Festival Bled letos praznuje okroglo obletnico – 30 let! Poteka od 1. do 11. julija na petih blejskih prizoriščih: Blejski grad, Festivalna dvorana Bled, cerkev sv. Martina, Grand Hotel Toplice in Velika Zaka. Program vključuje deset koncertov, mojstrske tečaje za mlade glasbenike, goslarsko delavnico mojstra iz Cremone ter slikarsko razstavo Birostroj.
Mag. Jernej Brence, umetniški in programski vodja festivala, o jubileju: »Festival se je začel kot ideja že leta 1991. Postopoma smo rasli in dosegli številne vrhunce. Ključno pa je, da smo vedno dajali priložnost mladim. Festival ima energijo – upam, da bo dočakal tudi 40. izvedbo.«
30. Festival Bled je že gostil Kvintet Vintgar, Iztoka Mlakarja, večer arij in operet pod vodstvom mentorice Edite Garčević Koželj, pianista Jana Sever in nepozaben večer s skladbami Amy Winehouse v izvedbi zasedbe vrhunskih glasbenikov Cherry Wine.
Od prvih začetkov do širitve in razvoja festivala, je bila vselej rdeča nit violinska igra. Vzhajajoči talenti in bodoči profesionalni violinisti so v različnih zasedbah igrali na dveh matinejah na Blejskem gradu (8. in 9. julij), na koncertnem večeru (9. julij, Grand Hotel Toplice) pa predstavili v mojstrskih tečajih pridobljene veščine in svoje znanje.
Birostroj je spremljevalna razstava letošnjega festivala na kateri se pronicljiva in družbeno kritična dela akademske slikarke Melite Vovk, povezujejo z izdelki učencev Osnovne šole Gorje, ustvarjenimi pod vodstvom mentorja Primoža Poklukarja. Razstava je še do 11. julija na ogled v preddverju Festivalne dvorane Bled.
Ob izteku 30. Festivala Bled vas vabimo še na dva koncerta, ki ju ne gre zamuditi.
Cello Attacca!! in Labodji spev
Labodji spev je letošnji projekt ansambla violončel Cello Attacca!!, ki je nastal na pobudo Festivala Bled in deluje pod mentorstvom prof. Karmen Pečar Koritnik. Sestavljajo ga njeni zdajšnji in bivši dijaki ter študentje. V enajstih letih delovanja so nastopali po vsej Sloveniji, med drugim na Cellofestu Ljubljana 2022, in sodelovali s solisti, kot sta Marko Hatlak in Zvezdana Novaković (10. 7., cerkev sv. Martina).
Zaključek festivala z edinstvenim ritmom Balkana in energije sveta
Sklepno dejanje jubilejnega Festivala Bled bo nastop starih znancev festivala. Balkan Boys so lani obeležili petnajsto obletnico obstoja v tem času pa z unikatnim zvokom Balkana in ritmi sveta s svojimi energičnimi nastopi navdušujejo številne poslušalce. Balkan Boys so najčistejši odraz tega, kar Balkan v osnovi sploh je in koliko ljubezni, dobre volje in plesne glasbe, podprte z močnim temperamentom ponuja. Številčna zasedba je s svojim dojemanjem balkanskega karakterja hitro našla pot do »glasbenih hedonistov«. Z etno, world in folk ritmi ustvarijo zabavo, kamorkoli pridejo. Nedvomno bo tako tudi v Zaki v petek, 11. julija.
Vstopnice: https://www.mojekarte.si/si/balkan-boys-zakljucni-koncert-30-festivala-bled/vstopnice-1200751.html
Več o programu in nakupu festivalskih vstopnic na https://www.festivalbled.com/
Festival organizirata Društvo Kulturni Hram in Zavod za kulturo Bled v sodelovanju z Javnim zavodom Turizem Bled. Podporniki festivala: Župnija Bled, Pirastro in Riko.
Zavod za kulturo Bled




