Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči in zjutraj bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Nekatere nevihte se lahko zavlečejo tudi v večerni čas. Najnižje jutranje temperature bodo od 17 do 22, v alpskih dolinah okoli 14 stopinj C.
21°C | 29°C
torek, 26.06.2017
17°C | 31°C
sreda, 27.06.2017
17°C | 32°C
četrtek, 28.06.2017
18°C | 33°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 20h
Zvečer so še možne močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra, ni izključen tudi pojav toče. Ob tem so možni porasti hudourniških voda.
21°C
29°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Kojc v Borovnici prvič, pesnik Premk zadnjič...


KULTURA

| |
07.03.2017      9:46
A A

Kojc v Borovnici prvič, pesnik Premk zadnjič


V Borovnici sta ddr. Francka Premk, hči literarne zgodovinarke dr. Marje Boršnik, in Janez Premk predstavila Martina Kojca (1903–1978). Usoda je hotela, da je le mesec dni po predstavitvi, tako kot Martin Kojc tudi Janez Premk umrl pri 77 letih.


Deli:

V topli galeriji Barje smo na mrzel zimski večer doživeli neponovljivo predstavitev, posvečeno Martinu Kojcu in njegovim knjigam, ki jih je založba Domus izdala lani. Borovničani smo z zanimanjem sprejeli znanstvenico, filologinjo in slavistiko Francko Premk in njenega moža Janeza Premka, ki sta se nam tokrat pridružila kot prevajalca in duhovna naslednika zapuščine Martina Kojca. Večer je z vprašanji povezala njuna hči dr. Eva Premk Bogataj. Predstavili so knjige Prebujajoči se človek, Srečevanja z Martinom Kojcem in Moč spomina in pozornosti. Prevajalca sta pripovedovala o svojih srečevanjih s Kojčevo ženo Tončko in posinovljencem, profesorjem arhitekture Dušanom Moškonom, prigodah Martina Kojca, tem, kako sta Kojčev nauk živela in uporabljala v vsakdanjem življenju in zakaj ter kako sta prevajala Kojčeve knjige. Janez Premk, po poklicu odvetnik, po duši pa od enajstega leta pesnik, ki je napisal 17 pesniških zbirk, je pripovedoval o številnih sorodnostih med sabo in Martinom Kojcem: »Oba sva imela zasebno posvetovalnico, Kojc za dušne stiske in pomoč za izhod iz njih, sam pa sem kot odvetnik pomagal pri reševanju pravnih zagat. Kojčeve knjige nagovarjajo vsakega od njegovih klientov. Moje pesmi so pa vedno bolj posvečene spraševanju o smislu življenja in iskanju izhoda iz stisk, ki jih na dnu vedno povzroča neskladnost z naravnimi zakoni.« Na vprašanje, kaj mu pomeni Kojčeva misel, je Janez Premk povsem v duhu Kojčevega pozitivnega gledanja na življenje odgovoril: »V času najtežjih življenjskih preizkušenj in stiske sem se srečal s Kojčevo mislijo in imel možnost prepričati se v resničnost njegovega stavka, da ko je stiska najhujša, je pomoč najbližja. In da je vse za nekaj dobro.« Izvedeli smo, da je ob prevajanju zadnje Kojčeve knjige pesnik dobil neizčrpen navdih in uspel napisati celo dve pesniški zbirki. S tem nam je, kakor njegov duhovni učitelj Martin Kojc, zapustil dragocen vir duhovnega bogastva tudi za čas najhujših stisk.

Simona Stražišar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 449
Izšla: 29.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.06.2017
Danes ni dogodkov.
02.07.2017 | Šole in vrtci
Moja lesena igrača
25.06.2017 | Ostalo
Ukročena elektrika, predstavitev poizkusov Nikole Tesle
02.07.2017 | Šole in vrtci
Moja lesena igrača

Bodite prvi pri oddaji mnenja.