Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo spremenljivo oblačno, občasno bodo še nastajale krajevne plohe in nevihte. Več sonca bo na vzhodu države. Pihal bo okrepljen jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 27 stopinj.
15°C | 23°C
petek, 30.06.2017
15°C | 23°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
13°C | 26°C
ponedeljek, 03.07.2017
12°C | 25°C
Opozorila
Četrtek, 29.6.2017 ob 15h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
23°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Julius von Payer - neznani mož, povezan z ......


KULTURA

| |
07.11.2013      1:30
A A

Julius von Payer - neznani mož, povezan z BledomBlejski grad
Blejski grad
Deli:
Bled - Si predstavljate ladjo, ki je ukleščena sredi večnega ledu, obraze pomorščakov, ki so dobesedno vkovani v led, z bradami, ki so ena sama ledena sveča, z očmi, ki so skrite pod zaledenelimi obrvmi? Kar malo srhljivo, znanstveno fantastično. Toda resnično. Piše se leto 1874, obdobje avstro ogrskega cesarja Jožefa in njegove ekspedicije na severni pol. Tukaj se srečamo s slikarjem Juliusom von Payerjem (1841-1915), ki je preživel zadnji del svojega življenja na Bledu. O njegovem življenju bo na predavanju, ki ga organizirata Muzejsko društvo Bled in Zavod za kulturo Bled, spregovorila zgodovinarka Ana Jevševar.

 

Življenjska pot je vodila Juliusa von Payerja od rojstnega kraja Teplitza (Češka), do kadetske šole v Lobzowu (danajšnje Poljske),  pa vse do vojaške akademije v Wiener Neustadtu in bitke pri Solferinu ter bitke pri Custozzi, kjer je za izjemen pogum prejel odlikovanje, do ekspedicije na severni pol, od Pariza do Dunaja in končno - do Bleda. Ni tako daleč, pa vendar, blejski župnik Janez Oblak je dajal Payerju zadnje zakramente. Predavanje bo drevi ob 19h v Viteški dvorani Blejskega gradu.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo