Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

delno oblačno
Danes bo spremenljivo oblačno, občasno bodo nastajale krajevne plohe in nevihte. Več sonca bo na vzhodu države. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 27 stopinj.
16°C | 24°C
petek, 30.06.2017
15°C | 23°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
13°C | 26°C
ponedeljek, 03.07.2017
12°C | 25°C
Opozorila
Četrtek, 29.6.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
24°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Vabilo k praznovanju in visoki obisk Bleda


NOVICE

| |
08.04.2014      00:01
A A

Vabilo k praznovanju in visoki obisk BledaSlika škofov Ingenuina in Albuina, ki so jo hranili v cerkvi na Koroški Beli, bo odpotovala na Blejski grad. Na fotografiji: svetnik občine Bled Janez Brence, župan Janez Fajfar, ki je sliko našel in svetnik Srečo Vernig.
Slika škofov Ingenuina in Albuina, ki so jo hranili v cerkvi na Koroški Beli, bo odpotovala na Blejski grad. Na fotograf...
Deli:

Ob občinskem prazniku Vas vabim

V SREDO, 9. 4., OB 18.00, V FESTIVALNO DVORANO

na osrednjo proslavo s podelitvijo občinskih priznanj, v kulturnem programu bodo nastopili Oktet LIP, KD Bohinjska Bela in Glasbeni studio DO-RE-MI

in 

V ČETRTEK, 10. 4., OB 10.00  NA BLEJSKI GRAD,

kjer bosta škofa Andrej Glavan iz Ljubljane in Ivo Muser iz Briksna posvetila grajsko kapelo. Ob tej priložnosti bosta v organizaciji Občine Bled in Muzejskega društva Bled predavanji Blejski pogled na Briksen in Briksenski pogled na Bled.

 

Župan Janez Fajfar

 

Praznični obisk visokih cerkvenih dostojanstvenikov iz Briksna in Ljubljane

 

Na povabilo Občine Bled nas bo 9. in 10. aprila, točno za 1010 obletnico prve pisne omembe Bleda, obiskal bolzansko - briksenski škof dr. Ivo Muser. Spremljala ga bosta zaslužni profesor dr. Josef Gelmi in župan občine Briksen Albert Pürgstaller. Visok briksenski obisk gosti tudi Muzejsko društvo Bled, saj bo v okviru Večerov z Muzejskim društvom Bled, dr. Josef Gelmi   10. aprila ob 10.30 dopoldne predaval v Viteški dvorani na Blejskem gradu. Naslov predavanja je Življenje škofa Nikolaja Kuzanskega (1401 – 1464).

 

Bolzansko briksenski škof Ivo Muser se je rodil leta 1962 kot tretji otrok delavske družine v Gaisu. Srednjo šolo in gimnazijo je obiskoval v Bruneku. Filozofijo in teologijo je študiral na Teološki fakulteti Univerze v Insbrucku.  Od leta 1989 do leta 1991 je bil zasebni tajnik škofa Wilhelma Eggerja, študiral je dogmatske študije na Papeški univerzi Gregoriana v Rimu. Od leta 2002 je delal kot profesor na Filozofsko teološki fakulteti v Briksnu. Leta 2002 je postal kanonik, leta 2005 pa predstojnik stolnega kapitlja  v Briksnu. Leta 2011 ga je papež Benedikt XVI imenoval za bolzansko-briksenskega škofa. Še istega leta je bil posvečen v briksenski katedrali.

 

Josef Gelmi je bil rojen leta 1937 v vasici Cavalese. Po humanistični gimnaziji Vinzentinium v Briksnu je študiral filozofijo in teologijo na semenišču v Briksnu. Leta 1961 je bil posvečen v duhovnika. Po študiju cerkvene zgodovina na Papeški univerzi Gregoriana v Rimu in Državni univerzi v Rimu je leta 1973 postal profesor za cerkveno zgodovino in škofijsko zgodovino na Filozofsko – teološki visoki šoli v Briksnu. Od leta 1982 do 1986 je predaval na Teološki fakulteti Univerze v Insbrucku. Leta 1998 je postal predsednik Škofijskega muzeja (Hofburg) v Briksnu. Njegova raziskovalna dejavnost je povezana z raziskovanjem cerkvene zgodovine na Tirolskem in zgodovina bolzansko briksenskih škofov.

 

Srečo Vernig, predsednik Muzejskega društva Bled
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo