Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 21.11.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo oblačno, rahle padavine bodo povsod ponehale. Burja na Primorskem bo še naprej slabela. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, na Primorskem okoli 6 °C.
2°C | 7°C
četrtek, 22.11.2018
4°C | 7°C
petek, 23.11.2018
5°C | 7°C
sobota, 24.11.2018
6°C | 11°C
Opozorila
Torek, 20.11.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
7°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Skotopični sindrom – kaj to sploh je?


VSEŽIVLJENJSKO UČENJE

| |
13.02.2017      6:00
A A

Skotopični sindrom – kaj to sploh je?Deli:

Občina Bohinj je skupaj z Inštitutom za disleksijo v Ljubljani, ki deluje v okviru Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje, pripravila predavanje z naslovom: Kako pri bralnih in drugih težavah pomagajo barve? Predavala nam je dr. Polona Kelava, ki je najprej pojasnila, kaj skotopični (grško – skotos – tema; končnica – opia – povezano z očmi, prevod: oteženo gledanje) oz. sindrom Irlen je in kako dojemajo svet osebe, ki ta sindrom imajo. V branje nam je tudi razdelila brošuro Mali vodnik o skotopičnem sindromu, ki nam ga je financirala Občina Bohinj in je na Občini za vse zainteresirane tudi še na voljo.

Pogosto se skotopični sindrom kaže v obliki težav, ki so podobne težavam z disleksijo. Pri osebah z disleksijo je ta sindrom pogosto prisoten, vendar ni nujen. Osebe s skotopičnim sindromom so občutljive na svetlobo (nočna vožnja) ali jih moti bleščanje belega lista pri branju. Nekaterim se črke na papirju navidezno premikajo, drugi se težko zberejo, tretji imajo pri branju glavobole in postanejo zaspani. Branju se izogibajo.

Predstavljeni sta nam bili sliki delovanja možganov pri osebi z in pri osebi brez skotopičnega sindroma, ki sta bili posneti, ko sta osebi brali. Pri osebi brez skotopičnega sindroma se je »bliskalo« le v predelu, ki ga uporabljamo za vid, pri osebi s sindromom pa povsod, saj možgani določenih podatkov niso znali predelati, zato so zaposlili še druga področja, ne le tista za vid, da bi pomagala razvozlati, kaj oseba gleda (bere). Osebe s skotopičnim sindromom v 10 min branja tako zaposlijo svoje možgane, kot da bi brali 10 ur skupaj. Nič čudnega, da se osebe s tem sindromom branju izogibajo! Rešitev, ki jo ponuja Irlen inšitut, je v barvnih bralnih folijah ali celo očalih, ki so obarvana z barvo, ki ustreza osebi, ki ima skotopični sindrom in je določena na podlagi testiranja, ki ga izvaja Inštitut za disleksijo.

Ker imamo doma deklico, ki ima diagnosticirano disleksijo ter s tem povezane učne težave, smo se odločili za testiranje skotopičnega sindroma. Predhodno nam je bil v veliko pomoč vprašalnik, ki ga lahko dobi vsak na spletni strani Inštituta za disleksijo, s katerim se okvirno določi, na katerih področjih ima oseba težave (občutljivost na svetlobo, bralne težave, glavoboli, rokopis, koncentracija, matematika, pisanje spisa, zaznavanje globine …). Pri samem testiranju se je končno izkazalo, kakšne vrste težav ima, saj namreč ni vedela, kako drugače mi vidimo kot ona. Tako se namreč šele človek zave, da so oči največji lažnivec med čutili. Vsakdo je prepričan, da drugi vidi enako kot on, ampak pomislite, kako težko je to preveriti, saj na primer oba vesta, da je trava zelena in vsak je prepričan, da jo vidi zeleno, a barvno slep na primer vidi nek odtenek sive, za katero ve, da predstavlja zeleno barvo. Skotopija ni barvna slepota, je drugačno (ne)zaznavanje določenih nians barv. Ugotovljeno je bilo, da hči vidi črke megleno (izrazila se je: »kot da so našpricane s sprejem«), zato se le-te med seboj zlijejo in jih ne loči dobro. S folijo ustrezne barve je takoj začela brati tekoče (prehodno je bilo branje zatikajoče in pri sledenju vrstice si je morala pomagati s prstom). Največja razlika se je pokazala, ko smo ji barvno folijo vzeli; njena ramena so se zgrbila, vrat stisnil in z nosom se je približala besedilu, ki ga je brala. Sedaj je s folijo samostojno prebrala knjigo za domače branje in tudi pisava se ji je izboljšala (postala je lepša in s tem čitljivejša). Ker je folija omejena le na branje, smo se odločili, da hčeri priskrbimo tudi barvna očala, saj lahko z njimi sledi pisanju na tablo, lahko piše v zvezek z belimi listi …

Vsem, ki so se morda našli v vsaj enem od zgornjih opisov (predvsem starši za otroke, saj so si starši do sedaj nekako že pomagali), sporočam, da za »učne težave«, kot splošno imenujejo težave v naši šoli, obstaja rešitev. Rešitev je tako preprosta, da je težko razumeti, da je vse skupaj res.

Zapisala: Marta Sitar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
November 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.11.2018
Danes ni dogodkov.
23.11.2018 | Občinski dogodki
BOHINJSKE EKO FACE
28.11.2018 | Šole in vrtci
Kaj se skriva v temi?
21.11.2018 | Ostalo
DAN ODPRTIH VRAT AJPES IZPOSTAVE KRANJ 21. 11. in 28. 11. 2018
21.11.2018 | Šole in vrtci
Bleščeči netopirji
23.11.2018 | Občinski dogodki
BOHINJSKE EKO FACE
24.11.201 | Turizem
Domača tržnica na Bohinjski Bistrici
28.11.2018 | Šole in vrtci
Kaj se skriva v temi?

Bodite prvi pri oddaji mnenja.