Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 18.03.2018

oblačno
Ponoči se bo meja sneženja marsikje v notranjosti Slovenije spustila do nižin. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 0, na Primorskem do 6 °C.
2°C | 4°C
ponedeljek, 17.03.2018
4°C | 7°C
torek, 19.03.2018
-3°C | 0°C
sreda, 20.03.2018
-3°C | 4°C
četrtek, 21.03.2018
-3°C | 4°C
Opozorila
Sobota, 17.3.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
4°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Zagnali smo čistilno napravo 21. stoletja


OBČINSKE, EVROPSKI PROJEKTI

| |
16.10.2015      23:09
A A

Zagnali smo čistilno napravo 21. stoletja


3,8-milijonska investicija v borovniško centralno čistilno napravo je bila uradno sklenjena s slovesnostjo 15. oktobra letos. Slavnosti trak sta ob prisotnosti županov in podžupanov občin porečja Ljubljanice prerezala župan Bojan Čebela in direktorica Javnega podjetja Komunalno podjetje Vrhnika Brigita Šen Kreže.


Trak je prerezan …
Trak je prerezan …
Deli:

Kar 56 milijonov evrov težek projekt Čista Ljubljanica, ki je povezal osem občin v porečju reke sedmerih imen, je sredi oktobra svoj epilog doživel tudi v Borovnici. Po petih letih, zadnja tri leta so bila najintenzivnejša, je končana gradnja novega kanalizacijskega omrežja za Staro postajo, v vaseh Dol, Laze, Breg in Pako ter centralna čistilna naprava. Položenih je bilo za skoraj 18 kilometrov vodov in obnovljena vrsta občinskih cest. Kanalizacija na Bregu in Pakem je terjala vakuumsko izvedbo, pri tem pa je bilo treba poiskati vrsto tehničnih rešitev za prepreke, kot sta železnica in struga Borovniščice. Zavoljo slednje so morali črpalko vakuumske kanalizacije namestiti v kar osem metrov globoki betonski silos. Skoraj polovico prek 8,1 milijona evrov težkega borovniškega dela Čiste Ljubljanice pa predstavlja centralna čistilna naprava. Zamenjala je prejšnjo iz leta 1991, ki večinoma menda sploh ni delovala. Z najmodernejšo membransko tehnologijo bo zlahka prenesla obremenitev 6000 populacijskih enot. Če ne bilo 90-odstotnega sofinanciranja s strani države in predvsem Evropske unije (operativni program razvoja okoljske in prometne infrastrukture 2007–2013, razvojne prioritete – varstvo okolja, področje voda, prednostne usmeritve – odvajanje in čiščenje komunalnih vod), takšnega podviga sama borovniška občina ne bi zmogla niti v 30 letih.

Ne gre se torej čuditi, da se je oni dan (15. oktobra) na slovesnem odprtju čistilne naprave zbralo kar pet sosednjih županov (Vrhnika, Logatec, Cerknica, Horjul, Log-Dragomer) in vrsta drugih funkcionarjev, podžupanov, občinskih svetnikov ter predstavnic ministrstva za okolje in prostor, prišli pa so tudi izvajalci (Rekon, CP Koper, Pondus, Godina, Hidroinženiring, CID čistilne naprave) in nadzornik (Projekt Nova Gorica).

Župan Bojan Čebela, ki je prevzel dolžnost rezanja slavnostnega traku, je dejal, da je projekt »za Borovnico edinstven. Mislim, da takšnega še dolgo, dolgo ne bo. Izpeljal se je s pomočjo evropskih sredstev. Tu bi skušal opozoriti na nekaj: namreč območje, v katerem se nahaja naša občina; sodi v Naturo 2000. Večina tega območja je tudi v Krajinskem parku Ljubljansko barje. Podvrženi smo celi vrsti restrikcij in omejitev, zaradi česar je naša slaba volja včasih že kar na kritični meji. Eno od zadoščenj dobivamo danes. Občina Borovnica je z 10 odstotki vložka v ta projekt naredila zgodbo o uspehu, ki je drugače ne bi nikoli.« Obenem se je zahvalil sodelujočim strokovnjakom in izvajalcem projekta ter nenazadnje občinskemu tajniku Jerneju Nučiču: »Še enkrat bi se jim zahvalil za vse skupaj, prav tako celi EU oziroma politiki, ki jo goji do manj razvitih družb. Četudi bom koga užalil, a na področju komunale smo mi manj razvita družba in s tem podvigom smo krepko dvignili standard.«

Spregovorila je tudi direktorica Komunalnega podjetja Vrhnika Brigita Šen Kreže, ki ostaja upravljavec borovniške čistilne naprave: »Vrhniška komunala je že do sedaj upravljala s staro čistilno napravo v Borovnici, ki je v zadnjih letih zaradi vse večjega števila novih priklopov delovala že preko načrtovanih zmožnosti. Z današnjim dnem postavljamo nove standarde in cilje na področju čiščenja odpadne vode. Infrastrukturni pogoji za kakovostno izvajanje javne službe so tako zagotovljeni, saj bo nova čistilna naprava nudila povsem drugo raven čiščenja odpadne vode. Tu gre zahvala za dovolj ambiciozne načrte predvsem občinskih odločevalcev, ki so prepoznali prioritete in uspeli tudi uresničiti zahtevano realizacijo projekta. Veseli nas, da bomo lahko kot upravljavci nove čistilne naprave prispevali svoj del znanja in izkušenj k čistejši odpadni vodi. Zavedamo se izzivov, ki nam jih nalagajo nova infrastruktura in sodobne tehnološke rešitve. To zahteva novo znanje in spretnosti naših delavcev, sodobnejšo opremo in ustrezne prilagodite v organiziranosti. Verjamem, da nam bodo nove izkušnje v pomoč in spodbudo za uspešno in kakovostno delo tudi v prihodnje. S ciljem seveda nuditi uporabnikom najboljšo storitev in tudi občini Borovnica nuditi podporo pri odločanju in sodelovanju pri novih investicijah. Upam in želim si, da bi pozitivne vplive na večjo kakovost našega bivanja, ki ga vse omenjene pridobitve ponujajo, prepoznali tudi naši občani. S tem namenom bomo svoje aktivnosti usmerjali tudi v ozaveščanje oz. informiranje javnosti na tem področju.«

Medtem, ko se prvi od približno 350 objektov na Dolu, Lazih, Stari postaji, Bregu in Pakem že počasi priklapljajo na novozgrajeno kanalizacijsko omrežje, čistilna naprava doživlja prve porodne krče. A ne zaradi novih priklopov, temveč starih grehov. Velik del borovniške kanalizacije namreč še vedno ni ločen na fekalno in meteorno, kar je ob nedavnem obilnem deževju povzročalo nemalo preglavic.

 

Damjan Debevec, foto: DD
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Borovnica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 457
Izšla: 26.02.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
22.03.2018 | Kultura
MOJA REKA PRAZNUJE 2018
24.03.201 | Kultura
Delavnica rezbarstva
24.03.2018 | Kultura
Tematsko vodenje z Ireno Šinkovec

Bodite prvi pri oddaji mnenja.