Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo v zahodni Sloveniji delno jasno. Drugod bo pretežno oblačno, ponekod v severovzhodni Sloveniji bo občasno še rahlo deževalo. Predvsem v Prekmurju in deloma na Štajerskem in Koroškem ter na Gorenjskem vzdolž Karavank in Kamniških Alp bo pihal okrepljen severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 13, na Primorskem do okoli 17 stopinj C.
1°C | 17°C
torek, 24.10.2017
1°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 16°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 22°C
petek, 27.10.2017
6°C | 20°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

EKO VRTIČKOV KOTIČEK OŠ prof. Josipa Plemlja ......


OSNOVNA ŠOLA

| |
11.06.2013      8:31
A A

EKO VRTIČKOV KOTIČEK OŠ prof. Josipa Plemlja BledIzmenjava semen
Izmenjava semen
Deli:

Bled - V času, ko vse že bujno brsti in cveti, je čas, da zabeležimo, da smo tudi sodelavci in učenci OŠ prof. dr. Josipa Plemlja že v začetku leta 2011 pristopili k vseslovenskemu projektu Šolski eko vrt.

Naši začetki v prvem  letu so bili bolj skromni, pa vendar vzpodbudni. Z dodatno zemljo smo obogatili del zemljišča in posadili predvsem buče in nekaj zelišč. Iz buč so  v mesecu oktobru kuharice pripravile  odlično  juho.

V šolskem letu 2011/2012 smo projekt zastavile širše in sledile, včasih pa v svojih idejah tudi malce prehitele trende, ki se dogajajo na področju samooskrbe v Sloveniji. Tako smo že marca lani pripravile izmenjavo semen, ki se jo je udeležilo kar precej zaposlenih, pa tudi nekaj naključnih obiskovalcev. Poleg semen smo izmenjale tudi bogate izkušnje.

Zeliščni vrtiček  v obliki  devetih sončnih žarkov je zasnovala študentka Biotehniškega centra Naklo Nina Poljanec in ob pomoči prijateljev tudi oblikovala. Vrtiček smo zasadile z zelišči, precej smo jih prinesle same,  nekaj pa so nam jih dobrovoljno donirali iz okoliških cvetličarn, poleg tega pa smo spet posadili buče, pa nekaj fižola, zelje in dišavnice. V mesecu maju smo pripravile še izmenjavo sadik, ki se je spet razpletla v živahen, ploden dogodek.

 

Poleti so za dobro zalit vrtiček skrbele čistilke in hišnik, me pa smo prišle občasno gredice tudi opleti. Začetek  šolskega leta smo namenile »zeliščnemu« izobraževanju, bolj vešče sodelavke so vodile delavnice, ostale pa smo vestno sledile navodilom in s skupnimi močmi pripravile slastno, dišečo malico.

Učenci so pod  mentorstvom učiteljic Mojce Hribar in Bernardke Bernard  zasadili tudi cvetlično gredico, ki krasi pročelje šole že četrto leto. Pri delu so zelo pomagali tako starši, kot učenci in posebej še učenci, ki so sedaj že srednješolci. Sedanji učenci pa pridno skrbijo, da so gredice oplete in dopolnjujejo izbor cvetlic.

»Vrtičkarice« se redno udeležujemo izobraževanj na temo eko vrtov, s posebnim zanimanjem pa spremljamo dogodke, ki jih pripravlja EKOCI v Pirjevšici pri Žalcu. V mesecu oktobru 2012 je tako šola prejela tudi priznanje za sodelovanje na Štafeti semen v organizaciji Ekoci.  

Posebej vesele smo, kadar se ob eko vrtičku ustavijo otroci, izobraževanju v naravi je vrtiček tudi namenjen. Še prav posebej pa smo ponosne na to, da so nas mentorice in učenci projekta Turizmu pomaga lastna glava vključile v njihovo bogato zasnovano seminarsko nalogo Mavrična pot v parku miru.

Tudi letos naš eko vrtiček že zeleni, učenci so ob pomoči učiteljice Alenke Šimnic posejali  tudi avtohtona semena, ki smo jih prejeli od direktorata za kmetijstvo. Tudi gredice pridno plevejo, s cvetjem so zasadili tudi betonska korita. Sprehod do eko vrtička je odlična priložnost za spoznavanje, učenje in širjenje zavedanja o neprecenljivi vrednosti avtohtonih semen, danes še bolj kot kdajkoli prej, je zapisala Elizabeta Žnidaršič S. - Erži
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI OŠ PROF. DR. JOSIPA PLEMLJA BLED? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


OŠ PROF. DR. JOSIPA PLEMLJA BLED
OŠ PROF. DR. JOSIPA PLEMLJA BLED
SELIŠKA CESTA 3
Tel:(04) 578 06 20
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
NAREDIMO SI NAJBOLJŠE MILO«
26.10.2017 | Ostalo
Odkrito o teorijah zarot
27.10.2017 | Šole in vrtci
Knjižnica v gozdu
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
NAREDIMO SI NAJBOLJŠE MILO«
26.10.2017 | Ostalo
Odkrito o teorijah zarot
27.10.2017 | Šole in vrtci
Knjižnica v gozdu

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo