Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Danes bo večinoma sončno, predvsem popoldne bodo krajevne nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj C.
17°C | 33°C
sobota, 24.06.2017
17°C | 32°C
nedelja, 25.06.2017
19°C | 28°C
ponedeljek, 26.06.2017
17°C | 30°C
torek, 27.06.2017
16°C | 28°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 7h
Sredi dneva in popoldne bo v večjem delu Slovenije velika toplotna obremenitev.
17°C
33°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Plovbni režim sprejet


NOVICE

| |
22.04.2016      9:43
1
A A

Plovbni režim sprejetDeli:
Bled - Blejski občinski svetniki so na včerajšnji seji soglasno in brez razprave sprejeli novi plovbni režim po Blejskem jezeru ter spremembe odloka o javnem redu in miru. Prepričani so, da so dosegli dober konsenz z vsemi deležniki, da se na Bledu in Blejskem jezeru vzpostavi ustrezen red.

Kot je pojasnil predsednik posebne svetniške komisije za uskladitev interesov glede plovbnega režima Jaka Bassanese, so deset dni aktivno iskali rešitve. "Dosegli smo več kot zadovoljiv konsenz in skoraj vsi akterji so zadovoljni," je ocenil in dodal, da so rešili tudi problem, ki je nastal med župnijo in pletnarji.

Glavno vodilo je bilo uskladiti odlok z obstoječim blejskim prostorskim načrtom in zakonodajo, hkrati so se dogovorili za vzpostavitev rednega linijskega prevoza, katerega podrobnosti pa bodo dorekli v nadaljnjih pogovorih.

Novi režim bo za razliko od starega, sprejetega leta 2009, dovoljeval oddajo plastičnih plovil, in sicer 55 kajakov, kanujev in supov. "V celoti sledimo nedavni študiji, koliko plovil Blejsko jezero prenese. To je približno 130 plovil in tega smo se tudi držali," je zagotovil Bassanese.

Režim uvaja tudi pristojbine za plovbo, ki za vsako pletno znašala 5000, za čoln 200, za druga plovila pa 100 evrov. Vendar to velja le za izposojevalce. V nasprotju z Bohinjskim jezerom rekreativna plovba z lastnimi plovili na Blejskem jezeru ostaja brezplačna.

S pobranimi pristojbinami, ki jih bo letno za okoli 135.000 evrov, bodo na Bledu skrbeli za urejanje obale in prenovo infrastrukture. Z režimom plovbe, ki stopi v veljavo 1. maja, se urejajo tudi dostop do jezera in pristanišča ter vstopno-izstopna mesta.

Kot je po sprejemu odloka o plovbnem režimu dejal blejski župan Janez Fajfar, so prišli do solidne rešitve, ki ohranja blejsko tradicijo, a gre hkrati v korak s časom. Zadovoljen je tudi, da se je stanje glede jezera umirilo.

"Župnik ima omogočena nemoten dostop do otoka in njegovo oskrbovanje, pletnarji pa lahko naprej delujejo kot že dolga desetletja. Hkrati bo z uvedbo linijskega prevoza obiskovalec na njem toliko časa, kolikor želi," je dejal župan.

Vendar vsi z novim režimom vendarle niso zadovoljni. Društvo za varstvo okolja Bled, ki je kritično do tega, da ni bilo vključeno v aktivno pripravo odloka, nasprotuje liberalizaciji oddajanja vseh plovil, predvsem plastičnih. Prepričani so, da se bo zaradi podjetnikov, ki tržijo plovila, poslabšalo stanje na in ob jezeru.

"Za Blejsko jezero bi se morala upoštevati maksimalna varstvo in zaščita iz ekološkega, kulturnega in sociološkega vidika," so v pismu občinski upravi in svetnikom zapisali v društvu, kjer med drugim opozarjajo na nevarnost okužbe jezera s tujerodnimi rastlinskimi in živalskimi vrstami ter na izgubo naravne in kulturne dediščine.

Blejski svetniki so kljub temu novi odlok na današnji seji brez razprave in soglasno sprejeli. Enako velja za spremembe odloka o javnem redu in miru. Kot je dejal župan, je tudi ta kompromis, saj se glede tega križajo različni interesi.

"Nekateri bi radi imeli tudi center Bleda za spalno naselje. Vendar je to zelo težko, saj je turistični kraj," je poudaril župan in dodal, da so se odločili, nekaj več obremenjenosti s hrupom dovoliti v samem centru Bleda ob jezeru, v širšem zaledju pa je toleranca nižja.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 1 komentarjev
Igor Logar
Igor Logar Se strinjam0 Se ne strinjam0
Za začetek bi lahko del denarja namenili za nabavo naprave (sesalca) za odstranjevanje "svinjarije" z gladine jezera - predvsem ob obali od Hotela Toplice do grajskega kopališča. Če slučajno kdo ne ve kaj imam v mislih, naj se sprehodi na omenjeni relacji in naj si stvar ogleda oz. ovoha. Pojav se ponavlja večkrat letno in menim, da bil bil ta ukrep velik plus k boljši in predvsem lepši podobi Bleda.

29.04.2016 ob 12:19:12 Odgovor Prekliči
1 komentarjev
StranBodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo