Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.07.2017

oblačno
Popoldne bo deloma sončno s spremenljivo oblačnostjo. Nastale bodo plohe in posamezne nevihte. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 25, na Primorskem do okoli 27 stopinj C.
11°C | 24°C
sreda, 26.07.2017
11°C | 24°C
četrtek, 27.07.2017
12°C | 26°C
petek, 28.07.2017
15°C | 28°C
sobota, 29.07.2017
15°C | 29°C
Opozorila
Torek, 25.7.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
24°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Poletni oddih v parku


NOVICE

| |
18.08.2013      10:39
A A

Poletni oddih v parkuDeli:

Bled - Naše naravno okolje je najbolj obremenjeno v poletnem času, ko si vsi želimo oddiha stran od vsakodnevnega delovnega okolja, gneče, asfalta in betona. Zato so Julijske Alpe in z njimi Triglavski narodni park poleti privlačna izbira za pohodnike, pa tudi za tiste, ki si želijo sence ali ohladitve v soteskah ali ne preveč segretih vodah.

 

Da naravno okolje ne bi bilo preveč obremenjeno, smo odgovorni vsi. V Triglavskem narodnem parku lahko na svojih poteh med vrhovi in dolinami srečate naravovarstvene nadzornike, ki vas bodo opozorili, če s svojim vedenjem preveč posegate v naravo. Ob večjih kršitvah pa lahko tudi (denarno) kaznujejo. Parkovni vodniki, med njimi tudi naravovarstveni nadzorniki, so v juliju in avgustu tedensko vodili po tematskih poteh v parku: izlet s poznavalcem parka nam odkrije povsem nov pogled na že znane podrobnosti v naravi ali kulturni krajini. Zato, da bi v naravo stopali kot v svetišče, v katerem si lahko povrnemo moči in zbistrimo pogled na svet, Triglavski narodni park v poletnih mesecih skrbi tudi s programom ozaveščanja: predstavitve Triglavskega narodnega parka v sliki in besedi z informacijami o možnostih obiskovanja parka so v juliju in avgustu potekale tedensko v Kranjski Gori in na Bledu, mobilna info točka pa se je pojavljala na terenu in v Stari Fužini na Torkovih glasbenih večerih. Poseben način, kako obiskovalcem povedati, da vstopajo v dragocen in občutljiv prostor, pa je pripovedovanje zgodb ob ognju. Letos so večeri pripovedovanja potekali v kampih Šobec in Danica v Bohinjski Bistrici, pa tudi na Ranču Mrcina pod Studorjem. Legenda o Zlatorogu in njegovem kraljestvu, današnjem Triglavskem narodnem parku, s starodavnimi glasovi naših prednikov govori o človeškem pohlepu, ki nespoštljivo poseže v naravo, a ta si rane na čudežen način zaceli sama – človek je tisti, ki utrpi nepopravljivo škodo. Ranjenemu Zlatorogu, ki simbolizira prvobitne moči narave, iz rane kapne kri in iz nje požene triglavska roža. Ko jo poje, se mu v trenutku povrnejo moči, lovec pa omahne v prepad. Narave ne varujemo zaradi nje same, ampak zaradi sebe, je sporočilo, ki ga zaradi dramatične zgodbe razumejo tako otroci, kot odrasli.

 

Tudi vsealpska akcija Ogenj v Alpah, ki jo mednarodna nevladna organizacija CIPRA obeležuje od leta 1986  vsako drugo soboto v avgustu, poizkuša opozoriti na to, da imamo samo ene Alpe, ki pa so tako zaradi gospodarskih interesov kot turizma in posledično prometa pod velikim pritiskom. Tako kot so nekoč kresovi na vrhovih pomenili opozorilo za prihajajočo nevarnost, danes luč z vrhov in dolin pomeni opozorilo na občutljivost alpskega prostora. V Julijskih Alpah, najbolj vzhodnem delu celotnega alpskega loka, je akcija Ogenj v Alpah potekala na Velem polju, kjer so člani CIPRE, Planinske zveze Slovenije in naravovarstveni nadzorniki TNP s prostovoljci čistili zarast planine. Večerni dogodek Ogenj v Alpah pa je potekal v Stari Fužini z ogledom filmov Planšarstvo v Bohinju in Sfinga. V Kranju, v Prešernovi hiši gostuje fotografska razstava skladatelja, pianista, fotografa in filmskega režiserja, Janka Ravnika. Ob odprtju smo si lahko ogledali tudi njegov film v kraljestvu Zlatoroga, ki velja za prvi slovenski celovečerni film. Klavirsko spremljavo je prispeval Jurij Dobravec. Ponovitev filma bo pred Prešernovo hišo v Kranju v petek, 30. avgusta ob 20. uri, razstava pa je na ogled še do nedelje, 1. septembra.

Z najmlajšimi vabljeni na petkovo popoldne v parku, tokrat se družine zberejo 30. avgusta ob 17h pri gasilskem domu na Koprivniku, opazovali in raziskovali pa bodo toploljubno rastlinstvo.

5. septembra ob 10. uri dopoldne vabljeni v Dom sv. Martina v Srednji vasi, kjer bomo odprli fotografsko razstavo skupine Lubadarji: črno-bele fotografije obeležujejo življenje in arhitekturo naših planin, kot se jo je dalo ujeti v objektive dvajset in trideset let nazaj.

V soboto, 28. septembra pa se Triglavski narodni park vključuje v obeleževanje Dni evropske kulturne dediščine s celodnevnim programom na Pocarjevi domačiji v Zgornji Radovni. Sto let v dobro dediščine je letošnje geslo vseevropskega dogajanja spoznavanja kulturne dediščine: Triglavski narodni park je leta 2006 dobil mednarodno diplomo Evropa Nostra za arhitekturno obnovo Pocarjeve domačije, kjer bo potekal celodnevni program spoznavanja življenja v odmaknjeni alpski dolini nekoč in danes.

Več o dogodkih Triglavskega narodnega parka na: www.tnp.si

 

Ana Marija Kunstelj, TNP

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3
25.07.2017
Danes ni dogodkov.
27.07.2017 | Umetnost
Stoletje sanj
27.07.2017 | Umetnost
Stoletje sanj
03.07.201 | Šport
JUTRANJA TELOVADBA 1000 GIBOV TUDI NA BLEDU

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo