Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 21.11.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo deloma jasno, po nekaterih nižinah bo nastala megla. Ponekod bo zapihal jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 2, v alpskih dolinah do -5, ob morju okoli 6 °C.
0°C | 11°C
sreda, 22.11.2017
4°C | 12°C
četrtek, 23.11.2017
6°C | 12°C
petek, 24.11.2017
3°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
5°C | 11°C
Opozorila
Ponedeljek, 20.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
11°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Srečanje pri spomeniku 1. čete Šercerjevega ......


SOSED SOSEDU

| |
16.09.2013      7:40
A A

Srečanje pri spomeniku 1. čete Šercerjevega bataljona v Kožlješkem logu


Ob koncu poletja smo skupaj z Občinsko zvezo ZB za vrednote NOB Cerknica priredili tovariško srečanje članov in simpatizerjev. Prireditve so se poleg več kot 80 članov in simpatizerjev obeh društev udeležili tudi predstavniki Občinskega društva ZB za vrednote NOB Logatec, Združenja veteranov vojne za Slovenijo Vrhnika - Borovnica in Policijskega veteranskega združenja Sever, odbor Vrhnika - Logatec.


Deli:

Spomenik 1. četi Šercerjevega bataljona spominja na taborjenje te čete na tem kraju leta 1942. Po letu 1991 je bil spomenik močno poškodovan. Na pobudo našega društva ga je v preteklem letu obnovila Občinska zveza ZB za vrednote NOB Cerknica, saj je lokacija spomenika na njihovem območju.

S kratko recitacijo je prireditev začel Matjaž Ocepek, nato pa sta oba predsednika s kratkim nagovorom pozdravila navzoče. Tov. Mlinar se v nagovoru ni mogel izogniti omembi podobnega poškodovanja spomenika na Židovniku pri Logatcu. Tov. Drašler je v nagovoru povedal, da so na tem mestu leta 1944 ubili borca NOB Jakoba Debevca. Njegova nečakinja Marjeta Suhadolc je k spomeniku položila cvetje. Župan Andrej Ocepek je na kratko opisal  dogajanje in razvoj partizanskih enot na Notranjskem v letu 1942. Navzoče je pozdravil tudi predsednik OZVVS Vrhnika - Borovnica Nikolaj Stražišar.

Kot v svojem zapisu "Nastanek in delovanje Borovniške čete v letu 1941" v prilogi Naš časopis 1981 navaja Franc Pasetta, je bilo na območju Kožljeka leta 1941 in 1942 več partizanskih taborišč. Prvo taborišče Borovniške čete je bilo med Gredo in Suhim hribom, na pol poti navzdol proti Kožlješkemu logu. Njeno drugo taborišče je bilo "Za Robom" nad izvirom Prušnice. Taborišče Kožlješke čete in potem Šercerjevega bataljona je bilo v gozdu, ki se imenuje "Planinca"; ta del gozda je bil last Turšičevih (Hren) iz Brezovice. Na mestu v Kožlješkem logu, kjer je postavljeno obeležje, je leta 1942 taborila Lukova – četa Šercerjevega bataljona. Poleg navedenih pa sta bili v Vidvarjih še taborišče Pokojiškega voda iz leta 1942 ter taborišče Milanove čete.

Po kratki slovesnosti smo se še dolgo zadržali v prijetnem druženju. Želeli bi, da prireditev postane tradicionalno srečanje združenj ZB za vrednote NOB notranjskega območja.

 

Občinsko društvo ZB za vrednote NOB Borovnica

                                                                                                                                            

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
25.11.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica peke kruha v krušni peči
26.11.2017 | Kultura
Prikaz kovanja podkev

Bodite prvi pri oddaji mnenja.