Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo precej jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 31 stopinj C.
16°C | 30°C
sreda, 28.06.2017
17°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 24°C
petek, 30.06.2017
15°C | 25°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
30°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Blejske orgelske stoletnice ali kaj je narobe ......


KULTURA

| |
20.10.2013      1:48
A A

Blejske orgelske stoletnice ali kaj je narobe z orglami v župnijski cerkviPiščali v pročelju orgel se kritično posedajo.
Piščali v pročelju orgel se kritično posedajo.
Deli:

Dneve evropske kulturne dediščine smo 29. septembra obeležili tudi na Bledu. Društvo Jarina Bohinj je v okviru svojega večletnega programa Ars organi Sloveniae v svoj predstavitveni program vključilo orgle v župnijski cerkvi svetega Martina na Bledu. Osnovni razlog je bil ozaveščati obiskovalce o pomenu materialne in nematerialne dediščine, ki ju nosi to največje glasbilo. Bled je bil izbran zaradi častitljivih stoletnic orgel v obeh cerkvah: v župnijski so bile izdelane 1910, na otoku pa dve leti kasneje.

Sto let je za vsak tehnični izdelek dolga doba, še posebej, če je stalno v uporabi, pnevmatske orgle, kakršne so obojne na Bledu, pa redko zdržijo nekaj desetletij. Orgle so seveda pihalo, torej za ustvarjanje zvoka potrebujejo zrak, ki se tlači iz meha po kanalih v piščalke, te orgle imajo tudi pnevmatski mehanizem. Kaj to pomeni? Preprosto povedano, povezava med tipkami in ventilčki, ki odpirajo dovod zraka v piščalke, je izvedena z množico drobnih cevk. Stisnjen zrak, ki ga v tako cevko spustimo ob pritisku na tipko, potuje do enega ali več mešičkov. Podobno, kot olje pri bagru, le da je tu vse skupaj zgodi precej bolj hitro. Ko se mešiček hipno napolni, odpre ventil in piščalka zapoje. Takih piščalk je v blejskih orglah skoraj 2000, mešičkov pa zaradi različnih kombinacij in vmesnih relejev še precej več.

Kaj je torej narobe? Zakaj piščali včasih kar nekaj tja-v-en-dan piskajo? Kako to, da že nekaj časa ni orgelskih koncertov v farni cerkvi? Piščali so dokaj v redu, potrebno jih je le očistiti, nekatere nekoliko popraviti. V solidnem, le nekoliko od lesnih črvov najedene so omare in nekateri leseni deli in piščali. Predvsem so dotrajani vsi deli pnevmatskega mehanizma, torej "živčni sistem" glasbila, ki ob suši trza na eno stran, ob previsoki vlagi pa na drugo. Vedno pa v napačno, oziroma tako, da so orgle za igranje skorajda neuporabne. Niti stalna prisotnost serviserja ne pomaga več. Prav zato se jih koncertni organisti izogibajo, ker jih s svojo nepredvidljivostjo lahko spravijo v pošteno zadrego. In da ne govorim o poslušalcih, ko jih hlipajoče piščali in nenadzorovani medzvoki gotovo ne božajo po ušesih. No, ali pa vse skupaj ohromi, kot letos poleti, ko je živčni sistem kar v celoti odpovedal in so lepoto orgel lahko za silo občudovali le še fotografi.

Orgle imajo predvsem umetniško vrednost. Najprej seveda glasbeno, torej kot glasbilo za izvajanje glasbe, vendar imajo tudi umetniški pomen kot tehnična in akustična dediščina. Vsake orgle so namreč unikat, posebej narejene za izbran prostor z njegovo akustiko in razmerami. Orglarski mojster Ivan Milavec je v blejske župnijske orgle pred sto leti vdihnil izjemno zvočno podobo. Desetletja so jo hvalili mnogi domači in svetovno znani organisti, ki so nekdaj koncertirali na Bledu. Gotovo nam ne bo moglo biti v ponos, da smo ravno v času našega življenja in dela na Bledu, ob vseh tehničnih možnostih in strokovnem znanju, tako dragoceno dediščino zanemarili.

Jurij Dobravec

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo