Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 22.11.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, proti jutru pa se bo na severu in vzhodu delno razjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah severne Slovenije od -3 do 0.
-1°C | 13°C
četrtek, 23.11.2017
3°C | 12°C
petek, 24.11.2017
-2°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 13°C
Opozorila
Torek, 21.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
13°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Godba Gorje je uspešno gostovala v španskem ......


KULTURA

| |
14.03.2013      8:19
A A

Godba Gorje je uspešno gostovala v španskem CastellonuDeli:

Zgornje Gorje - Pred natanko dvajsetimi leti so gorjanski godbeniki gostovali na prireditvi ob praznovanju  Marije Magdalene v španskem Castellonu, kamor so jih prireditelji povabili tudi letos. V popoldanskih urah 5. marca smo odrinili na pot. Slovenijo smo zapustili na Fernetičih. V nočnih urah nas je pot vodila mimo Brescie, Piacenze, Genove, San Rema in dalje po francoskih tleh mimo Monte Carla, Nice, Cannesa, Marseilla, nakar smo prečkali reko Rhono. Potovali smo mimo Montpellierja, Perpignana, proti Španiji. Barcelona nas je pričakala v prijetnem, suhem vremenu. Po avtobusnem ogledu znamenitosti mesta, med drugim še vedno nedokončane katedrale, nas je gostil veličastni stadion Barcelone Campnou, za tem namestitev v hostlu in večerni ogled Barcelone z vodenjem Janeza Fajfarja. Zarana smo odrinili proti dobrih tristo kilometrov oddaljenemu obmorskemu Castellonu. Z vzhajajočim soncem se je rojevalo lepo jutro. Prečkali smo delto reke Arose, si privoščili krajši ogled lepega starega, dandanes s turizmom in ribolovom prežetega mesteca Peniscola. Ob dvanajstih smo prispeli do končnega cilja, mesta Castellona, kjer nas je gostilo udobje prijetnega hotela Orange Intur.

Pozno popoldan se je v tradicionalne gorenjske narodne noše odeta Godba Gorje s špansko vodičko Anno odpravila v center Castillona nastopat na enemu od mestnih trgov, zvečer pa je sledil nastop na glavnem mestnem trgu. Med nastopom se je ulila ploha, ki pa ni zmotila godbenikov, pa tudi večine obiskovalcev ne, ki so vključno s svojim županom še nekaj dni po tem hvalili to gorjansko vrlino. Naslednje jutro -  nov dan in nov nastop z ostalimi gostujočimi skupinami po ulicah slikovitega mesta. Sledil je prvič viden ognjemet sredi belega dne, ki je poleg dimo svetlobnih efektov na modrem nebu z glasnim neprekinjenim pokanjem pretresel vse čakre telesa, z drobovjem vred. Po povratku v hotel in kosilu z nekaj počitka smo se pozno popoldan vrnili na prizorišče dogajanj. Sodelovali smo v defileju po mestnih ulicah, skupaj z domačimi in gostujočimi skupinami z Nizozemske, s Poljske, Slovaške, z Madžarske in s Hrvaške. Povorko po mestnih ulicah si je z zanimanjem ogledalo kakih 50.000 ljudi, katerih prijaznost je bilo zaznati na slehernem koraku.  

Naslednjega dne je bila Godba Gorje prosta. Po kosilu smo odšli na nakupovalno turistični ogled mesta. Poleg arhitekture osrednjega trga s katedralo in mestno hišo je širom mesta moč občudovati skulpture sodobnih avtorjev. Navduši mestna tržnica z obilico morskih sadežev. Bili smo priča nastopu plesalk s kastanjetami v slikovitih nošah. Delegacijo Godbe Gorje je skupaj z delegacijami ostalih gostujočih glasbenih skupin v mestni hiši sprejel župan Castellona. V popoldanskih urah smo si v mestni areni ogledali bikoborbo.  

V nedeljo, zadnjega dne teden dni trajajoče prireditve, so se vse sodelujoče skupine udeležile nastopa na osrednjem odru glavnega trga pred mestno hišo. S kvalitetnimi, raznolikimi in dinamičnimi nastopi so predstavniki prej omenjenih držav navdušili številno množico, zbrano na trgu, pa tudi vse tiste, ki so po televiziji spremljali neposredni prenos. Godba Gorje je doživela bučen aplavz,  skladbo z naslovom Slovenci pa so pospremili s ploskanjem v poskočnem ritmu. Vsaki izmed nastopajočih skupin so dame festivala v tradicionalnih oblačilih na odru izročile spominsko plaketo. Po končani prireditvi so mesto ponovno pričele parati detonacije dnevnega ognjemeta.

Kosilu je sledilo prosto popoldne, ki smo ga nekateri izkoristili za skok v morje in prijetno martinčkanje na topli mivkasti plaži, spet drugi so preizkušali temperaturo zunanjega hotelskega bazena. Zvečer je sledil povratek na festivalsko prizorišče s povorko vseh nastopajočih po mestnih ulicah do glavnega trga in mestne hiše, kjer je vsako skupino pozdravil župan mesta s spremstvom. Sledil je povratek v hotel, pakiranje in Rozman bus se je podal na dva tisoč kilometrov dolgo pot - tokrat v obratni smeri, proti Gorenjski, kamor smo po triindvajseturni prijetni vožnji, polni lepih vtisov s prijazne in gostoljubne Španije, v ponedeljek 11. 3., nekaj malega pred polnočjo, tudi srečno prispeli.

Skratka  - fantje in dekleta Godbe Gorje so ponovno navdušili s celovitim nastopom v tujini. Med obiskovalce so s prijaznimi besedami in pristnim nasmehom razdelili obilo promocijskega gradiva Slovenije ter občin Gorje in Bled.  Da dober glas seže v deveto vas, potrjuje napovedano gostovanje gorjanskih godbenikov v Franciji v letu 2014. Klobuk dol, godba sproščenih fantov, deklet in mož iz občine ob vznožju Pokljuke in Julijskih Alp je odličen ambasador kraja, regije in države v svetu. Glasbi pa je že od nekdaj lastno, da odpira srca in ne pozna meja.

Ob tej priložnosti se godbenice in godbeniki Godbe Gorje za pomoč pri organizaciji in izvedbi turneje zahvaljujejo Občini Gorje, Turističnemu društvu Gorje, Občini in LTO Bled, ter turističnemu delu agencije SPIRIT.

Povezave do slik o gostovanju Godbe Gorje lahko najdete na spletni strani www.godbagorje.si, v zavihku Galerija.  

 

 

                                                                                                                          Marjan Zupan in Matej Poklukar                 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
November 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.11.2017 | Tečaji in delavnice
Zimsko kvačkanje
21.11.2017 | Tečaji in delavnice
Zimsko kvačkanje
23.11.2017 | Ostalo
Prireditve v Knjižnici Blaža Kumerdeja Bled
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Brezplačna delavnica: Novosti v turizmu
23.11.2017 | Ostalo
Degustacija slovenskih vin
23.11.2017 | Turizem
Samoa – prvobitna Polinezija
24.11.2017 | Kultura
Rdečelasi deček (K. Kivinen in A. Poivaara)
24.11.2017 | Tečaji in delavnice
Fižolove jedi
27.11.2017 | Ostalo
Mala šola zgodovine
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com
30.11.2017 | Ostalo
Degustacija slovenskih vin
30.11.2017 | Ostalo
Delavnica adventnih venčkov
30.11.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica adventnih venčkov
30.11.2017 | Ostalo
Predavanje Društva za varstvo okolja Bled
30.11.2017 | Turizem
Trud za ohranitev staroselskih kultur
21.11.2017 | Tečaji in delavnice
Zimsko kvačkanje
21.11.2017 | Tečaji in delavnice
Zimsko kvačkanje
22.11.2017 | Ostalo
Prireditve v Infocentru Triglavska roža Bled
22.11.2017 | Ostalo
Prireditve v Infocentru Triglavska roža Bled
23.11.2017 | Ostalo
Prireditve v Knjižnici Blaža Kumerdeja Bled

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo