Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
4°C | 23°C
četrtek, 19.10.2017
1°C | 22°C
petek, 20.10.2017
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
5°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
8°C | 17°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
23°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Sanacija žledoloma in snegoloma v gozdovih


NOVICE

| |
02.04.2014      00:03
A A

Sanacija žledoloma in snegoloma v gozdovihPosledice okoli jezera.
Posledice okoli jezera.
Deli:
Bled - Šele sedaj, ko sneg hitro kopni, se kažejo vse poškodbe gozdov, ki sta jih  povzročila  žled in moker sneg v začetku februarja.

 

Na Zgornjem Gorenjskem  so najbolj prizadeti gozdovi v občinah  Radovljica, Gorje in Bled. Močno so prizadeti gozdovi v Radovljiški ravnini, na  pobočjih Dobrče, Jelovice in Pokljuke ter zeleni pas Bleda. Resno so prizadeta so tudi strma pobočja nad Bohinjem in borovja v Zgornjesavski dolini ter ob Dolinki. Količina poškodovanega drevja zaradi žleda dosega poprečni letni posek na Območni enoti Bled.

Sanacija v nižini poteka že dober mesec, nekatera  delovišča  so že zaključena.

 

Količina polomljenega drevja  je tako velika, da bo potrebno resno delo vseh, tako na Zavodu za gozdove kot tudi lastnikov in izvajalcev in bo možno iz polomljenega lesa iztržiti največ. Nevarnost preti zaradi lubadarja, ki bi se lahko zaredil na nepospravljeni smreki in uničil še zdrave gozdove.


Zalomljene ceste odpira GG Bled, ki ima sklenjene pogodbe za vzdrževanje gozdnih cest. Seveda je pravica lastnikov gozdov, da ceste očistijo sami in začnejo s sanacijo.

Vlake, poti, markirane steze morajo čimprej presekati lastniki gozdov. Če bodo to delo opravljale interesne skupine, mora biti o tem nujno obveščen lastnik. Drevesa je nujno prežagovati  na sortimente in puščati na parceli, seveda, če ni dogovorjeno drugače.


Zavod za gozdove (ZGS) izdaja lastnikom odločbe za sanacijo. Ponekod je vse drevje za posek označeno, drugje je količina zaradi obsežnosti poškodb le ocenjena. V tem primeru se posekajo  vsa podrta in odlomljena drevesa, iglavci, ki imajo odlomljene več kot 1/3 krošnje in listavci, ki imajo poškodovane 80% krošnje. Lastnik gozda lahko začne s sanacijo pred izdajo odločbe, predhodno mora o tem obvestiti  svojega revirnega gozdarja.

 

Če lastnik ni vešč dela v gozdu, mu bo ZGS svetoval izvajalca. Za zelo močno poškodovane sestoje na ravnini  je smiselna  sanacija s strojno sečnjo (Šobec).

Najbolj se mudi s pospravilom bora, ki mu cena hitro pada in smreke, za katero bodo lastniki za svež les lahko iztržili največ. Rok za pospravilo iglavcev je zato vsaj do začetka junija. Listavci lahko ostanejo v gozdu nekoliko dalj, saj so v poprečju manj vredni od iglavcev,njihova vrednost počasneje pada.

Zaradi nevarnosti razvoja lubadarja je nujno takoj spomladi izvesti gozdno higieno: polomljene vrhove iglavcev, ki ležijo po tleh razžagati na kratke kose in zložiti na kupe. To delo bo država predvidoma tudi subvencionirala.

 

Če imajo lastniki v svojem gozdu nesaniran žledolom, rednega odkazila v nepoškodovanih sestojih ZGS do pospravila polomij ne bo izvajal.

 

Zavod za gozdove, območna enota Bled
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2017 | Tečaji in delavnice
Tečaj »Mozaična mizica«
19.10.2017 | Ostalo
Nega okrasnih lesnatih rastlin
20.10.2017 | Kultura
Glasbena pravljica Šest Kužkov
20.10.2017 | Kultura
Bonton za male lumpe
20.10.2017 | Tečaji in delavnice
Kostanjeve jedi
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
NAREDIMO SI NAJBOLJŠE MILO«
26.10.2017 | Ostalo
Odkrito o teorijah zarot
27.10.2017 | Šole in vrtci
Knjižnica v gozdu
18.10.2017 | Tečaji in delavnice
Tečaj »Mozaična mizica«
19.10.2017 | Ostalo
Nega okrasnih lesnatih rastlin
20.10.2017 | Kultura
Glasbena pravljica Šest Kužkov
20.10.2017 | Kultura
Bonton za male lumpe
20.10.2017 | Tečaji in delavnice
Kostanjeve jedi

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo