Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 30.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo spremenljivo oblačno, občasno bodo še nastajale krajevne plohe in nevihte. Več sonca bo na vzhodu države. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 27 stopinj.
15°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 26°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 26°C
ponedeljek, 03.07.2017
13°C | 26°C
Opozorila
Četrtek, 29.6.2017 ob 15h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
26°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Dva milijona evrov za popravilo proge


GOSPODARSTVO, PROMET

| |
14.08.2013      13:39
A A

Dva milijona evrov za popravilo progeJelenov viadukt bo na temeljito sanacijo očitno moral še malce počakati.
Jelenov viadukt bo na temeljito sanacijo očitno moral še malce počakati.
Deli:

Slabo stanje železniške proge v strmem odseku med Verdom in Borovnico je Slovenske železnice prisililo, da so sredi maja vendarle pristopile k obsežnim sanacijskim delom. Delalo se je predvsem na levem tiru (od Borovnice proti Verdu), saj je nasprotno stran sanacija "doletela" že pred kakim desetletjem. Vzrok za hudo dotrajanost proge gre seveda iskati v zahtevni konfiguraciji terena, kjer se mora železnica z Ljubljanskega barja (od Borovnice) do postaje Verd v razdalji samo 11,3 km povzpeti za kar 110 metrov. Še posebno težje, tovorne kompozicije vlakov pri tem v klancu spodrsavajo in zdelujejo tirnice, med spustom pa z zaviranjem (še posebno poleti) nemalokrat zažgejo lesene pragove. Temeljita obnova, ocenjena na dobra dva milijona evrov, je bila neizogibna. Do sredine julija so tako železniški gradbinci (oz. njihovi podizvajalci) intenzivno menjali lesene pragove z novimi in nov pritrdilni material v lokih (ovinkih), menjali tolčenec z novim oziroma sejali obstoječe tirne grede in le dodajali novega, menjali tirnice z novimi oziroma jih le medsebojno menjali v lokih, urejali geometrijske lege tira s stroji za regulacijo tira ter odvodne jarke. Borovničani in drugi uporabniki železniških storitev smo sanacijo odseka proge, ki je bil med deli povsem zaprt, občutili predvsem ob daljših zamudah upočasnjenih potniških vlakov. Čeprav zlobni jeziki na to porečejo, da so železnice le dobile opravičilo za že utečene vsakodnevne zamude … Med delovnikom, ki je tekel na petek in svetek, od zore do mraka, na žgočem soncu ali v dežju, pa se je po dolini razlegal tudi zvočni signal, ki je delavce opozarjal na prihajajoče vlake. Precej pozornosti je med drugim vzbudila sanacija proge na Jelenovem viaduktu, saj res ne vidimo prav pogosto, da bi po njem poleg vlakov vozili tovornjaki, bagri in buldožerji. No, glede na stanje 157-letnega starčka pa se bi znala težka mehanizacija nanj v nekem srednjeročnem obdobju vrniti. Svojevrstne pridobitve so bile v tem času deležne tudi Laze, kjer so vzpostavili začasno železniško postajališče – resda zgolj za nekaj mesecev in le za prevoz delavcev, a upanje o čem trajnejšem v okviru idej o primestni železnici ostaja. Tako kot so v Borovnici ostale gore rabljenih (a kakovostnih) železniških pragov, ki jih je po ugodni ceni mogoče kupiti na železniški postaji pri uradu sekcije za vzdrževanje proge.

 

Damjan Debevec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
29.06.2017
Danes ni dogodkov.
02.07.2017 | Šole in vrtci
Moja lesena igrača
02.07.2017 | Šole in vrtci
Moja lesena igrača
05.07.2017 | Šole in vrtci
Sredi tedna v muzej: Odkrivanje muzejskih zbirk

Bodite prvi pri oddaji mnenja.