Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.09.2018

pretežno jasno
Popoldne bo večinoma sončno. Pihal bo severni do severovzhodni veter, na Primorskem šibka do zmerna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 15 do 19, na Primorskem okoli 22 °C.
13°C | 16°C
torek, 25.09.2018
2°C | 14°C
sreda, 26.09.2018
-2°C | 17°C
četrtek, 27.09.2018
0°C | 20°C
petek, 28.09.2018
6°C | 23°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.9.2018 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
13°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice €nergija

Daljinsko ogrevanje na lesno biomaso


€NERGIJA

| |
12.03.2015      18:43
A A

Daljinsko ogrevanje na lesno biomaso


Zagotovitev trajnostne in okolju prijazne oskrbe z energijo je eno od temeljnih vodil upravljanja z energetskimi viri. Naravna lega občine Bohinj ima zaradi gozdno bogatega območja zelo dobro izhodišče za sonaravno izkoriščanje tovrstnih energetskih virov. Ob tem je zelo pomembno pravilno načrtovanje trajnostnega razvoja in povezovanje različnih dejavnikov v skupno korist.


Deli:

Izgradnja sistema daljinskega ogrevanja je bila omogočena leta 2014 s podelitvijo koncesije družbi Petrol za dobo 20 let. Vir ogrevanja oziroma toplote zagotavlja družba LIP Bohinj, d. o. o., ki ima v sklopu svojih proizvodnih virov predvidene zadostne kapacitete za napajanje celotnega naselja Bohinjska Bistrica.

 

Na daljinsko ogrevanje je v prvi fazi predviden priklop javnih stavb; Osnovne šole dr. Janeza Mencingerja, vrtca, zdravstvenega doma, stavbe občine, Kulturnega doma Joža Ažmana, društvenega doma in gasilskega doma. Interes za priklop obstaja tudi pri večstanovanjskih stavbah ter nekaterih turističnih objektih. Možni bodo še priklopi drugih stavb, ki se nahajajo ob trasi toplovoda.

 

Prednosti DOLB


Bistvena prednost priklopa na sistem daljinskega ogrevanja je nižja cena toplote, ki je sicer sestavljena iz fiksnega in variabilnega dela toplote. Stroške za vzdrževanje ogrevalnega vira za posamezno odjemno mesto (toplovod, vgradnja toplotne postaje in števca) prevzema koncesionar in jih zaračunava prek fiksnega dela. Ti stroški so znani vnaprej. Na variabilni del cene toplote izhodiščno vpliva vhodni energent (lesna biomasa) oz. cena dobavljene toplote s strani družbe LIP Bohinj. Zelo majhen vpliv na ceno ima tudi poraba električne energije za distribucijo toplote po omrežju.

 

V primeru večstanovanjskih stavb je prednosti še več, saj je predviden priklop v posamezni stavbi in ne v kotlovnici, s čimer se iz obratovanja izloči dosedanji precej dotrajan toplovod iz kotlovnic do objektov ter tudi sama kotlovnica. Stroški vzdrževanja ogrevalnih naprav na primarni strani torej odpadejo, rezervni skladi se lahko namenijo za druge stroške, npr. gradbene obnove objektov.

 

Zanesljivost in varnost oskrbe s toploto sta zelo visoki, saj vse rizike morebitnih okvar nosi koncesionar.

 

Cena toplote


Cena toplote je določena s koncesijsko pogodbo za celotno naselje Bohinjska Bistrica. Navajamo jo v spodnji tabeli.

 

                                                  vrednost brez DDV          vrednost z DDV          enota

fiksni del cene toplote                  46,827                             57,127                    €/kW priklj. moči

variabilni del cene toplote            48,718                             59,436                    €/MWh

povprečna cena toplote               84,01                             102,49                      €/MWh


Spreminjanje cene toplote je zakonsko regulirano. Obstoječe cene toplote se ob upoštevanju energenta kurilno olje ter najmanj 10 let stare ogrevalne naprave gibljejo med 110 in 130 €/MWh, kar pomeni, da priklop na daljinsko ogrevanje pomeni precejšnji prihranek.

 

Tehnične značilnosti projekta


Izgradnja toplovoda bo potekala od prevzemnega mesta na industrijskem področju LIP Bohinj, ob glavni cesti do centra naselja Bohinjska Bistrica ter po zahodni strani naselja mimo vrtca do osnovne šole – v skupni dolžini približno 2,5 km. Skupno je predvidena priključitev 30 večjih objektov ob glavni trasi in priključkov z letnim odjemom toplote v višini do 4.500 MWh.

 

Predvidene nadaljnje aktivnosti


Za ugotovitev interesa potencialnih novih odjemalcev bo v kratkem izvedena anketa. Z izpolnitvijo osnovnih tehničnih podatkov bo možno tudi izračunati kolikšne prihranke prinaša nov način ogrevanja.

Za vse zainteresirane bo organizirana predstavitev projekta, kjer vam bomo odgovorili na vsa dodatna vprašanja. O času in kraju predstavitve boste naknadno obveščeni po sredstvih javnega obveščanja.

 

 

Barbara Malenšek, Eltec Petrol
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bohinj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
September 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.09.2018 | Tečaji in delavnice
ZDRAVO JEM
24.09.2018 | Tečaji in delavnice
VODENA KVANTNA MEDITACIJA - čudoviti duhovni wellness in multidimenzijsko zdravljenje
24.09.2018 | Šport
GIBAM SE
26.09.2018 | Šport
KARATE ZA ODRASLE
01.09. - 28.09.2018 | Ostalo
240 letnica prvega vzpona na Triglav
01.10.2018 | Šole in vrtci
Beremo s tačkami
03.09. - 28.09.2018 | Ostalo
Dotik narave
03.10.2018 | Šole in vrtci
Prijatelja za vedno
24.09.2018 | Tečaji in delavnice
ZDRAVO JEM
24.09.2018 | Tečaji in delavnice
VODENA KVANTNA MEDITACIJA - čudoviti duhovni wellness in multidimenzijsko zdravljenje
24.09.2018 | Šport
GIBAM SE
26.09.2018 | Šport
KARATE ZA ODRASLE
01.09. - 28.09.2018 | Ostalo
240 letnica prvega vzpona na Triglav

Bodite prvi pri oddaji mnenja.