Vsako leto 18. maja po vsem svetu obeležujemo svetovni dan muzejev, ki nas spodbuja k razmisleku o pomenu muzejev v naših skupnostih. Letošnja tema »Prihodnost muzejev v hitro spreminjajočih se skupnostih«, s poudarkom na pomenu muzejev v času velikih družbenih, tehnoloških in okoljskih sprememb ter kako se lahko prilagodijo sodobnim izzivom in aktivno prispevajo k oblikovanju te prihodnosti.


Muzeji kot stičišča kulture in inovacij
Muzeji že stoletja igrajo ključno vlogo pri ohranjanju kulturne dediščine in pri izobraževanju javnosti. Vendar pa se v sodobnem svetu muzeji soočajo s številnimi izzivi prilagajanja in inovacij, saj se družba in hitro spreminja, obenem pa digitalne tehnologije spreminjajo načine interakcije.
Sodobni muzeji postajajo dinamični prostori, kjer se prepletajo generacije, ideje in discipline. Poleg klasičnih razstav vključujejo tudi interaktivne tehnologije, digitalne vsebine, obogateno resničnost ter sodobno umetnost, kar obiskovalcem omogoča bolj osebno in poglobljeno doživetje. Pogosto sodelujejo z umetnimi, raziskovali, lokalnimi skupnostmi ter izobraževalnimi in tehnološkimi ustanovami, s čimer ustvarjajo inovativne projekte in odpirajo prostor za razmislek o družbenih vprašanjih. Muzeji tako postajajo inkubatorji idej ter mostovi med tradicijo in sodobnostjo.


Muzeji kot katalizatorji sprememb
Muzeji ne postajajo le varuhi zgodovinskih artefaktov, ampak tudi prostori za inovacije, kjer se prepletata preteklost in prihodnost. So aktivni udeleženci pri oblikovanju trajnostnih in vključujočih skupnosti. Letošnja tema sovpada s tremi cilji trajnostnega razvoja (CTR) Združenih narodov;
- Cilj št. 8: muzeji podpirajo lokalno gospodarstvo z ustvarjanjem zaposlitvenih možnosti ter ponujanjem izobraževalnih programov, ki krepijo skupnosti.
- Cilj št. 9: s spodbujanjem ustvarjalnosti in sprejemanjem tehnološkega napredka muzeji spodbujajo inovacije ter izboljšujejo dostopnost.
- Cilj št. 11: Muzeji delujejo kot kulturna središča, ki spodbujajo vključenost, odpornost in ohranjanje kulturne dediščine, s čimer prispevajo k trajnostnemu urbanemu razvoju.
Kako lahko podprete svetovni dan muzejev?
Letošnji svetovni dan muzejev je v nedeljo, 18. maja, in je kot nalašč, da ga izkoristimo za prijeten nedeljski izlet do muzeja, ki si ga želimo ogledati ali pa se udeležimo katerega drugega dogodka v sklopu tega dne.
Spodaj je še nekaj namigov, kako lahko preživite svetovni dan muzejev 2025:
- Obiščite lokalni muzej, vključno s tistim, v katerem še niste bili in se prepustite zgodovini, kulturi ali umetnosti.
- Ponudite prostovoljno pomoč v bližnjem muzeju ter s tem pridobite dragocene izkušnje in obenem podprete njihovo izobraževalno vizijo.
- Sodelujte pri dogodkih in dejavnostih, ki jih na ta dan organizirajo muzeji.
- V kolikor nimate možnosti obiskati nobenega muzeja, lahko to opravite tudi iz udobja vašega kavča. Raziščite zanimive muzejske zbirke na spletu, preberite več o njih ter tako pridobite novo in zanimivo znanje.
- Poiščite podkast s kulturno in muzejsko tematiko ter mu prisluhnite in pridobite nova znanja na področju obravnavane tematike.
- Svojo izkušnjo obiska muzeja delite tudi z ostalimi – na primer z objavo fotografije ali zapisa na socialnih omrežjih.
- Podrobno si oglejte muzejsko razstavo, ki vas zanima, to pa nato uporabite kot navdih pri vašem prihodnjem raziskovalnem projektu.
- Bodite kreativni. Ustvarite oziroma oblikujte izdelek po navdihu slike, risbe, artefakta, ki ste ga videli v muzeju. V kolikor ste o določeni razstavi prebirali zgolj na spletu, so vam lahko v navdih spletne fotografije.


Svetovni dan muzejev nas opominja, da muzeji niso le varuhi zgodovine, ampak postajajo živa središča znanja, ustvarjalnosti in družbenih sprememb. V hitro spreminjajočem se svetu ponujajo prostor za razmislek o preteklosti, razumevanje sedanjosti in soustvarjanje prihodnosti. Letošnja tematika spodbuja, da muzeje prepoznamo kot pomembne gradnike trajnostnega razvoja ter kot most med tradicijo in napredkom. Njihova sposobnost povezovanja skupnosti, spodbujanj inovacij in ohranjanja kulturne dediščine bo tudi v prihodnje ključna za družbeni blaginjo.