Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Danes bo večinoma sončno, predvsem popoldne bodo krajevne nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj C.
17°C | 33°C
sobota, 24.06.2017
17°C | 32°C
nedelja, 25.06.2017
19°C | 28°C
ponedeljek, 26.06.2017
17°C | 30°C
torek, 27.06.2017
16°C | 28°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 7h
Sredi dneva in popoldne bo v večjem delu Slovenije velika toplotna obremenitev.
17°C
33°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

DEJAVNOSTI FOLKLORNEGA DRUŠTVA BLED


KULTURA

| |
11.08.2015      00:02
A A

DEJAVNOSTI FOLKLORNEGA DRUŠTVA BLEDDeli:

Folklorno društvo  Bled je bilo julija zelo dejavno. Kljub počitnicam in dopustom smo redno hodili na vaje, sodelovali kot prostovoljci na 3. srečanju harmonikark in harmonikarjev ob Blejskem jezeru ter nastopali doma in v tujini.

 

V tujini smo nastopili  v Italiji, v vasi Možnica/Moggio Udinese, vabljeni s strani TNP  v sklopu  strokovnega in kulturnega sodelovanja narodnih parkov Alpskega predgorja.  Povabila smo se zelo razveselili. S posebnim žarom in ponosom nastopamo med Zamejskimi Slovenci in v veselje nam je, da se lahko z njimi družimo,  sklepamo nova poznanstva in poglabljamo medsebojne vezi.  Odločili smo se, da nastop v Možnici združimo z obiskom  bližnjih slovenskih vasi in obiskom doline Rezije. Da bi kar najbolje spoznali  slovenske vasi, njihovo kulturo in krajevne posebnosti,  smo s seboj povabili gospoda Slavka Mežka, velikega kulturnega poznavalca in prijatelja zamejskih Slovencev, ki nam je med potjo povedal veliko zanimivih zgodb (npr. zgodbe o »gorenjski železnici« Ljubljana-Trbiž, o Jakobu Aljažu….)

 

V Italijo smo se peljali po Gornjesavski dolini,  mimo Trbiža  v Kanalsko dolino,  do  Ovčje vasi/Calbruna . V Ovčji vasi smo si na cerkvenem zidu ogledali spominsko ploščo posvečeno župniku  Juriju Prešernu (bratu našega velikega pesnika Franceta), ne daleč stran pa spomenik Juliusu Kugyju, ki je bil velik ljubitelj in raziskovalec  Julijskih Alp.

 

Od tam nas je Rudi Bartaloth, predsednik slovenskega kulturnega središča Planika odpeljal v bližnje Ukve/Ugovizza in nam predstavil delo Slovencev v Kanalski dolini.  Domačini so ravno praznovali dan krajevnega patrona sv. Jakoba. Prepričala nas je njihova prijaznost in slovenska pesem na vaškem trgu. Kot zanimivost  še povem, da v cerkvi v Ukvah potekajo maše v slovenskem jeziku.

 

Ob reki Beli, mimo  več slovenskih vasi,  smo po  Kanalski dolini prišli v dolino Rezije. Pod Kaninom in Mužci  smo v  skalnem masivu lahko videli gorsko mladenko »ta lipo, ki spi« in podobe drugih rezijanskih pravljic. Le kdo jih ne pozna?

Zgodbo o Rezijanih in njihovih običajih, starodavnem dialektu, glasbi, plesu in o sedanjih dejavnostih nam je v Rozajanski kulturski hiši na Ravanci predstavila vodja rezijanske kulturne dejavnosti Luigia (Lojza) Negro ter plesalci FS Rezija/Val Resia.

»Po rozajansk«  smo ob pomoči gostiteljev zaplesali tudi sami  in bili smo navdušeni.

 

Polni prijetnih vtisov smo se popeljali v Možnico/Moggio  Udinese. Skupaj z« Duo Nota« smo nastopili na vaškem trgu in bili med domačimi lepo sprejeti.

Domov smo se vračali utrujeni, a zadovoljni  in se že veselili nastopov, ki nas  čakajo v mesecu avgustu.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI FOLKLORNO DRUŠTVO BLED? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


FOLKLORNO DRUŠTVO BLED
FOLKLORNO DRUŠTVO BLED
PUNGART 6
Tel:

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo