Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
19°C | 26°C
ponedeljek, 26.06.2017
16°C | 30°C
torek, 27.06.2017
16°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
17°C | 31°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 24°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
19°C
26°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Pojav trikotničarke oz. zebraste školjke ......


NOVICE

| |
17.02.2013      9:03
A A

Pojav trikotničarke oz. zebraste školjke (Dreissena Polymorpha) v Blejskem jezeruDeli:

Bled - V organizaciji Občine Bled je v petek potekal posvet glede pojava t. i. zebraste školjke v Blejskem jezeru. Poleg seznanitve s tem pojavom in njegovimi glavnimi značilnostmi je bil osrednji del posveta posvečen predlogu ukrepov za omejevanje nadaljnjega razmnoževanja in vnosa oz. iznosa. Posveta so se udeležili predstavniki državnih organov in ustanov (Agencija RS za okolje, Inštitut za vode RS, Zavod RS za varstvo narave, JZ Triglavski narodni park), lokalnih skupnosti (Občina Bled, Občina Bohinj) ter civilnodružbenih organizacij (Društvo za varovanje okolja Bled, Društvo za podvodne dejavnosti Bled, Veslaški klub Bled, Ribiška družina Bled).

Glavni poudarki in zaključki posveta so:

-         pojav je bil prvič zaznan v letu 2011;

-         školjka ni nevarna, razen njenih ostrih robov, vseeno pa gre za invazivno, tujerodno vrsto, ki bi lahko v določenem obdobju povzročila škodo drugim vrstam;

-         načini vnosa so različni (mokre kopalke, plovila, potapljaška ali ribiška oprema);

-         ugotovljeni sta dve nahajališči na obali (Grajsko kopališče, Mlino), pri čemer se školjka oprijema trdne podlage (stebri, skale, pomoli, splavi, boje, čolni) do 8 m globine;

-         ciklus razmnoževanja se prične aprila, kar pomeni, da je za omejevanje nadaljnjega razmnoževanja potrebno ukrepati takoj, v naslednjih tednih (februar, marec);

-         na MKO je za tujerodne, invazivne vrste pristojen Sektor za ohranjanje narave, kjer bodo s sodelovanjem ARSO pripravili ustrezna navodila za ukrepanje;

-         MKO, ARSO in Občina Bled bodo s pomočjo potapljačev nemudoma organizirali sistematičen pregled obale in sprotno odstranjevanje školjk, prednostno na območju kopalnih voda, hkrati bodo preverili, ali obstaja ustrezna, nenevarna substanca za premaz posameznih trdih delov (npr. stebrov), ki bi onemogočala oprijem;

-         vzporedno bo tekla akcija ozaveščanja uporabnikov jezera (kopalcev, čolnarjev, ribičev, veslačev, jadralcev), ki bo spodbujala preventivo (redno čiščenje in pregled plovil in druge opreme, pranje z najmanj 550 C, temeljito sušenje), pripravila se bo tudi informacija o drugih nahajališčih, vsaj na območju Srednje Evrope;

-         posebna pozornost se bo namenila preprečevanju morebitnega vnosa v najbližja vodna telesa kot sta Sava Bohinjka in Bohinjsko jezero;

-         v nadaljevanju se bo zagotovilo spremljanje učinkov vseh teh ukrepov, Inštitut za vode RS pa bo pripravil poseben dolgoročnejši projekt, pri čemer se bo preverilo npr. izkušnje avstrijskih jezer;

-         DVO Bled je posebej izpostavilo pobudo po čimprejšnji uvedbi prostovoljnega nadzorništva (MKO).

Na koncu so zbrani ugotovili, da je ukrepanje še pravočasno in smiselno. Potreben je sistematičen in usklajen pristop vseh deležnikov. Aktivnosti bo za Blejsko jezero usmerjala in spodbujala Občina Bled, ki bo s pomočjo pristojnih državnih ustanov zagotovila tudi potrebna sredstva. Ključno vlogo udeleženci posveta vidijo v ustreznem obveščanju in ozaveščanju javnosti, pri čemer imajo lahko javna glasila z objektivnim in dobronamernim poročanjem izjemen pomen, so sporočili z Občine Bled.

Foto: Društvo za podvodne dejavnosti Bled.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo