Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 24.06.2017

delno oblačno
Ponoči in zjutraj bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Nekatere nevihte se lahko zavlečejo tudi v večerni čas. Najnižje jutranje temperature bodo od 17 do 22, v alpskih dolinah okoli 14 stopinj C.
19°C | 33°C
nedelja, 25.06.2017
20°C | 31°C
ponedeljek, 26.06.2017
16°C | 32°C
torek, 27.06.2017
16°C | 32°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 32°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 20h
Zvečer so še možne močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra, ni izključen tudi pojav toče. Ob tem so možni porasti hudourniških voda.
19°C
33°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Preventivne delavnice "Začne se s teboj"...


SREDNJA ŠOLA, ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
17.03.2015      14:49
A A

Preventivne delavnice "Začne se s teboj"


Klub zdravljenih alkoholikov Ajdovščina – Vipava je v sodelovanju s Službo za zdravstveno vzgojo ZD Ajdovščina, za šolsko leto 2014/2015 pripravil preventivne delavnice z naslovom “Začne se s teboj”. Delavnice, katerih namen in cilj sta ozaveščati mladostnike o razvoja tveganega pitja alkohola, so namenjene zaključnim razredom osnovnih ter prvim letnikom srednjih šol.


Delavnica na Škofijski gimnaziji Vipava
Delavnica na Škofijski gimnaziji Vipava
Deli:

Svetovna zdravstvena organizacija je slovensko kulturo prepoznala kot mokro kulturo, kar se med drugim kaže tudi v veliki tolerantnosti glede pitja alkohola in enostavni dostopnosti do njega. Zaradi tega je alkohol najpogosteje uporabljena droga. Izhajajoč iz tega dejstva je pred odraslimi osebami velika odgovornost in naloga, da mlajšim rodovom ustvarjamo varne in primerne pogoje za njihovo odraščanje in razvoj.

 

Mladostniki so za razvoj škodljivega pitja alkohola ranljivejši zaradi razvojnih sprememb, predvsem dozorevanja možganov. Tvegano pitje alkohola namreč vpliva na spremembe v delovanju nekaterih

možganskih struktur in nevrotransmiterskih sistemov, ki so vpleteni v razvoj odvisnosti. Poleg tega je mladostništvo obdobje preizkušanja in oblikovanja navad, tudi navad pitja alkohola. Posebna pozornost mladostnikom je utemeljena tudi zaradi ugotovitev, da so visoko tvegane oblike pitja med

mladimi v večini evropskih držav v porastu ter da kljub zakonski prepovedi nakupovanja in strežbe alkohola mladoletnim v Sloveniji mladi preprosto dostopajo do alkohola in pitje alkoholnih pijač dojemajo kot nekaj povsem normalnega – pomeni jim način zabave in sprostitve.

Edino pravo stališče glede pitja alkohola pri nepolnoletnih otrocih in mladostnikih je, da je to zanje škodljivo, tvegano in nevarno ter s seboj prinaša posledice, kot je razvoj odvisnosti in s tem bolezni.

Prav zato je ozaveščanje mladih pomembno in ena od oblik izobraževanja so prav gotovo tudi delavnice. Poleg strokovnega informiranja se mladostniki na njih soočijo z življenjsko izkušnjo odvisnosti od alkohola, saj na delavnici sodelujeta zdravljenca odvisnosti od alkohola, žena zdravljenca ter njun otrok. Preplet informacij je usmerjen k sprejemanju zdravih odločitev in večanju samozavesti v smislu zmožnosti, da se mladostnik upre pritiskom mladostniškega popivanja, ki lahko preraste v tvegano pitje alkohola.

Rosana Harej,

terapevtka v Klubu zdravljenih alkoholikov Ajdovščina-Vipava

 

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.