Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 22.01.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno. Severni veter se bo v drugem delu noči polegel. Najnižje jutranje temperature bodo od -7 do -1, ob morju malo nad 0 °C.
-1°C | 6°C
torek, 23.01.2018
-1°C | 6°C
sreda, 24.01.2018
-1°C | 10°C
četrtek, 25.01.2018
-1°C | 8°C
petek, 26.01.2018
6°C | 10°C
Opozorila
Nedelja, 21.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
6°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske Gasilci in zaščita

60 let boja z rdečim petelinom


GASILCI IN ZAŠČITA, PROSTOVOLJSTVO

| |
19.04.2015      23:20
A A

60 let boja z rdečim petelinom


Gasilska zveza Vrhnika letos praznuje 60 let neprekinjenega boja z rdečim petelinom in drugimi naravnimi nadlogami. Skoraj tisoč intervencij in več kot 12 tisoč opravljenih delovnih ur ob lanskem žledu ni ustavilo ustanovitve novega prostovoljnega gasilskega društva na Pokojišču.


Vinko Keršmanc: »Naše delo ni le delo brez plačila. Je mnogo več. Je moralna paradigma, ki slovenske gasilce spremlja in navdihuje že 146 let.«
Vinko Keršmanc: »Naše delo ni le delo brez plačila. Je mnogo več. Je moralna paradigma, ki slovenske gasilce spremlja in...
Deli:

Po dolgoletnih prizadevanjih in vsem lanskim preglavicam navkljub je bilo v začetku januarja ustanovljeno PGD Padež, Pokojišče, Zavrh, kot šestnajsto društvo Gasilske zveze Vrhnika, ki letos praznuje častitljivih 60 let. V ta namen so po društvih več kot leto dni garali in zbirali gradivo, ki ga bodo poleg najstarejše tehnike razstavljali v Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri od 1. junija do 18. septembra. A če zgolj ošvrknemo njihove aktivnosti v minulem letu, si težko predstavljamo, kam bodo v omejenih grajskih prostorih stlačili še preostalih 59 let …

Samo intervencij so imeli 402, daleč največ seveda PGD Stara Vrhnika – 84. Ob žledu so gasilci GZV posredovali na 947 lokacijah in pri tem opravili 12.510 prostovoljskih delovnih ur. Kljub vsem nevarnostim, ki so prežale nanje, pa lahko potrkajo na mizo, da so jo odnesli zgolj s tremi poškodbami operativcev. Čut za solidarnost jim ni dal miru niti ob katastrofalnih poplavah na Hrvaškem, v BiH ter Srbiji, ko so za žrtve zbrali 40 ton humanitarne pomoči ter poskrbeli za prevoz na najbolj prizadeta območja. S poplavami so imeli opravka tudi konec leta, ko so priskočili na pomoč kolegom na cerkniškem koncu.

Usposabljanja kljub temu niso izostajala. Lani se je dodatno usposabljalo kar 187 članov, od tega 102 za uporabo radijskih postaj ter 21 za delo z motorno žago. Po operativnih enotah so izvedli še obnovitveno usposabljanje za prvo pomoč. In ob vsem tem so še vadili in tekmovali. Pionirji PGD Bevke so na mladinskem državnem tekmovanju osvojili tretje mesto, na državnem tekmovanju za memorial Matevža Haceta so člani B PGD Podlipa - Smrečje zasedli drugo mesto, v gasilski orientaciji pa so pripravniki iz PGD Blatna Brezovica postali kar državni prvaki. Z odlično lansko uvrstitvijo se bo tem dosežkom letos poskušala približati mladinska ekipa PGD Drenov Grič - Lesno Brdo, ki cilja na uvrstitev na mladinsko gasilsko olimpijado. Da mladine ne mine zagon, skrbijo tudi z letovanji. Triinštirideset otrok z mentorji so lani poslali letovat v Savudrijo. Podobno, seveda s strokovnimi ekskurzijami, pa poskrbijo za aktivni veteranski del. Na lansko se jih je odpravilo kar 134.

Društva poskušajo zadnja leta z dnevi odprtih vrat svoje delo približati širši javnosti, prav tako prek dejavnosti vrtcev in šol, kar vse bojda že prinaša pozitivne rezultate v obliki krepitve gasilskih vrst. Ker pa se goloroki ne morejo spoprijemati z izzivi časa, je na dnevnem redu tudi stalno opremljanje in vzdrževanje obstoječega inventarja. Lani so PGD Stara Vrhnika opremili s čolnom s prikolico in motorjem, reševalno ploščadjo za reševanje iz tovornih vozil ter plezalnimi kompleti, PGD Verd za posredovanje ob nesrečah z nevarnimi snovmi, PGD Ligojna pa je obnovilo TAM in nabavilo GVM1. Na nedavni skupščini vrhniške zveze, ki je potekala 27. marca v Borovnici, je imel ravno na to temo njen predsednik Vinko Keršmanc nagovor, ki je vsem navzočim dal krepko misliti: »Vesel sem korektnega sodelovanja, pomoči in razumevanja med našimi članicami. Dobro je tudi sodelovanje z vsemi tremi župani in štabi CZ. Pri tem pa moram opozoriti na našo preveliko željo, da se radi pohvalimo, da smo pridobili kakšno novo vozilo ali drugo opremo, in odgovorni hitro najdejo opravičilo za zmanjšanje proračunskih sredstev. Ne znamo pa predstaviti druge plati medalje: da so pri 23-letnem vozilu ob vožnji z intervencije na Ulovki odpovedale zavore, kljub rednemu vzdrževanju in tehničnemu pregledu vozila – ogrožena so bila življenja petih naših članov. Da se ob takem številu intervencij, vaj in izobraževanj uničita še tako kakovostna zaščitna oprema in orodje in da nas vedno preseneti kaj novega. Požarov je morda v zadnjem času še najmanj. Zagotovo pa lahko trdim, da se v Sloveniji premalo dela na preventivnem področju zaščite in reševanja med občani in tudi pri razmišljanju odgovornih v lokalnih skupnostih. Zavedati se moramo odgovornosti pri načrtovanju, opremljanju, tudi pri pripravi in sprejemu novih petletnih programov, ki so pred nami. Srčno upam, da bodo naše opravljeno delo in zavest pomagati ogroženim imeli pred očmi tudi občinski uradniki, svetniki in župani v vseh teh občinah, ko se bodo odločali o novih petletnih programih. Da ne bodo pred nas vedno znova prihajali z izgovori 'ni denarja' in s sprenevedanjem 'ni kje vzeti'. Naše delo ni le delo brez plačila. Je mnogo več. Je moralna paradigma, ki slovenske gasilce spremlja in navdihuje že 146 let.«

 

Damjan Debevec, foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!