Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
5°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
8°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 14°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
21°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Varuhinja človekovih pravic v Bohinju


NOVICE

| |
11.07.2014      22:12
A A

Varuhinja človekovih pravic v Bohinju


V sredo, 11. junija, je varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer skupaj s svetovalko višjo svetnico Natašo Bratož poslovala v Bohinju.


Svetovalka Nataša Bratož, varuhinja Vlasta Nussdorfer in podžupan Jože Sodja na novinarski konferenci. Foto: Petra Lotrič Ogrin
Svetovalka Nataša Bratož, varuhinja Vlasta Nussdorfer in podžupan Jože Sodja na novinarski konferenci. Foto: Petra Lotri...
Deli:

Zjutraj se je srečala s podžupanom Jožem Sodjo, direktorjem občinske uprave Mirom Sodjo in višjo svetovalko za družbene dejavnosti in gospodarstvo, Ivo Lapajne. Zatem se je v občinskih prostorih pogovarjala z vsemi, ki menijo, da so jim kršene pravice in so ocenili, da jim lahko varuhinja pomaga do njihove uveljavitve. Sprejela je sedem pobudnikov, kar je čisto povprečno število. Skupni imenovalec njihovih različnih zgodb sta bila razžalitev in ponižanje. Presenetilo jo je, da ni bilo vprašanj, povezanih z zakonom o Triglavskem narodnem parku, ki naj bi domačinom pogosto predstavljal vir krivic.

 

Po pogovorih je varuhinja na krajši novinarski konferenci v sejni sobi občine predstavila ugotovitve poslovanja. Ob njej sta bila tudi svetovalka pri varuhinji Nataša Bratož in podžupan občine Jože Sodja. Varuhinja je povedala, da je to že sedmo poslovanje na terenu letos ‒ čeprav opravi vsak mesec eno, so junija opravili že dve. S poslovanjem zunaj sedeža se skuša varuhinja približati ljudem, ki bi potrebovali njeno pomoč ali osebni pogovor, a ne (z)morejo priti v Ljubljano. Zato si vedno izbirajo od glavnega mesta precej oddaljene kraje.

 

Vedno jo najbolj zanima problematika občinskih socialnih stanovanj. V Bohinju jo je zelo razveselilo dejstvo, da je v občini dovolj stanovanj in da imajo pri dodelitvi prednost tisti, ki so v težavah. Zadovoljna je bila tudi, da v naši občini ni potrebe po bivalnih enotah in da občina sama nudi tudi finančno pomoč tistim, ki so v stiski. Posebej je pohvalila bohinjskega župana Franca Kramarja in njegovo odprtost do ljudi, saj jih nemalokrat kar z ulice pripelje v pisarno svetovalca za področje, ki zadeva posamezne težave. Zadovoljna je bila tudi z brezplačno pravno pomočjo, ki je zagotovljena enkrat mesečno. Ob tem je poudarila, da je pomembno, da ne gre samo za nasvet, ampak za dejansko pravno pomoč.

 

Najbolj jo v naši občini skrbi področje zdravstva, saj že zelo dolgo ne moremo dobiti stalnega zdravnika, čeprav bi imel ta zagotovljene dobre pogoje za bivanje in delo. Drugih posebnih problematik skozi pogovore ni zaznala.

 

Višja svetnica Nataša Bratož, ki pri varuhinji pokriva področja civilnih postopkov in razmerij, postopke pred delovnimi in socialnimi sodišči, upravne sodne postopke, odvetništvo in notariat, invalidsko zavarovanje, pokojninsko zavarovanje ter naloge s področja delovanja varuha v vlogi državnega preventivnega mehanizma, je na novinarski konferenci poudarila, da na splošno ugotavlja, da bi morala država in tudi lokalna skupnost biti boljši servis za državljane. Ta naj bi opozarjala in osveščala ljudi, kako reagirati npr. v poslu, ko gre nekaj narobe – kaj lahko naredijo, kaj naj pričakujejo, kakšne so njihove pravice v neki situaciji in kako jih uveljavljati.

 

Za konec pa je varuhinja želela pojasniti tudi, da so v njeni pristojnosti krivice, ki se državljanom dogajajo v razmerju z državo in njenimi institucijami, krivice v zasebnih razmerjih pa žal ne, čeprav se dostikrat ljudje nanjo obrnejo tudi v takih primerih. A jim kot varuhinja človekovih pravic ne more pomagati.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.10.2017
Danes ni dogodkov.
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?
21.10.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
25.10.2017 | Kultura
A veš, koliko te imam rad?

Bodite prvi pri oddaji mnenja.