Logo MojaObčina.si

Borovnica

DANES
13°C
1°C
JUTRI
12°C
2°C
3021

Porušena »Cukalova štala« čaka na prenovo

V začetku septembra je v Borovnici prišlo do popolne odstranitve ruševin podrtega dela mogočne stavbe na Zalarjevi cesti 21 v Borovnici. »Cukalova štala«, sezidana okoli 1850 za konje in vole, ki so spravljali iz bližnjih gozdov posekana drevesa za gradbeni les za gradnjo Borovniškega viadukta, je bila ena največjih in najstarejših hiš v občini.
Polovica mogočne stavbe je bila skladno z zahtevami spomeniškega varstva prenovljena že pred dvema desetletjema in spremenjena v večstanovanjsko stavbo.  Zasebni investitor  z Vrhnike bo na mestu odstranjene, sicer kot stavbna dediščina zaščitene podrtije, do konca leta zgradil hostel. Pri tem bo morala biti novogradnja skladna z gabariti porušene stavbe ter barvno in stilsko usklajena s sosednjim že obnovljenim delom. 
Žal je bil objekt tako dotrajan, da se Zavod za spomeniško varstvo dal soglasje k njegovi rušitvi ne glede na to, da so bili še ohranjeni čudoviti velbi, ki so nosili strop v pritličju. (OB)

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi