Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 28.07.2017

pretežno jasno
Ponoči bo zmerno oblačno, zjutraj pa se bo od zahoda jasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 18 stopinj C.
15°C | 30°C
sobota, 29.07.2017
16°C | 31°C
nedelja, 30.07.2017
17°C | 30°C
ponedeljek, 31.07.2017
15°C | 32°C
Opozorila
Četrtek, 27.7.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
30°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

V Infocentru Triglavska roža Bled na ogled ......


NOVICE

| |
24.11.2014      00:01
A A

V Infocentru Triglavska roža Bled na ogled razstava Planinska kočaDeli:
Bled -  V InfocentruTriglavska roža Bled je na ogled začasna muzejska razstava z naslovom Planinska koča. Razstavo je pripravil Slovenski planinski muzej ob 120-letnici postavitve prve koče Slovenskega planinskega društva.

 

Planinske koče so osnova množičnega planinstva. Njihova glavna funkcija je obiskovalcem nuditi zavetje, prenočišče, hrano in pijačo. So obveščevalna točka gorske reševalne službe in tudi kraj za različna planinska usposabljanja. V njih lahko dobimo informacije o stanju poti, turah, razdaljah in  vremenskih razmerah.


Prvi večji razmah postavljanja planinskih zavetišč pri nas sega v obdobje preloma iz 19. v 20. stoletje, ko se začne razvijati planinski turizem, slovenski planinci pa si prizadevajo obraniti slovensko podobo gora pred močnim nemško-avstrijskim vplivom. Koče so bile skromne, dajale so preprosto okrepčilo, prenočišče in zatočišče. Po 2. svetovni vojni se obisk gora močno poveča, vse starejše koče so bile posodobljene in povečane, zgrajeno je bilo veliko novih. Do 90-ih let 20. stoletja so na večini postojank izvajali predvsem posege, ki so povečevali zmogljivost in udobje, vse pa je bilo podrejeno funkcionalnemu in stroškovnemu vidiku. Množični obisk gora in številne postojanke s tehnično zastarelimi in neustreznimi standardi pa so začeli negativno vplivati na gorski svet, zato je danes večina prizadevanj usmerjena v reševanje okoljske problematike.

 

Z izgradnjo planinskih koč so bili postavljeni temelji za množičen razvoj planinstva in so,  ne le varna zavetišča, pač pa tudi priljubljena stičišča srečevanj številnih generacij navdušenih planincev. Zaradi občutljivosti gorskega sveta pa je ob tem potrebno skrbeti tudi za njihov čim manjši negativni vpliv na okolje. Zato muzejska razstava želi opozoriti na obe plati delovanja planinskih koč, obiskovalce pa aktivno vključiti v razmišljanje o prihodnjem razvoju in reševanju problemov na tem področju.


Avtorica razstave je kustosinja Elizabeta Gradnik. Razstava je interaktivna z zanimivim dokumentarnim in predmetnim gradivom. Obiskovalci med drugim lahko pokukajo v notranjost planinske koče, pomagajo pri njeni gradnji, se okrepčajo s planinskim čajem, se vpišejo v vpisno knjigo, odtisnejo žig in izvedo marsikaj zanimivega.

 

Razstava je v Infocentru na Bledu na ogled do 26. novembra.


Javni zavod Triglavski narodni park

Foto: Aleš Zdešar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5
27.07.2017 | Kultura
Festival Okarina Bled
27.07.2017 | Umetnost
Stoletje sanj
27.07.2017 | Kultura
Festival Okarina Bled
27.07.2017 | Umetnost
Stoletje sanj
03.07.201 | Šport
JUTRANJA TELOVADBA 1000 GIBOV TUDI NA BLEDU

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo