Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

pretežno oblačno
V prvem delu noči bodo nevihte s krajevnimi neurji od zahoda zajele večji del Slovenije, v drugem delu noči pa prehodno povečini ponehale.
17°C | 25°C
petek, 30.06.2017
15°C | 24°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 24°C
nedelja, 02.07.2017
13°C | 24°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 18h
Do sredine noči so ob nevihtah še možna krajevna neurja. Močni sunki zahodnega vetra in nalivi bodo ob prehodu hladne fronte najprej (okoli 22. ure) zajeli obalo, nato pa v približno treh urah prešli vso Slovenijo.
17°C
25°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Piknik FD in nastop FD Bled v Italiji ......


KULTURA, DRUŠTVA

| |
14.06.2015      00:02
A A

Piknik FD in nastop FD Bled v Italiji VENZONE/ PUŠJA VASDeli:

Člani FD Bled smo 23. maja organizirali piknik. Prostor nam je na svoji prelepi domačiji na Spodnji Dobravi ponudil naš harmonikar Miro Albinini. Za zabavo sta poskrbela DUO Nota in harmonikar Miro. Z dobrotami z žara in domačim pecivom, ki so ga pripravile naše žene, je bil uspeh piknika popoln.  Zabavali smo se od zgodnjih dopoldanskih pa tja do poznih večernih ur, pa bi se še, vendar smo se morali posloviti in pripraviti za nastop, ki smo ga imeli naslednji dan v Italiji.

 

S strani narodnih parkov Julijsko predgorje, smo bili pod okriljem Triglavskega narodnega parka vabljeni na srečanje parkov alpskega loka v Venzone. 

Tako smo se v nedeljo, 24. maja ob 9h zjutraj z avtobusom odpeljali na pot, ki nas je vodila preko mejnega prehoda Rateče mimo Trbiža skozi Kanalsko dolino pod planino Montesanto, ki jo Slovenci poznamo kot romarsko svetišče Sv. Višarje in naprej do Pušje vasi – Venzone.

 

Pušja vas je vas z okoli 2200 prebivalci v italijanski deželi Furlanija-Julijska krajina. Leži ob vznožju Karnijskih Predalp in vzdolž reke Tilment.

V Srednjem veku je bila vas križišče pomembnih trgovskih poti. Da bi vasi zagotovili čim boljšo obrambo, so leta 1258 okoli nje zgradili dvojno obzidje v dolžini 1300 metrov, obogateno s kar 16. stolpi. Je prava mojstrovina srednjeveške vojaške gradnje in  edinstvena v vsej Furlaniji.

Leta 1351 je mestece Venzone  skupaj z vso Furlanijo postalo del Avstrije. Po letu 1420 je spadalo pod Beneško republiko. Po obdobju ponovne avstrijske oblasti leta 1866 pa pod novo nastalo Kraljevino Italijo.

Leta 1976 je bil v Furlaniji močan potres, ki je popolnoma uničil mesto. Furlanski prebivalci  so mestece na novo zgradili  ob upoštevanju vseh srednjeveških slogovnih značilnosti.

 

V Venzonu  že 13. leto zapored poteka Festival kulture in prijateljstva narodnih parkov z območja vzhodnih Alp.

Festival se je odvijal na glavnem trgu ob Mestni hiši. Oba sta  zgrajena v gotsko-beneškem slogu.

 

Nastopati v takem kraju je še posebno doživetje. FD Bled se je predstavilo z Gorenjskimi ljudskimi plesi.  Poleg nas so nastopali še folklorna skupina iz Rezije, folklorna skupina  iz Delnic na Hrvaškem in drugih bližnjih dežel.

V plesu in druženju smo se povezali z gosti ter drugimi nastopajočimi in stkali nove prijateljske vezi.

Da ne bi trpeli lakote in žeje, nas je gostitelj pogostil z njihovimi lokalnimi dobrotami.

 

Proti večeru smo se kar težko poslovili od mesta in novih prijateljev. Bilo je lepo. Z veseljem se bomo še vrnili, če nas bodo le še povabili.

 

A ta čas imamo pred sabo še kar nekaj doživetij. Že konec junija na povabilo Združenja slovenske izseljenske matice in Slovenskega društva v Banja Luki potujemo na tridnevno gostovanje v Slatino pri Banja Luki. V juliju zopet gostujemo v Italiji, v kraju Moggio, v avgustu pa na Libuškem žegnanju na avstrijskem Koroškem. Vmes pa se redno udeležujemo vaj in nastopamo po Bledu in okolici.

 

 

FD Bled
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI FOLKLORNO DRUŠTVO BLED? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


FOLKLORNO DRUŠTVO BLED
FOLKLORNO DRUŠTVO BLED
PUNGART 6
Tel:

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo