Logo MojaObčina.si

Bled

DANES
23°C
7°C
JUTRI
25°C
10°C

Koronavirus: Zbirno IV

Navodila pri obisku trgovin

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je izdal navodila v zvezi z obiskom trgovin in številom potrošnikov, ki so glede na kvadraturo lahko ob istem času prisotni v posamezni trgovini oziroma poslovnem prostoru.

Čeprav ni dokazov, da se koronavirus prenaša s hrano, se priporoča redno in pravilno umivanje rok ter varno pripravo in shranjevanje hrane. Priporoča se, da se živila, ki jih zaužijemo surova (sadje in zelenjavo), temeljito opere.

Posamezna trgovina mora zagotoviti vsaj 20 m2 (kvadratnih metrov) na posamezno stranko, ki opravlja nakup, če je v prostoru hkrati prisotnih več strank. Če je trgovina večja, npr. 100 m2, je izogibanje ostalim nakupovalcem in zagotavljanje ustrezne razdalje 1,5 m lažje, zato je lahko v takem prostoru prisotnih tudi več kot pet oseb. Ob tem NIJZ dodaja, da se površina ne sme spustiti pod mejo 15 m2 na posameznega kupca.

Razdalja med kupci na blagajni mora biti vsaj 2 metra, lastnik oz. vodja trgovine pa mora določiti največje dovoljeno število kupcev pri posamezni blagajni. Vodja trgovine mora poslovanje organizirati na način, da se loči število strank, ki opravljajo nakupe, in stranke, ki stojijo v vrsti na blagajni. Zagotoviti je potrebno tudi redno prezračevanje prostorov.

Za kupce zunaj trgovine, ki še čakajo, da bodo vstopili v trgovino, velja, da mora biti razdalja med posameznimi osebami vsaj 2 metra.

NIJZ opozarja tudi na ustrezno in čim bolj pogosto čiščenje in razkuževanje nakupovalnih vozičkov in košar, naprav za vnos PIN-številk ter drugih površin in predmetov, s katerimi prihajajo kupci v trgovini v stik. Trgovina mora zagotovitev rokavice za enkratno uporabo, ki jih stranka po opravljenem nakupu ustrezno zavrže. Izdelki na oddelku delikates se morajo pripravljati sproti in ne smejo biti razstavljeni v vitrinah. Kupcem se priporoča, da druge izdelke, ki niso predpakirani, ob prihodu domov dobro operejo.

V zvezi z nakupi na prostem (tržnice in prodaja izdelkov direktno na kmetijah) prav tako velja, da mora biti razdalja med kupcem in prodajalcem vsaj dva metra, fizični stik med osebama pa naj se v največji možni meri omeji. Tudi v tem primeru velja opozarilo, da je potrebno izdelke ob prihodu domov dobro oprati.

Za preprečevanje stikov med ljudmi in širjenja novega koronavirusa je prišlo tudi do sprememb delovnega časa trgovin. Po novem so lahko prodajalne z živili odprte vsak dan vsaj od 8. ure in najmanj do 18. ure. Med 8. in 10. uro bodo imele prednost pri nakupu in vstopu v trgovine ranljive skupine občanov (invalidi, upokojenci in nosečnice).

Velja tudi, da so ob nedeljah in dela prostih dneh zaprte vse prodajalne, razen bencinskih servisov in lekarn, ki lahko obratujejo.

Kupce pozivamo, da v trgovinah dosledno upoštevajo navodila prodajalcev, spoštujejo varnostne ukrepe in se po nakupih odpravljajo zgolj v nujnih primerih. V trgovino naj se odpravijo le posamezniki, ki so zdravi. Nakupe naj za družino opravi le ena oseba, otroci naj ostanejo doma.

 

Obvestilo zdravstvenega doma Bled

 

Zaradi izrednih kriznih razmer, ki jih je povzročila epidemija novega virusa COVID-19, smo v Zdravstvenem domu Bled vzpostavili dodatne klicne številke.

Za informacije v zvezi s koronavirusom lahko pokličete na telefonsko številko 04/575 4000 ali na 04/ 575 4012.

Če potrebujete psihosocialno podporo pokličite na telefonsko številko 030  711 444 oziroma pišite na zvcbohinj@zd-bohinj.si

Občane in občanke še enkrat pozivamo, naj v primeru simptomov visoke temperature, kašljanja, težkega dihanja ali morebitnega stika z osebo, ki ima potrjeno okužbo s koronavirusom, predhodno pokličejo izbranega zdravnika oziroma na številko za nujne primere – 112.

V primeru, da ste zdravi, vas naprošamo, da ostanete doma!

ZD Bled

 

Nudenje psihološke podpore občanom občine Bled

 

Pri društvu Druga soba – društvo za življenjske spremembe, smo se odločili, da občankam in občanom ponudimo brezplačno psihološko podporo ljudem, ki so se zaradi nastale situacije v zvezi z epidemijo koronavirusa znašli v kakršnikoli stiski (strahovi zaradi prisiljene karantene, bolezenskih znakov, prihodnosti;  pritiski glede ekonomske prihodnosti; občutki tesnobe; osamljenost, eksistencialne stiske,…)

 

V okviru društva deluje psihoterapevtka, ki lahko to podporo omogoči. 

 

Podpora bi potekala izključno preko telefona ali spleta (skype). 

 

Za enkrat lahko ponudimo dve uri na teden, in sicer vsak četrtek od 9h do 11h. 

Če bi se izkazalo, da bo potreb več, bomo razmislili o širitvi razpoložljivega časa.

 

Za enkrat vas prosimo, da se nam oglasite in se dogovorimo o možnostih sodelovanja.

 

Ostanimo zdravi in odgovorni do drugih!

 

Kontakt: 041 879644  barbara.prassel@gmail.com

 

Barbara Prassel

certificirana integrativna psihoterapevtka

društvo Druga soba

 

Pomoč za ljudi v duševni stiski

V času širjenja koronavirusa in razglasitve epidemije številni občutijo zaskrbljenost, tesnobo in strah. Še posebej ranljiva skupina so v tem času ljudje s težavami v duševnem zdravju.

Nevladna humanitarna organizacija Ozara Slovenija ima na Jesenicah z širšo okolico že več let pisarno za informiranje in svetovanje za ljudi s težavami v duševnem zdravju. Ker se zavedajo, da trenutna situacija prinaša ogromno stisk ljudi, kar opažajo tudi s strani njihovih uporabnikov, so pripravljeni pomagati in prisluhniti tudi ostalim občanom Jesenic in ostalih občin zgornje gorenjske, ki bi si želeli pogovora. V smeri prizadevanj za preprečevanje in obvladovanje širjenja okužb zaradi novega koronavirusa je izvajanje njihovih programov omejeno na psihosocialno pomoč in informiranje preko telefona in elektronske pošte. Pokličete jih lahko od ponedeljka do petka med 8. in 15. uro na telefonski številki 031 758 063 ali 04 583 6200 ali pišete na elektronski naslov : maja.kuncic@ozara.org

Maja Kunčič

Nujno obvestilo občankam in občanom občine Bled!

 

Razširjena sestava občinskega štaba civilne zaščite Občine Bled je v povezavi z drugimi humanitarnimi organizacijami pripravila načrt za organizacijo, varno in usklajeno oskrbo na domu v okviru sistemskih izvajalcev ter humanitarnih društev. 

DEŽURNA ŠTEVILKA JE 041 658 052.

Številka je dosegljiva od 8. do 15. ure. 

Ta telefonska številka je prvenstveno namenjena obolelim občankam in občanom v stiski zaradi zagotovitve oskrbe, ki je preko svojih sorodnikov, sosedov ali znancev ne morejo zagotavljati. Na to številko lahko občani občine Bled s klicem ali preko SMS sporočila posredujejo podatke o ogroženih osebah, ki potrebujejo pomoč pri dobavi osnovnih življenjskih potrebščin.

Hkrati pa v tem času pozivamo vse, naj v skladu z načeli solidarnosti tudi sami pomislijo na tiste, ki so v tem času še posebej ogroženi in jim skušajo po svojih močeh pomagati. 

USMERITVE IN INFORMACIJE ZA OBČANE  

 

Klicna številka 041 658 052 je izključno namenjena obolelim občankam in občanom v stiski zaradi zagotovitve oskrbe, ki je preko svojih sorodnikov, sosedov ali znancev ne morejo zagotavljati. 

 

Za ostale informacije so na voljo naslednje številke:

 • za splošne informacije o virusu na brezplačni tel. št. 080 1404
 • za navodila o ukrepih za zaščito pred virusom najdejo občani na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje Slovenije
 • za zdravstvene informacij in pomoč kličite Zdravstveni dom Bled št 04/ 575 40 00
 • za oskrbo občanov, ki ni povezana z virusom, kličite CSD Radovljica

 tel. št. 04/04/537 14 00 ali 04/537 14 11

 • za oskrbo občanov, ki sta jo do zdaj zagotavljala Rdeči križ Radovljica 04/ 597 16 80  in Župnijska Karitas Bled 04/572 93 80

-   za pomoč policije 113

 • za primere nesreč ali nujne medicinske pomoči 112

Veterinarske storitve

Veterinarska zbornica Slovenije je podobno kot druge stanovske organizacije, katerih vloga je zaščita ljudi, živali in premoženja, v zadnjih dneh ob nezadržnem širjenju bolezni COVID-19 sprejela določene ukrepe. Z namenom zaščite delavcev v veterinarski stroki in naročnikov njihovih storitev javnost seznanjamo z naslednjimi ukrepi:

 • omejitev delovnega časa ambulant,
 • zagotavlja  se le nujno potrebne veterinarske posege, če je le mogoče po predhodni najavi,
 • zagotavljanje 24. urnega dežurstva samostojno ali v dogovoru s sosednjimi ambulantami,
 • odpoved oz. preložitev vseh nenujnih posegov,
 • odlog cepljenja proti steklini v času med 15.03.2020 in 15.04.2020,
 • odpoved osemenjevanja vseh plemenic od 15.03.2020 za najmanj tri tedne.


Stranke, ki koristijo veterinarske usluge v ambulantah obveščamo:

 • na ambulantni pregled se je potrebno predhodno naročiti,nenaročenih pacientov ne sprejemamo
 • v primeru urgence je o prihodu portebno predhodno obvestiti ambulanto,
 • v ambulante vstopajte posamično,
 • vzdržujte razdaljo najmanj 1,5 m,
 • v ambulanti naj žival spremlja le ena oseba,
 • sledite navodilom osebja glede ravnanja in biovarnostnih ukrepov v času obiska v ambulanti.

Ukrepi veljajo do izteka navedenih datumov oziroma do preklica.

 

Poziv prostovoljcem in prostovoljkam!

Zaradi hitrega širjenja koronavirusne bolezni kovid19 Štab civilne zaščite Občine Bled in Občina Bled pozivata vse zdrave ljudi, ki niso stari manj kot 18 ali več kot 50 let, naj se javijo za prostovoljno oskrbovanje občank in občanov, ki bodisi zato, ker sodijo v najbolj ogroženo skupino prebivalstva bodisi zato, ker so zboleli, sami ne morejo v trgovino ali lekarno. Kdor bi bil voljan pomagati, naj pokliče številko 041 607 445. 

V teh dneh je na preizkušnji tudi naša solidarnost! Ne dovolimo, da bi kdorkoli v stiski ostal sam!

Župan Janez Fajfar

Poveljnik štaba CZ Bled, Jožef Smole

 

Odlok o začasni prepovedi zbiranja ljudi na javnih shodih in javnih prireditvah ter drugih dogodkih na javnih krajih v Republiki Sloveniji

Vlada je izdala Odlok o začasni prepovedi zbiranja ljudi na javnih shodih in javnih prireditvah ter drugih dogodkih na javnih krajih v Republiki Sloveniji, ki ga objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

Zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije SARS-CoV-2 (COVID-19) se do nadaljnjega prepoveduje gibanje in zbiranje ljudi na javnih krajih in površinah v Republiki Sloveniji ter prepoveduje dostop na javna mesta in površine v Republiki Sloveniji.

Odlok se ne uporablja za dejavnosti, s katerimi se zagotavlja delovanje organov države, lokalnih skupnosti in javnih opravil, ki jih izvajajo pristojne službe.

Gibanje, dostop in zadrževanje na javnem kraju je ob upoštevanju ohranjanja varne razdalje do drugih oseb za posameznike dovoljen za:

 • prihod in odhod na delo ter izvajanje delovnih nalog,
 • opravljanje gospodarskih, kmetijskih in gozdarskih dejavnosti,
 • odpravljanje neposredne nevarnosti za zdravje, življenje in premoženje,
 • varstvo in pomoč osebam, ki so potrebne podpore,
 • dostop do lekarn, trgovin z živili in kmetijske neposredne prodaje,
 • dostop do drogerij in drogerijskih marketov,
 • dostop do prodaje medicinskih proizvodov in zdravstvenih pripomočkov ter sanitarnih pripomočkov,
 • dostop do zdravstvenih in sanitarnih storitev,
 • dostop do storitev za osebe s posebnimi potrebami,
 • dostop do mest za prodajo hrane za živali,
 • dostop do prodaje in vzdrževanje varnostnih proizvodov in proizvodov za nujne primere,
 • dostop do storitev za nujne primere,
 • dostop do kmetijskih trgovin, vključno s klavnicami in prodajo semen, krmil in gnojil,
 • dostop do bencinskih črpalk,
 • dostop do bank in pošt,
 • dostop do izvajanja nalog, povezanih z delovanjem pravosodnih organov,
 • dostop do dostavnih, čistilnih in higienskih storitev,
 • dostop do komunalnih storitev za opravljanje z odpadki,
 • dostop do avtomobilskih servisov in servisov kmetijske in gozdarske mehanizacije in opreme,
 • dostop do javnih parkov in drugih sprehajalnih površin,
 • dostop do tujih diplomatskih in konzularnih predstavništev.

Podrobnejšo opredelitev teh izjem za območje posamezne lokalne skupnosti lahko glede na specifične potrebe v skupnosti opredeli župan s sklepom, ki se javno objavi.

Gibanje, dostop in zadrževanje na javnem kraju se v okviru zgoraj navedenih izjem dovoljuje tudi:

– skupinam oseb, če gre za ožje družinske člane ali člane skupnega gospodinjstva in če je mogoče ob tem gibanju zagotoviti varno razdaljo do gibanja podobnih skupin,

– skupinam sodelavcev do največ pet oseb, če uporabljajo skupni osebni transport za prevoz na delo ali so vpoklicani za opravljanje nalog v okviru Civilne zaščite.

Odlok začne veljati 20. marca 2020 ob 00.00 in velja do preklica.

Globe za prekrške po tem odloku se izrekajo po zakonu, ki ureja nalezljive bolezni.

Z dnem uveljavitve tega odloka prenehata veljati Odredba o prepovedi zbiranja na dogodkih v zaprtih javnih prostorih (Uradni list RS, št. 18/20) in Odredba o prepovedi zbiranja na določenih športnih in drugih dogodkih na javnih mestih na prostem (Uradni list RS, št. 17/20).

Povezava: 

https://www.uradni-list.si/_pdf/2020/Ur/u2020030.pdf

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi