorice, Podpeč in Preserje, dokler se niso znova znašli v objemu barjanske ravnice. Tu so si ogledali Goriški mah in se skozi Pako povzpeli na panoramsko traso stare proge, ki so jo zapustili šele v Borovnici. Glavni prometnici so se izognili po poljskih poteh čez borovniški Mah vse do gradu Bistra. Sledila je še vrnitev proti Borovnici, kjer so svoje konjičke vkrcali na vlak za Ljubljano. Pot je dolga približno 35 kilometrov in žal ni posebej označena, zato kolesarjem priporočam zemljevid Krajinskega parka Ljubljansko barje. Je pa zato na poti več točk kolesarske "prve pomoči".

 

Damjan Debevec

Foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike
21.10.201 | Tečaji in delavnice
Tečaj peke kruha v krušni peči
22.10.2017 | Ostalo
Ukročena elektrika, poskusi Nikole Tesle
24.10.201 | Ostalo
Dnevi fizike

Bodite prvi pri oddaji mnenja.