Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo na zahodu zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko rosi. Drugod bo dokaj sončno z nekaj zmerne oblačnosti. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 22 stopinj C.
4°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
6°C | 11°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 13°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
6°C | 15°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Festival Bled se izteka


KULTURA

| |
17.07.2013      13:28
A A

Festival Bled se iztekaDeli:
Bled - Osemnajsta uspešna izdaja Mednarodnega glasbenega festivala Bled se v teh dneh izteka. Nocoj, ob 20.30 uri bodo na Belvederu nastopili še člani skupine Sanjari. Organizatorji, Društvo Kulturni Hram in Zavod za kulturo Bled upajo na ugoden razplet razpisa Ministrstva za kulturo, ki bi festival omogočal tudi v prihodnje.

 

Doc. mag. art. Jernej Brence, mednarodno uveljavljeni violinist in pedagog, v vlogi umetniškega vodje festivala letošnjo prireditev označuje kot zelo uspelo. Na 26 koncertnih dogodkih, ki so se od 1. do 18. julija zvrstili na različnih blejskih lokacijah – cerkev sv. Martina, Grand hotel Toplice, Belvedere in Blejski grad – je letos sodelovalo kar 228 glasbenikov iz Slovenije in tujine. Obiskovalci, festival si je v teh letih pridobil tako domačo kot tujo stalno publiko, so lahko prisluhnili klasični glasbi, jazz ritmom in cross over glasbi.

 

V spremljevalnem programu so od 1. do 12. julija potekali mojstrski tečaji za violino, violo in komorno glasbo, zvrstila so se mednarodna tekmovanja iz vseh treh kategorij, v Festivalni dvorani so se na svojem vsakoletnem srečanju ESTA Slovenija zbrali učitelji godal, še do 18. 7, ko festival zapira svoja vrata pa je na ogled tudi razstava del udeležencev Triglavske likovne kolonije.

 

»Festival Bled je biser tako kot je biser tudi okolje, v katerem poteka. Težko se sicer merimo z ostalimi mestnimi festivali te vrste, tako po velikosti kot po finančnih sredstvih, ki jih imamo na voljo, kakovost našega festivala pa je zagotovo na zavidljivi ravni in povsem primerljiva tudi z večjimi festivali kot je naš.«

 

Festival Bled pa je izjemen tudi po lastnih produkcijah. Letošnja otvoritvena predstava Depeched v izvedbi Big Banda KK je bila tako posvečena glasbi v 80-letih popularne skupine Depeche Mode. Profesionalni glasbeniki iz vseh vidnejših slovenskih orkestrov, diplomanti slovenskih in evropskih glasbenih skupin, ki sestavljajo zasedbo Big Banda KK so pod vodstvom Aleša Suše elektronsko glasbo skupine Depeche Mode izvedli v novih aranžmajih, napisanih za big band orkester.

 

Med nastopajočimi na 18. Festivalu Bled so bila številna popularna imena različnih glasbenih zvrsti. V klasičnem programu Godalni orkester iz Melbourna, Mladi ljubljanski solisti, Ljubljanski godalni kvartet in Tartini kvartet. V drugem delu festivala so se zvrstili Nula Kelvina, Vesna Zornik s Tango Apasinoado, Nana Milčinski s projektom Še ena pomlad, Vito Marenče Group z gostjo, plesalko flamenka Ano Pandur Predin in beograjska skupina Sanjari s starogradskimi pesmimi.

 

Vrhunska klasična koncerta na Blejskem gradu

 

Prvi, klasični del 18. Festivala Bled smo zaključili z dvema vrhunskima koncertoma na Blejskem gradu. Ljubljanski godalni kvartet in Godalni kvartet Tartini, dva izmed najboljših slovenskih godalnih kvartetov, sta s svojim nastopom obeležila tudi 30-letnico svojega delovanja. Pred tem so nastopili orkestri mladih glasbenikov, orkester Mladih ljubljanskih solistov in Melbourne String Ensemble s solistom, violončelistom Michaelom Ryanom. Slednji so skupaj z mladinskim orkestrom iz Sydneja svoje znanje izpopolnjevali tudi v orkestrski in zborovski delavnici (od 1.7.do 7. 7.) , godalni orkester iz Melbourna pa je skladbe za svoj blejski koncert naštudiral ravno v tej delavnici.

