Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Ponoči bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zjutraj bo po nekaterih kotlinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, na Primorskem od 8 do 11 stopinj.
2°C | 22°C
petek, 20.10.2017
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
6°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
7°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 16°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Praznično dogajanje v občini


NOVICE

| |
09.04.2015      00:07
A A

Praznično dogajanje v občiniDeli:

Bled - Bled 10. aprila praznuje svoj občinski praznik. Na praznični dan bo vse dopoldne potekala vaja enot za zaščito in reševanje, zvečer pa bo v festivalni dvorani še slovesnost ob prazniku.

 

VAJA POTRES BLED 2015

 

V petek, ob občinskem prazniku Občine Bled, bo velika vaja civilne zaščite " Potres Bled 2015" . Vaja bo zelo obsežna, saj bo sodelovalo  okoli 200 posredovalcev in preko 600 udeležencev. Začela se bo ob 8h30, ko jo bodo predstavili gostom in novinarjem v Ledeni dvorani na Bledu. Od tam se bo od 9h naprej vodila kot štabna vaja po posameznih točkah, ki so razporejene po ožjem delu Bleda. Zaradi vaje bo na Bledu vse dopoldne slišati sirene različnih reševalnih vozil in sodelujočih v vaji.

Prva točka vaje bo Vrtec Bled, kjer bodo zaposleni izvedli evakuacijo, oskrbeli  ponesrečence, ekipi gasilcev in kinologov bosta rešili ujete v stavbi in oskrbeli preostale ponesrečence. V drugem delu vaje na osnovni šoli bo poleg evakuacije, iskanja pogrešanih in oskrbe ponesrečencev vključen prikaz odstranitev ruševin, gašenje v notranjih prostorih šole, reševanja z višine s pomočjo gasilske lestve ter nastanitev ogroženih v logistično oskrbovalnem centru. Ker je zaradi močnejšega potresa vedno ogroženo večje število ljudi in uničen dobršen del infrastrukture, je potrebno poskrbeti za ogrožene ljudi. Ta del vaje bo v Športnem parku, kjer bodo postavljeni začasni šotori za oskrbo. Pri oskrbi se bo vključila Slovenska vojska s svojo enoto. V logistično oskrbovalnem centru bo poskrbljeno tudi za triažo ponesrečencev in prikaz delovanja prikolice za množične nesreče ter pomoči psihosocialno ogroženim. V reševanje se bo vključil tudi helikopter Slovenske vojske pri posredovanju na strehi hotela Golf,  na Blejskega gradu bo reševalna akcija potekala v sodelovanju z gasilci, gorskimi reševalci in jamarji.  Občani Bleda bodo lahko ta dan preko Radia Triglav, na frekvenci 96 MHz, spremljali, kaj se na vaji dogaja, dobili pa bodo tudi koristne podatke kako ravnati v primeru resničnega potresa.

 

OSREDNJA SLOVESNOST OB PRAZNIKU

 

V petek ob 18h bo v Festivalni dvorani osrednja slovesnost ob letošnjem občinskem prazniku. Več kot tisoč let je minilo, bilo je 10. aprila leta 1004, odkar je v italijanskem Trentu nemški kralj Henrik II. podaril briksenškemu škofu Albuinu in njegovi škofiji posest Bled na Kranjskem. Leta 1011 je cesar Henrik II. z novo darovnico Albuinovemu nasledniku Adalberonu podaril tudi grad na pečini (castellum Veldes), ki se v tej drugi darovnici prvič omenja v ohranjenih pisnih virih. Blejski grad je bil upravno središče briksenške zemljiške posesti na Gorenjskem. V srednjeveških virih se ime Bleda omenja v nemški obliki Veldes.

 

Na petkovi slovesnosti bodo podelili občinska priznanja, zlati znak bosta prejela Vojašnica Matjaža Kekca na Bohinjski Beli in Skupnost hčera Marije Pomočnice na Bledu za svoje 40- letno delo.

Po slovesnosti ob 20h bo v Festivalni dvorani še koncert dveh dubrovniških klap, ki jih Bledu in njegovim občanom ob prazniku podarja prijateljska občina Dubrovnik.

 

OSTALI DOGODKI

 

V petek ob 19h bodo v Galeriji 14 na Bledu odprli razstavo likovnih del domačinke Drage Soklič z naslovom Pozdrav pomladi. Galerija Černe želi v svoji Galeriji 14 na Bledu vsako leto predstaviti tudi eno razstavo umetnika iz svojega okolja. Letos bodo tako predstavili slikarko Drago Soklič iz Bleda.  Umetnica se bo predstavila s svojimi deli v tehniki olja na platno in akvarelu.
Draga Soklič je leta 1982 zaključila likovni tečaj pod vodstvom akademskega slikarja Jake Torkarja, kiparsko šolo pa obiskovala pri akademskem kiparju Tonetu Demšarju. Vsako leto redno sodeluje na skupinskih razstavah, kolonijah in Ex - temporih. V več skupinskih razstav je bila vključena tudi v okviru slikarskega kluba DOLIK Jesenice, KUD Klinični Center Ljubljana, VIR Radovljica in Atelje Bled. Draga Soklič pri ustvarjanju svoje vzdušje in povezanost z naravo prenese neposredno na slikarsko površino. V akvarelnih pokrajinah dosega lahkotnost in ekspresijo, kjer s svojim čutnim izrazom barvnih potez ustvari resnično doživetje narave. V tehniki olja pa k popolnosti in perfekciji pristopa bolj premišljeno.

 

Tudi v soboto dopoldne bo v središču Bleda koncert dubrovniške glasbe, skozi ves dan pa bo potekala velika čistilna akcija.

 

ČISTILNA AKCIJA

 

Občina Bled posameznike, društva, krajevne skupnosti ter druge organizacije v občini poziva k sodelovanju. Glede na dokaj dober odziv v preteklih letih pričakujejo tudi  letos veliko udeležbo, saj poleg sanacije nekaj preostalih divjih odlagališč, želijo urediti predvsem:

 

  • vaška jedra, skupne javne in  zelene površine, igrišča, prireditvene prostore…
  • sprehajalne in turistične poti, šolske poti ter okolico šol in vrtcev…
  • obrežja potokov, rek in obalo jezera

Občina poleg vseh ostalih k sodelovanju vabi tudi prostovoljce s stroji in prevoznimi sredstvi za prevoz odpadkov na zbirna mesta.

 

Zbrane odpadke bo ta dan od 8. do 14. ure možno pripeljati tudi direktno na Zbirni center ob Čistilni napravi ali pa na zbirno mesto ob Infrastrukturi Bled na Rečiški 2. Odpadki naj bodo ločeni po frakcijah, in sicer plastika in pločevinke, ločeno kovina in ločeno mešani odpadki.

Ob tem vse občane ponovno spominjajo, da na Infrastrukturi Bled lahko izkoristite  možnost brezplačnega odvoza 4 m3 kosovnih odpadkov in  3 m3 zelenega odpada letno in dobite 50 vrečk za biološke odpadke z boni, ki ste jih že  prejeli v preteklem mesecu.

 

Kljub uspešni akciji v preteklih letih ter vse bolj uveljavljenemu ločenemu zbiranju odpadkov pa se še vedno pojavljajo manjša odlagališča na privatnih parcelah in to celo  s soglasjem lastnikov ali pa jih ti  sami uporabljajo za odlaganje raznih odpadkov, večkrat tudi neprimernih. Na občini želijo, da se v sanacijo divjih odlagališč vključijo tudi lastniki parcel, kjer se le-ta nahajajo, ali pa v akciji vsaj dovolijo dostop prostovoljcem na njihova zemljišča.

 

Vse gradbene odpadke, kot so izkopi in ruševine je možno odlagati v gramoznici v Ribnem, zeleni odpad pa v čim večji meri uporabite za kompost. Pred samo akcijo bosta Občina in Infrastruktura Bled d.o.o.  poskrbeli za vrečke in rokavice prostovoljcev ter  za pravočasni odvoz zbranih odpadkov, krajevne skupnosti pa na svojem področju za izvedbo akcije, ki se bodo že tradicionalno zaključile z družabnim srečanjem udeležencev.

 

SOBOTNO DOGAJANJE NA GRADU

 

Grajska srednjeveška skupina viteza Gašperja Lambergarja je tudi za letošnjo sezono na Blejskem gradu pripravila novo baročno predstavo. Prvič bodo Ženina odigrali v soboto ob 11h na zgornji grajski terasi. Kratka vsebina: Grof z Blejskega gradu ima hčer edinko. Ker hrepeni po ugledu sklene kupčijo z baronom s sosednjega gradu, saj njegov najmlajši sin še nima neveste. Skleneta poročno pogodbo z veliko doto in plemiškim nazivom. Izkaže se, da baronov sin ni kos lepi grofovi hčerki. Po robu se mu postavi  lep, spreten, duhovit in preprost fant – hčerina skrivna ljubezen … Tudi v tej predstavi bo mogoče občudovati graciozne plesne figure in virtuozno mečevanje članic in članov grajske skupine, ki so v preteklem letu gostovali na številnih srednjeveških prireditvah po Evropi. Baročna predstava Ženin bo na sporedu vsak četrtek ob 17. uri od junija do septembra.

 

Profesorica likovne umetnosti, hkrati pa navdušena čebelarka Anja Bunderla je skupaj s čebelarskim mojstrom Branetom Kozincem zasnovala delo, v katerem je imela največji vpliv na končni izdelek čebelja družina kranjske sivke. Otvoritev edinstvene razstave Satje – shramba spomina bo v Galeriji Stolp na Blejskem gradu v soboto ob 12h. 

Brane Kozinc je idejo, udejanjeno na tokratni razstavi hranil v spominu že kar nekaj časa. V njuni skupni zgodbi je Anja Bunderla na satne osnove najprej z različnimi tehnikami zasnovala raznovrstne voščene reliefne motive iz čistega čebeljega voska. Tako pripravljene satnice sta vstavljala v panje čebelnjaka za Čebelarskim centrom Gorenjske. Čebele so satnico nadgrajevale, odvzemale vosek, prestavljale voščene luske … Posamezne postopke čebeljega dela sta fotografirala in opazovala storilnost družin v povezavi s časom in s tehnikami pripravljenih del. Spomin reliefa je ostal, čebele so ga spreminjale sebi v prid. Brane Kozinc je s svojim poznavanjem superorganizma čebel in čebelje biologije tudi na fotografijah povezal bitja sonca s prefinjeno paleto čebeljega okolja.

Razstava Satje – shramba spomina bo na ogled vsak dan od 8. do 20. ure.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.10.2017 | Ostalo
Nega okrasnih lesnatih rastlin
20.10.2017 | Kultura
Glasbena pravljica Šest Kužkov
20.10.2017 | Kultura
Bonton za male lumpe
20.10.2017 | Tečaji in delavnice
Kostanjeve jedi
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
NAREDIMO SI NAJBOLJŠE MILO«
26.10.2017 | Ostalo
Odkrito o teorijah zarot
27.10.2017 | Šole in vrtci
Knjižnica v gozdu
19.10.2017 | Ostalo
Nega okrasnih lesnatih rastlin
20.10.2017 | Kultura
Glasbena pravljica Šest Kužkov
20.10.2017 | Kultura
Bonton za male lumpe
20.10.2017 | Tečaji in delavnice
Kostanjeve jedi
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo