Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.08.2018

pretežno jasno
Ponoči bo večinoma jasno. Zjutraj se bo na jugovzhodu rahlo pooblačilo. Najnižje jutranje temperature bodo večinoma od 13 do 16, ob morju okoli 19 °C.
17°C | 32°C
nedelja, 19.08.2018
17°C | 32°C
ponedeljek, 20.08.2018
16°C | 32°C
torek, 21.08.2018
17°C | 32°C
Opozorila
Petek, 17.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
32°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Pogledi dveh stoletij


SOSED SOSEDU

| |
16.08.2017      9:02
A A

Pogledi dveh stoletijDeli:

Občina Borovnica je v sklopu praznovanja občinskega praznika in 160-letnice prihoda Južne železnice izdala knjigo z naslovom Pogledi dveh stoletij. Gre za publikacijo, ki s 104 fotografijami zaznamuje spremembe, ki so se zgodile v kraju od začetka 20. stoletja pa do danes. Borovnica je v svoji zgodovini doživela kar nekaj velikih sprememb in posegov v prostor. Prvo tako izkušnjo so prebivalci doživeli ob gradnji Borovniškega viadukta in Južne železnice v letih med 1850 in 1857. Takrat je v Borovnico prišlo več tisoč delavcev, ki so z železno cesto presekali kotlino. Vasica se je povezala s svetom in naglo razvijala. Drugo, precej bolj hudo izkušnjo, je Borovnica z okolico doživela med drugo svetovno vojno. Miniran Borovniški viadukt, italijanska in nemška okupacija ter zavezniška bombardiranja so za seboj pustili ruševine. Gradnja nove železniške proge Preserje−Borovnica in obnova domačij sta ponovno korenito spremenili videz kraja. Vas se je začela širiti na ravnino pod nekdanjim viaduktom. Za večji poseg v prostor lahko štejemo tudi gradnjo tovarne LIKO v petdesetih letih 20. stoletja in izgradnjo blokovskega naselja ob Borovniščici leta 2009. Poleg tega pa se je zaradi razvoja in drugačnega načina življenja kraj spreminjal iz leta v leto. Namen knjige Pogledi dveh stoletij je priklicati v spomin slike, ki smo jih gledali vsak dan in jih zaradi tega nismo niti opazili. Fotografije odkrivajo stavbno in prostorsko dediščino Borovnice – del življenja, ki se je odvrtelo še ne tako dolgo tega.

Projekta Pogledi dveh stoletij sva se skupaj s prijateljico in našo neutrudno knjižničarko Simono lotila že pred več kot desetletjem. Sprva je bila to majhna enodnevna fotografska razstava ob takratnem Dnevu borovnic. Pri tem delu so nama s fotografijami in dragocenimi podatki izdatno pomagali člani Zgodovinskega društva Borovnica. Januarja 2015 sva skupaj s Humanistično-umetniškim društvom Karel Barjanski v njihovi galeriji pripravila razstavo z istim naslovom: Pogledi dveh stoletij. Spomladi 2017 smo na pobudo župana Občine Borovnica Bojana Čebele projekt spet oživili in ga sklenili tudi dokončati. Ker je od prvega fotografiranja “nove” kotline minilo kar nekaj let, smo se odločili, da večino teh posnetkov naredimo na novo. Delo je prevzel ljubiteljski fotograf in ljubitelj narave Jože Pristavec – Joc. Poleg fotografij smo v knjigo vključili tudi kratko zgodovino. Besedilo, ki je bilo objavljeno v zborniku 130 let gasilstva v Borovniški kotlini 1885–2015 pod naslovom Kratka zgodovina Borovniške kotline in nje prebivalcev, se nam je zdelo primerno, tako da ga v knjigi objavljamo še enkrat. Knjiga je bila v tednu praznovanj ob občinskem prazniku in Prazniku borovnic brezplačno na voljo vsem občanom in obiskovalcem. Zaradi velikega zanimanja je ni več mogoče dobiti. Pripravljamo novo izdajo, ki bo bogatejša tudi za več fotografij manjših krajev naše občine. 

 

Peter Bezek
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 461
Izšla: 02.07.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.08.2018
Danes ni dogodkov.
18.08.201 | Kultura
Fotografska delavnica (NOVO!)
25.08.201 | Kultura
Fotografska delavnica (NOVO!)
26.08.2018 | Kultura
Moja lesena igrača

Bodite prvi pri oddaji mnenja.