Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 19.01.2018

oblačno
Popoldne bo precej jasno. Pihal bo jugozahodnik, ki se bo še nekoliko okrepil. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 11 °C.
-1°C | 6°C
sobota, 20.01.2018
-2°C | 6°C
nedelja, 21.01.2018
-1°C | 8°C
ponedeljek, 22.01.2018
-6°C | 3°C
Opozorila
Četrtek, 18.1.2018 ob 18h
Zvečer in v prvem delu noči na petek bodo najmočnejši sunki jugozahodnega vetra v višjih legah in po nižinah severovzhodne Slovenije lahko presegali hitrost 70 km/h.
-1°C
6°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Poletni oddih v parku


NOVICE

| |
18.08.2013      10:39
A A

Poletni oddih v parkuDeli:

Bled - Naše naravno okolje je najbolj obremenjeno v poletnem času, ko si vsi želimo oddiha stran od vsakodnevnega delovnega okolja, gneče, asfalta in betona. Zato so Julijske Alpe in z njimi Triglavski narodni park poleti privlačna izbira za pohodnike, pa tudi za tiste, ki si želijo sence ali ohladitve v soteskah ali ne preveč segretih vodah.

 

Da naravno okolje ne bi bilo preveč obremenjeno, smo odgovorni vsi. V Triglavskem narodnem parku lahko na svojih poteh med vrhovi in dolinami srečate naravovarstvene nadzornike, ki vas bodo opozorili, če s svojim vedenjem preveč posegate v naravo. Ob večjih kršitvah pa lahko tudi (denarno) kaznujejo. Parkovni vodniki, med njimi tudi naravovarstveni nadzorniki, so v juliju in avgustu tedensko vodili po tematskih poteh v parku: izlet s poznavalcem parka nam odkrije povsem nov pogled na že znane podrobnosti v naravi ali kulturni krajini. Zato, da bi v naravo stopali kot v svetišče, v katerem si lahko povrnemo moči in zbistrimo pogled na svet, Triglavski narodni park v poletnih mesecih skrbi tudi s programom ozaveščanja: predstavitve Triglavskega narodnega parka v sliki in besedi z informacijami o možnostih obiskovanja parka so v juliju in avgustu potekale tedensko v Kranjski Gori in na Bledu, mobilna info točka pa se je pojavljala na terenu in v Stari Fužini na Torkovih glasbenih večerih. Poseben način, kako obiskovalcem povedati, da vstopajo v dragocen in občutljiv prostor, pa je pripovedovanje zgodb ob ognju. Letos so večeri pripovedovanja potekali v kampih Šobec in Danica v Bohinjski Bistrici, pa tudi na Ranču Mrcina pod Studorjem. Legenda o Zlatorogu in njegovem kraljestvu, današnjem Triglavskem narodnem parku, s starodavnimi glasovi naših prednikov govori o človeškem pohlepu, ki nespoštljivo poseže v naravo, a ta si rane na čudežen način zaceli sama – človek je tisti, ki utrpi nepopravljivo škodo. Ranjenemu Zlatorogu, ki simbolizira prvobitne moči narave, iz rane kapne kri in iz nje požene triglavska roža. Ko jo poje, se mu v trenutku povrnejo moči, lovec pa omahne v prepad. Narave ne varujemo zaradi nje same, ampak zaradi sebe, je sporočilo, ki ga zaradi dramatične zgodbe razumejo tako otroci, kot odrasli.

 

Tudi vsealpska akcija Ogenj v Alpah, ki jo mednarodna nevladna organizacija CIPRA obeležuje od leta 1986  vsako drugo soboto v avgustu, poizkuša opozoriti na to, da imamo samo ene Alpe, ki pa so tako zaradi gospodarskih interesov kot turizma in posledično prometa pod velikim pritiskom. Tako kot so nekoč kresovi na vrhovih pomenili opozorilo za prihajajočo nevarnost, danes luč z vrhov in dolin pomeni opozorilo na občutljivost alpskega prostora. V Julijskih Alpah, najbolj vzhodnem delu celotnega alpskega loka, je akcija Ogenj v Alpah potekala na Velem polju, kjer so člani CIPRE, Planinske zveze Slovenije in naravovarstveni nadzorniki TNP s prostovoljci čistili zarast planine. Večerni dogodek Ogenj v Alpah pa je potekal v Stari Fužini z ogledom filmov Planšarstvo v Bohinju in Sfinga. V Kranju, v Prešernovi hiši gostuje fotografska razstava skladatelja, pianista, fotografa in filmskega režiserja, Janka Ravnika. Ob odprtju smo si lahko ogledali tudi njegov film v kraljestvu Zlatoroga, ki velja za prvi slovenski celovečerni film. Klavirsko spremljavo je prispeval Jurij Dobravec. Ponovitev filma bo pred Prešernovo hišo v Kranju v petek, 30. avgusta ob 20. uri, razstava pa je na ogled še do nedelje, 1. septembra.

Z najmlajšimi vabljeni na petkovo popoldne v parku, tokrat se družine zberejo 30. avgusta ob 17h pri gasilskem domu na Koprivniku, opazovali in raziskovali pa bodo toploljubno rastlinstvo.

5. septembra ob 10. uri dopoldne vabljeni v Dom sv. Martina v Srednji vasi, kjer bomo odprli fotografsko razstavo skupine Lubadarji: črno-bele fotografije obeležujejo življenje in arhitekturo naših planin, kot se jo je dalo ujeti v objektive dvajset in trideset let nazaj.

V soboto, 28. septembra pa se Triglavski narodni park vključuje v obeleževanje Dni evropske kulturne dediščine s celodnevnim programom na Pocarjevi domačiji v Zgornji Radovni. Sto let v dobro dediščine je letošnje geslo vseevropskega dogajanja spoznavanja kulturne dediščine: Triglavski narodni park je leta 2006 dobil mednarodno diplomo Evropa Nostra za arhitekturno obnovo Pocarjeve domačije, kjer bo potekal celodnevni program spoznavanja življenja v odmaknjeni alpski dolini nekoč in danes.

Več o dogodkih Triglavskega narodnega parka na: www.tnp.si

 

Ana Marija Kunstelj, TNP

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
19.01.2018 | Šole in vrtci
Diči, diča!
19.01.2018 | Kultura
Pokljuški zdravnik gostuje v Bohinjski Bistrici
21.01.2018 | Tečaji in delavnice
TEČAJ DRUŽABNIH PLESOV in ARGENTINSKI TANGO
22.12.2017 | Ostalo
Razstava jaslic v Trgovskem centru Bled
22.01.2018 | Tečaji in delavnice
Delavnica: SNAPGUEST - novosti za turistične delavce v 2018
22.01.2018 | Tečaji in delavnice
POGOVOR STARŠEV Z ZINKO RUČIGAJ
24.11.201 | Ostalo
Blejsko drsališče z razgledom
26.01.2018 | Šole in vrtci
Delamo snežake…
27.01.2018 | Kultura
Otroci na gradu
18.01.2018 | Turizem
Mallorca ni samo množični turizem
19.01.2018 | Šole in vrtci
Diči, diča!
19.01.2018 | Kultura
Pokljuški zdravnik gostuje v Bohinjski Bistrici
20.12.201 | Ostalo
Razstava v Infocentru Triglavska roža Bled
21.01.2018 | Tečaji in delavnice
TEČAJ DRUŽABNIH PLESOV in ARGENTINSKI TANGO

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo