Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 22.01.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno. Severni veter se bo v drugem delu noči polegel. Najnižje jutranje temperature bodo od -7 do -1, ob morju malo nad 0 °C.
-1°C | 6°C
torek, 23.01.2018
-1°C | 6°C
sreda, 24.01.2018
-1°C | 10°C
četrtek, 25.01.2018
-1°C | 8°C
petek, 26.01.2018
6°C | 10°C
Opozorila
Ponedeljek, 22.1.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
6°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

...


OBČINSKE

| |
14.08.2015      13:20
A A

»Vloga žrtve ni nikoli prinašala napredka.«


Borovnica je dan državnosti, 25. junija, znova praznovala zbrana pod lipo, posajeno pred 24 leti. V senci vedno mogočnejše krošnje je zbrane nagovoril župan Bojan Čebela.


Urejeni prihod praporščakov.
Urejeni prihod praporščakov.
Deli:

Že tradicionalno je slavnost napovedala glasba Pihalnega orkestra Vrhnika, ki letos praznuje častitljivih 90 let, potem pa so na prizorišče pod veteranskim vodstvom enotno prikorakali praporščaki desetih društev in združenj. Uvodni slovenska in evropska himna, simbolno veteransko dejanje ter za zaključek še himna slovenske vojske so poudarili veličino dogodka, ob katerem je bila posajena borovniška lipa samostojnosti.

25. junija je republiška skupščina sprejela deklaracijo o neodvisnosti, čemur je sledila kratka, a zmagovita vojna, ki pa ni pomenila konca, temveč začetek dolge trnove poti do mednarodnega priznanja ter nenazadnje vključitve v EU in NATO. Slovenci smo v tem zgodovinskem trenutku, kot že tolikokrat prej, posegli po prastarem simbolu prijateljstva, ki smo ga – po povezovalkinih besedah – prevzeli od Rimljanov, najstarejše pri nas pa so starejše od časov turških osvajanj. Govorim seveda o lipi, lipah.

O drugi značajski lastnosti Slovencev, pravzaprav Borovničanov – navezanosti na železnico, pa so spregovorili naši najmlajši – skupina Metuljčkov iz vrtca, ki so se s plesnim vlakom popeljali od Dunaja do Moskve. Z valčki na harmoniki je dogodek obogatil Matic Rot. Slavnostni nagovor pred spomenikom pa je tokrat pripadel županu Bojanu Čebeli: »V veliko čast mi je da lahko v tem idiličnem, prazničnem okolju pozdravim vse prisotne pod lipo, ki je stara komaj četrt stoletja. Tisti, ki smo bili priča njeni vsaditvi, jo bomo lahko za časa življenja še objeli, za naše zanamce pa bo morebiti že prevelika. Že včeraj sem na podobni svečanosti v naši osnovni šoli opozoril na vrlini, ki bi jih morali gojiti v tem času, ko odklanjamo svojo državo: ali se odgovornosti kot taki izpostavimo in jo prevzamemo ali pa odgovornost pustimo ob strani in se vživimo v vlogo žrtve. V teh letih je preveč prisotno slednje. Vloga žrtve ni nikoli prinašala napredka. Napredek je v prevzemu odgovornosti na vseh področjih. Otrok v družini, ki prevzema odgovornost, je na pravi poti. Če pa se vda v vlogo žrtve, je to potem nikoli končana igra. S tem se moramo soočati vsakodnevno. Vsi smo starši, to starševstvo je pravzaprav tudi tisto, kar nas dela, da smo do države enaki, da čutimo enako, da ravnamo z vsem tako, kot bi bilo naše. Skratka, v tem je moč oziroma sloga ljudi. Začne se pri družini, nadaljuje se pri prijateljstvu, odnosu do sosedov, končno tudi odnosu do države. Kaj lahko naredimo za državo, je lahko človeku jasno že v prvih letih življenja. Če je odgovoren, potem je na dobri poti. To, da smo se sprijaznili, da smo del nekega prostora specifike in je naš napredek pogojen tudi s tem, je mogoče škoda. Nikoli se ne smemo sprijazniti, da je ta del prostora omejen. To, da lahko gremo na pot po Evropi ali pa na delo v Evropo brez potnega lista, ni vse. Mi moramo iti do cilja z neko vizijo, z nekim načrtom, ki ga lahko uresničimo. In to smo malo pozabili. Vsi govorimo o neki krizi, pravzaprav smo vsi del te krize, ampak rešitev je v nas samih. In če ne bomo tako razmišljali, bomo pač del krize celo življenje.«

 

Damjan Debevec, foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!