 

Mednarodna tekmovanja mladih glasbenikov

 

Vsa tri letošnja mednarodna tekmovanja (za violino, violo in komorno glasbo) so bila po besedah Jerneja Brenceta na visoki kvalitetni ravni, saj so bile prvič po dveh letih v vseh kategorijah podeljene tudi prve nagrade. Med violinisti je prvo nagrado osvojila Kristina Rimkeviciute iz Litve, drugo Daichi Nakamura z Japonske in tretjo nagrado Nicolas Sublet iz Francije.

 

Med violisti je prvo nagrado prejel Artur Wieczerzyǹski s Poljske, drugo pa Elizaveta Rodionova iz Rusije.

 

Prvo nagrado v kategoriji komorna glasba je prejel Kvartet Gironcoli  v mednarodni (Slovenija, Romunija, Finska) sestavi: Cristian Ruscior / violina, Marin Maras / violina, Tamara Štajner / viola in Liina Leijala / čelo. Druga nagrada ni bila podeljena, tretjo pa je prejel Klavirski trio Reverie iz Slovenije v sestavi: Mojca Jerman / violina, Tanja Činč / klavir in Katarina Leskovar / čelo.

 

Izobraževanje mladih, izpolnjevanje odraslih

 

V letošnjih mojstrskih tečajih za violino, violo in komorno glasbo, ki so potekali v prvem delu festivala (od 1. do 12. 7.) je sodelovalo prek 100 mladih glasbenikov z vsega sveta. Poučevalo jih je 13 vrhunskih mednarodno uveljavljenih domačih in tujih profesorjev. Samo iz Avstralije je letos, kar je novost, v orkestrsko in zborovsko delavnico prišlo 46 mladih glasbenikov iz dveh mladinskih orkestrov. Vsakoletne mojstrske delavnice pa niso namenjene le izobraževanju mladine, ampak tudi odraslih, saj lahko opravijo strokovne izpite.

 

Goslarska delavnica mojstra iz Cremone

 

Že več kot 10 let je posebnost v spremljevalnem programu blejskega festivala goslarska delavnica Egarja E. Russla, profesorja in izdelovalca violin iz Cremone. Za godalce v Sloveniji je to edinstvena priložnost, da svoje inštrumente dajo v popravilo na Bledu. Po besedah prof. Russla je v Sloveniji prek 40 godalcev, s katerimi redno sodeluje. Vsako leto goslarski mojster iz Cremone v Festivalni dvorani tudi razstavi svoje inštrumente, ki si jih je bilo mogoče ogledati v prvem tednu festivala.

 

Cross over in jazz v drugem delu Festivala Bled

 

S sobotnim koncertom skupine Nula kelvina se je je začel drugi del 18. Festivala Bled, ki vsako leto poleg klasičnih predstavi tudi uveljavljene vrhunske jazz in cross over glasbenike. Na eni najlepših tovrstnih koncertnih prizorišč v Sloveniji, na Belvederu (nad Vilo Bled) so raznovrstne in odlične večere ustvarili Vesna Zornik s svojo TangoApasionado, Nana Milčinski je dedku Franu Milčinskemu – Ježku posvetila projekt Še ena pomlad in navdušila obiskovalce, svoj pečat festivalskemu dogajanju pa so sinoči dodali tudi člani zasedbe Vito Marenče Group / Vito Marenče, Vasko Atanasovski, Nino Mureškič in Jošt Drašler / s predstavo Flamenco, v kateri je sodelovala tudi plesalka flamenka Ana Pandur Predin.

 

Prihodnost festivala

 

Umetniški vodja festivala Jernej Berce je pred 18 leti festival zasnoval zato, da bi svoje znanje in izkušnje, ki jih je pridobil ob svojem študiju na Dunaju predstavil in prenesel tudi širši publiki. Danes, ob svoji polnoletnosti festival utripa s krajem. »Poleg vsega imamo tudi odlično podporo lokalne skupnosti, brez katere, in seveda brez pomoči države in sponzorjev, naše delo ne bi bilo mogoče.« Za prihodnost festivala, v katero organizatorji sicer ne dvomijo, bodo zelo pomembna pridobljena sredstva iz razpisa ministrstva za kulturo, ki so v proračun festivala v vseh preteklih letih prinašala tretjino sredstev, so sporočili z Zavoda za kulturo Bled.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
NAREDIMO SI NAJBOLJŠE MILO«
26.10.2017 | Ostalo
Odkrito o teorijah zarot
27.10.2017 | Šole in vrtci
Knjižnica v gozdu
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
NAREDIMO SI NAJBOLJŠE MILO«
26.10.2017 | Ostalo
Odkrito o teorijah zarot
27.10.2017 | Šole in vrtci
Knjižnica v gozdu

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo