Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.01.2018

jasno
Popoldne bo povečini sončno, le v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 12 °C.
-1°C | 11°C
sreda, 24.01.2018
-1°C | 11°C
četrtek, 25.01.2018
-1°C | 8°C
petek, 26.01.2018
7°C | 12°C
sobota, 27.01.2018
6°C | 12°C
Opozorila
Torek, 23.1.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
11°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

V Kranju počastili spomin na našo rojakinjo ......


KULTURA

| |
17.05.2015      16:51
A A

V Kranju počastili spomin na našo rojakinjo prof. dr. Marjo Boršnik


Z otvoritvijo pešpoti Jeprškega učitelja, ki je posvečena spominu na Simona Jenka, so se v Kranju spet spomnili naše največje literarne zgodovinarke prof. dr. Marje Boršnik.


Deli:

Pot je slovesno odprl kranjski župan Boštjan Trilar z besedami, da bo pot združevala rekreacijo, učenje in osebno rast. Tako lokalnim prebivalcem kot tudi turistom, ki bodo hodili po njej, je zaželel dobrega zraka. Prireditve se je udeležilo okoli 200 ljudi, med katerimi so bili številni literati in ugledni gostje, še zlasti veseli pa smo bili bibliotekarke iz Knjižnice dr. Marje Boršnik Simone Stražišar in župana občine Borovnica Bojana Čebele. Hudomušen program z obiskom mladega Jenka so pripravile učiteljice ter učenke in učenci OŠ Orehek Kranj. Celotno pot je prehodil ves učiteljski zbor z ravnateljico Ivko Sodnik.

Na prvi postaji sta o arheološkem spomeniku Na Špiku govorila Marija Ogrin iz Gorenjskega muzeja in Milan Sagadin iz ZVKD Kranj, na postaji o prof. dr. Marji Boršnik in Špiku je ob informativni tabli spregovorila dr. Eva Premk Bogataj, na postaji o nastanku kanjona Zarica Tadeja Šubic iz ZRSVN, ob knjigobežnicah in prikupnih »šparkecljih«, ki so po dr. Marji Boršnik rdeča nit nove poti, je zbrano množico nagovoril borovniški župan Bojan Čebela, ob zadnji tabli pri cerkvi na Bregu pa župnik Ciril Plešec. Dogodek je povezoval Rudi Zevnik, vodja KUD Simona Jenka – Šmonca Mavčiče z Jenkovimi Obrazi. Predsednik KS Orehek-Drulovka je nalogo, da nadaljuje Pot Jeprškega učitelja, predal predsedniku KS Mavčiče Lojzetu Ješetu, ta pa jo je z veseljem sprejel.

Na zaključni postaji ob cerkvi so kratek kulturni program pripravili učenci podružnične OŠ Mavčiče, predstavnice Društva Sorško polje pa so pripravile svežo, naravi in ljudem prijazno pogostitev. Župnik Ciril Plešec je v svojem govoru poudaril, da nas profesorica Marja Boršnik povezuje še danes. Nato je predsednik KS Mavčiče Lojze Ješe je navzoče pozval, da moramo rušiti ovire, visoke ograje in zidove, se čim več družiti in sodelovati, ta pot kaže namreč ravno to, kako odličen rezultat nastane kot plod sodelovanja. Tako sta pesnik Simon Jenko in literarna zgodovinarka Marja Boršnik dobila še eno priznanje po svoji smrti: Simon Jenko v krajih, od koder izvira, Marja Boršnik pa tam, kamor se je ob pomoči svojega strica župnika, Gustava Schiffrerja, zatekla po materini smrti in si ustvarila drugi dom. Njene sanje o tem, da bi se vrnila v rodno Borovnico, so bile takrat na žalost neuresničljive.

Literarna, arheološka in naravoslovna pot pelje ob kanjonu Zarica od naselja Drulovke do Brega. Parkirišče je nedaleč stran od cerkve na Drulovki, od tod se po gozdni poti, ki ima slikovit pogled na kanjon in reko Savo, odpravite peš. Hoje je za dobro uro (športna obutev!). Pot je nastala po zamisli dr. Eve Premk Bogataj, vnukinje dr. Marje Boršnik, v sodelovanju s KS Orehek-Drulovka. Mestna občina Kranj je izbrala podjetje Delavnica d.o.o. iz Vrhnike, ki je zamisli in želje spravilo na papir, hkrati pa pripravilo vso projektno dokumentacijo ter poskrbelo za soglasja in pridobitev potrebnih dovoljenj. Za projekt je Mestna občina Kranj pridobila 12 tisoč evrov iz pristopa LEADER (Evropski sklad za razvoj podeželja), celotna vrednost projekta pa je 28 tisoč evrov.

Dr. Eva Premk Bogataj

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!