Logo MojaObčina.si

Ajdovščina

DANES
15°C
9°C
JUTRI
17°C
8°C
Deli

Dobrodelni projekt "Kolesarimo za celiakijo"

Novomeški rekreativni kolesar Matjaž Golob je s križarjenjem po Sloveniji osveščal o celiakiji in težavah, s katerimi se bolniki s to boleznijo soočajo v vsakdanjem življenju. Obiskal je tudi Občino Ajdovščina, kjer ga je sprejela direktorica občinske uprave Mojca Remškar Planinc.

Golob s projektom širi vedenje o celiakiji, kronični avtoimuni bolezni, ki je posledica preobčutljivosti na gluten. Ocenjujejo, da v Evropi za celiakijo zboli od enega do dveh odstotkov populacije, torej vsaka 50. do 100. oseba.  Medicina sicer še ne pozna metode, s katero bi lahko pozdravili celiakijo, zato je osnova zdravljenja popolna izločitev glutena iz bolnikove prehrane oziroma vseživljenjska brezglutenska dieta. Gluten je protein, ki ga vsebujejo nekatere žitarice (pšenica, ječmen, rž, pira, tudi oves).

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi