Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 22.11.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, proti jutru pa se bo na severu in vzhodu delno razjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah severne Slovenije od -3 do 0.
4°C | 13°C
četrtek, 23.11.2017
5°C | 12°C
petek, 24.11.2017
2°C | 13°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 14°C
Opozorila
Torek, 21.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
13°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Ko mlinček ropoče


KULTURA, PROSTOVOLJSTVO, DRUŠTVA

| |
21.06.2015      10:49
A A

Ko mlinček ropoče


Borovnica je 13. maja gostila srečanje otroških folklornih skupin osrednje Slovenije. Z izvirnimi točkami so nastopile skupine z območja od Unca preko Šentvida pri Stični do Sore.


»Osliček, kdo te jaha!?«
»Osliček, kdo te jaha!?«
Deli:

Na prestižnem dogodku resda ni nastopila nobena skupina iz občin Našega časopisa, a si dogodek javnega sklada za kulturne dejavnosti, ki je potekal v prostorih borovniške osnovne šole, kljub temu vsekakor zasluži vsaj krajši prispevek. Pred našimi očmi se je namreč odvilo živo izročilo, ki bi brez prizadevnih mentorjev otroških folklornih skupin nedvomno utonilo v pozabo.

Bosonogi otroci iz Dobrepoljske doline so prikazali izdelavo in štetje zobotrebcev, obenem pa šaljivo kolo z izštevanko: »Ena, dva – ropota, tri štiri – netopiri, pet, šest – po hiši pomest, sedem, osem – kruha prosem, devet, deset – v nebesa vzet, enajst, dvanajst – nebeški klajs!« Mlajši člani folklorne skupine Vidovo iz Šentvida pri Stični so svojega sovrstnika spravili na obrate z igro: »Osliček, kdo te jaha?« Bločani iz novovaške šole so pod kozolcem našli vrv, ki je postala dnevni vir njihove igre. Preskakovali so jo in se ji izmikali ob izštevanki: »Andale bandale pepere, vinče kvatro vinče tre, eris beris špecarija, vija vaja mularija!« Nato so z njo povezali vaška dekleta, ki pa se prav tako niso dala in to tudi pokazala s pesmijo: »Kaj nam pa morete …« Otroci Osnovne šole Alojzija Šuštarja so se s pesmijo posvetili mlinskemu kolesu. Mlajši folkloristi iz Sore so pokazali novo šaloigro in tokrat je morala žrtev ugibati, kdo jo je pičil, kar je spremljala pesem: »Florjan sedem let živi, ko sedem let mini, se fantič prebudi!« Njihovi starejši kolegi pa so pokazali, kaj se dogaja pod Koštovim kozolcem. Učenci unške osnovne šole so predstavili igro o ubogi ptičici, medtem ko so Rege iz Račne zabavljale čez kolegico Zalo, ki jo je Kocmanov stric naplahtal, da oni dan ni pouka: »Le v šolo nikdar, ti buci buci bas, primi drži, da ne boš tepen!« Vse igre so spremljali tradicionalna ljudska pesem in ples, iz občinstva pa strumen pogled strokovnih ocenjevalcev Saše Meglič in Adrijana Novaka.

 

Damjan Debevec, foto: DD

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
25.11.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica peke kruha v krušni peči
26.11.2017 | Kultura
Prikaz kovanja podkev

Bodite prvi pri oddaji mnenja.