Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
3°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 21°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
6°C | 16°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

...


NOVICE

| |
07.03.2015      00:07
A A

»Čili in zdravi starosti naproti« 3FITMaja Radinovič Hajdič
Maja Radinovič Hajdič
Deli:
Na Ljudski univerzi Jesenice smo v mesecu februarju 2015 začeli z izvajanjem projekta 3FIT, sofinanciranega s strani Norveškega finančnega mehanizma.

 


Kratek opis projekta

Ljudska univerza Jesenice bo skupaj s partnerji do konca aprila 2016 izvajala aktivnosti namenjene ohranjanju zdravja med starejšimi prebivalci Zgornje Gorenjske.

Prebivalstvo se stara - na Zgornjem Gorenjskem število starejših od 55 let, ki so ciljna skupina projekta, dosega že tretjino populacije. Ključni vzrok za nastanek kroničnih bolezni, ki zmanjšujejo število zdravih let življenja, kljub temu da se življenjska doba podaljšuje, je nezdrav življenjski slog.  Projekt zajema celostno reševanje te problematike, saj bo v projektu razvit in izveden program ohranjanja zdravja starejših v obliki vadb in delavnic, zagotovil uvedbo sprememb v življenjskem slogu starejših, tako umsko kot tudi  telesno in duševno. Vključevanje starejših v program bo temeljilo  na individualnem pristopu in bo tako upoštevalo individualne potrebe in omejitve vsakega posameznika. Program ohranjanja zdravja bomo izvajali v sedmih občinah in s tem udeležencem zagotovili lažji dostop.

 

Individualni načrti ohranjanja zdravja

Prebivalce Občine Bled starejše od 55 let vabimo na individualni svetovalni razgovor, ki ga bodo vodili  strokovnjaki s področij gerontologije, medicine, prehrane in športa.  Na svetovalnem razgovoru bodo strokovnjaki v dogovoru s posameznikom predlagali uvedbo sprememb v njegov življenjski slog in vsakemu udeležencu izdelali individualni načrt ohranjanja zdravja.

 

Izobraževanje za ohranjanje zdravja

Na delavnicah in vadbah bomo celostno pristopili k dejavnemu in zdravemu staranju, saj bodo vsebine zajemale vse komponente človeka: telo, um in duha.


Program za ohranjanja zdravja je razdeljen na naslednje vsebinske sklope:

Sklop 1 z naslovom Sami smo odgovorni za lastno zdravje obsega dve popoldanski delavnici, na katerih boste pridobili ključne informacije o staranju posameznika in družbe. Predstavili vam bomo osnovna izhodišča zdravega življenjskega sloga in načine, s katerimi lahko sami prispevate h kakovostni starosti. Ob aktivnem sodelovanju udeležencev bomo skupaj spoznavali, kakšne prihodnosti si želimo in katera so tista področja, kjer si lahko z določenimi aktivnostmi pomagamo sami.

 

Sklop 2 z naslovom Izobraževanje za zdrav življenjski slog  obsega enajst popoldanskih delavnic, katerih cilj  je  pridobivanje znanj  o vzrokih  najpogostejših zdravstvenih težav in bolezni v tretjem življenjskem obdobju, katerih pojav lahko preprečimo z znanji, tehnikami in veščinami s področja stresa, dejavnikov tveganja za razvoj srčno-žilnih obolenj, ergonomije, prehrane, delovanja možganov, življenjskega okolja, preventive in komunikacije.

 

Na delavnicah se boste naučili prepoznati znake in posledice negativnega stresa na različnih

organskih sistemih telesa in na področju mišljenja ter različnih tehnik za učinkovito obvladanje stresa.

Spoznali boste osnove  ergonomije in se  naučili, kako  prilagodimo domače bivalno okolje po »meri

človeka« in tako preprečimo bolečine v sklepih in mišicah. Predstavili vam bomo  učinke prehrane na

počutje in preprečevanje pojava določenih bolezni oziroma na njihovo uravnavanje.

Ukvarjali se boste z aktivnostmi, ki spodbujajo možgane k dobremu delovanju tudi v starosti.

Seznanili se boste z dejavniki tveganja za razvoj srčno žilnih obolenj in ukrepi za preprečevanje njihovega nastanka. Naučili se boste urediti stanovanje ali hišo za kakovostno življenje v starosti. Na dobro počutje in posledično tudi na naše zdravje pomembno vpliva tudi komunikacija. Spoznali boste dejavnike, ki vplivajo na uspešno komunikacijo in se jih naučili upravljati, s tem bo vaša komunikacija uspešnejša  in vaše zadovoljstvo večje.


 

Sklop 3 z naslovom Umska vadba za zdrav življenjski slog obsega pet popoldanskih delavnic. Zdrav življenjski slog ima več razsežnosti. Ena od njih so tudi naši možgani. V naših možganih si ustvarimo sliko o sebi in o svetu okoli nas, v skladu z ustvarjeno sliko pa potem tudi ravnamo ter vstopamo v odnose s soljudmi. Se pa v življenju tudi v našem umu lahko kdaj kaj zalomi in da bi to preprečili, bomo v  prijetnem in sproščenem vzdušju na različne načine poskrbeli za svoj um.  Možgane bomo aktivirali z različnimi vajami za spomin in se naučili  tehnik sproščanja.

S pomočjo  različnih vaj bomo pobrskali po sebi in poiskali prepričanja, ki so značilna za nas. Obenem bomo negativna prepričanja nadomestili s pozitivnimi afirmacijami, skupaj bomo odkrivali, kako lahko poskrbimo zase, kaj je tisto, kar nas res veseli, pa do sedaj mogoče nismo našli časa ali poguma, da se tega tudi zares lotimo. Dotaknili se bomo tudi iskanja ciljev, si drznili sanjariti in hrepeneti ter potem iskali poti, da katero od hrepenenj tudi uresničimo.

 

Sklop 4 z naslovom Telesna vadba za zdrav življenjski slog obsega deset popoldanskih vadb.

V starosti je redna in zadostna telesna aktivnost zelo priporočljiva, pripomore namreč k ohranjanju telesnih sposobnosti in spretnosti, ki so potrebne pri vsakodnevnih opravilih in aktivnostih, vpliva pa tudi na posameznikovo počutje, na občutek dobrega zdravja in splošno zadovoljstvo z življenjem.

Udeleženci bodo spoznali pomen redne, zadostne, zmerne in posamezniku prilagojene telesne vadbe in izvajali različne telesne aktivnosti, primerne za starejše, ki izboljšujejo oziroma ohranjajo motorične oziroma gibalne sposobnosti kot so: vadba za ohranjanje oziroma razvijanje moči, vadba za ohranjanje oziroma razvijanje gibljivosti, vadba za ohranjanje oziroma razvijanje koordinacije, vadba za ohranjanje oziroma razvijanje vzdržljivosti.


Sklop 5 z naslovom Zdravo prehranjevanje obsega sedem popoldanskih delavnic.

Zdravo prehranjevanje v vseh življenjskih obdobjih je dobra naložba za zdravo življenje v starosti. A kaj, ko se tega zavemo običajno šele ob prvih znakih staranja ali ob zdravstvenih težavah in šele takrat postanemo bolj pozorni na vse tisto, kar vpliva na naše zdravje. Nezdrava prehrana je eden izmed dejavnikov, ki pospešujejo proces staranja, pojav bolezni, umrljivost, …. Običajno tudi upočasni procese zdravljenja najrazličnejših bolezni. Na delavnicah se bomo pogovarjali o dejavnikih, ki vplivajo na zdravo prehranjevanje: izbor primernih živil, načini priprave obrokov in ritem prehranjevanja. Udeleženci se ne bodo le seznanili z vsemi vidiki zdravega prehranjevanja, ampak bodo pripravo zdrave hrane lahko tudi praktično preizkusili.

 

Zadnji 6 sklop z naslovom Osmišljanje življenja v starosti – znanje, pogum in volja obsega tri popoldanske delavnice.

Vsaka naša dejavnost ima tri pomembne dele: znanje, pogum in voljo. Ko smo se naučili nadzorovati mišice, smo se premaknili. Ko smo premagali strah pred višino, smo se dvignili. Ko smo hoteli nekam priti, smo shodili. Ta vzorec ponavljamo že celo življenje. Znanje dobivamo v šolah, na izobraževanjih in v  knjigah, pogum v vsakodnevnih medosebnih odnosih, volja pa raste v nas samih. Na delavnicah bomo šli čez vsa tri področja v upanju, da bo vsak našel tisti manjkajoči del, zaradi katerega do zdaj ni bil tako uspešen, kot bi si želel.

 

Maja Radinovič Hajdič, direktorica Ljudske univerze Jesenice
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Bled!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
NAREDIMO SI NAJBOLJŠE MILO«
26.10.2017 | Ostalo
Odkrito o teorijah zarot
27.10.2017 | Šole in vrtci
Knjižnica v gozdu
02.10.2017 | Tečaji in delavnice
Subvencionirani tečaji tujih jezikov
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica izdelave gamaš
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
NAREDIMO SI NAJBOLJŠE MILO«
26.10.2017 | Ostalo
Odkrito o teorijah zarot
27.10.2017 | Šole in vrtci
Knjižnica v gozdu

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo