Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zjutraj bo po nekaterih kotlinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, na Primorskem od 8 do 11 stopinj.
7°C | 21°C
petek, 20.10.2017
9°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
12°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 19°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
21°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Umetniki za karitas v Rimu


DOGODKI, VERSKE

| |
10.10.2014      11:26
A A

Umetniki za karitas v Rimu


Likovna dela z 20. mednarodne likovne kolonije Umetniki za karitas so šla na pot. Tokrat v večno mesto, v Rim. Sodelovanje z veleposlaništvom RS pri Svetem sedežu je lepo steklo in 30. septembra se je dogajalo odprtje prodajne razstave v prestižni vatikanski palači Palazzo della Cancellerija.


Deli:

Veliko pridnih ljudi je bilo potrebnih, da je razstava uspela. Vseh se ne da našteti, toda 'prostovoljno in z veseljem', ki spremlja vse kolonije in razstave je dokaz, da se da tudi vrhunske kulturne projekte izpeljati z minimalnimi stroški. Priprava slik, prevoz in postavitev razstave je bilo v rokah Toneta Seiferta, Lucijana Bratuša in br. Vlada Kolenka.

Iskanje primernega prostora je trajalo kar nekaj časa, prve poti po Rimu je opravil br. Štefan Kožuh, nakar se je vse odvilo na ravni Veleposlaništva RS pri Svetem sedežu. Gospa Tina Kokalj je bila tista oseba, ki je vse uredila tako, da smo se vsi čutili sprejete in dobrodošle.

Dvajset let je za Cerkev kratka doba, toda za generacijo nekega občestva je to že nekaj. Ta jubilej praznujta letos Radio Ognjišče in projekt Umetniki za karitas, zato smo šli v Rim, kot skupina, ki je vsa ta leta prinašala med ljudi sporočila lepega in dobrega. In prav je tako: Urša in Jure Sešek, Petra Gorše, Andrej Jerman in Marjan Bunič so s svojimi glasovi navdušili obiskovalce. Z moderatorjem večera Jožetom Bartoljem sva Jožica Ličen in Anamarija Stibilj Šajn predstavili karitativni in umetniški vidik kolonije in razstav. Ob podatku, da je to 211. razstava in da je v katalogih zapisanih 1381 imen avtorjev iz domače in mednarodne scene, je celo slavnostni govornik, generalni tajnik Caritas Internationalis Michel Roy poudaril internacionalno razsežnost Umetnikov za karitas in se zahvalil škofu Metodu Pirihu, predsedniku Slovenske karitas, za sodelovanje. Razstavo je odprla veleposlanica RS pri svetem sedežu Maja Marija Lovrenčič Svetek. S svojo prisotnostjo so nas počastili številni ugledni gostje in diplomati, med njimi kardinal dr. Franc Rode in veleposlanik RS v Italiji Iztok Mirošič. Umetniki za karitas ne bi bili brez Irme in Hieronima Vidmar ja s Sinjega vrha to kar so. In tudi v Rimu sta poskrbela za okuse slovenske domačnosti, zdravico pa je prispevalo protokolarno vino občine Ajdovščina.

Pred in po razstavi so se odvijali tudi drugi dogodki, ki bodo umetnikom, sodelavcem Radia Ognjišče in sodelavcem Karitas iz celotne Slovenije ostali v trajnem spominu.

Posebna čast in privilegij je bilo somaševanje škofa Metoda Piriha, Mateja Kobala in Francija Trstenjaka s papežem Frančiškom pri jutranji maši v domu Svete Marte. Ob tej prilolžnosti so mu izročili sliko - portret, ki jo je v koloniji Umetniki za karitas ustvaril Bogdan Soban. Portret papeža Frančiška sestavlja 130.313 besed 'fratelli, sorelle, buona, sera', ki jih je takoj po izvolitvi  sveti oče namenil ljudem sveta. Številka 130.313 pa predstavlja datum njegove izvolitve.  

V kripti cerkve Svetega Petra smo imeli skupno sveto mašo, pri kateri so s škofom Metodom Pirihom somaševali Matej Kobal, Franci Trstenjak, br. Vlado Kolenko, Branko Maček, diakon Imre Jerebic in br. Štefan Kožuh, ki je v pridigi nagovoril navzoče. Tudi tu so bogoslužju dodali svoje pevci radia Ognjišče. Naslednja skupna sveta maša je bila v cerkvi Srca Jezusovega v kraju Rocco di papa, kjer smo tudi stanovali.

Na sedežu Caritas Internationalis smo se sodelavci Karitas srečali z generalnim tajnikom in nekaterimi ključnimi ljudmi svetovne Karitas. Tu sta vprašanja in pogovore vodila škof Pirih in generalni tajnik Slovenske karitas Imre Jerebic, zato, da smo se razumeli, pa je poskrbel urednik Novega glasa Jurij Paljk. Pogovor je tekel o svetovnih problemih revščine, kot so begunci, migranti, tujci, brezposelni. Pri rimski karitas so nam predstavili Dom za tujce, v katerem poleg strehe nad glavo dobijo še drugo pomoč, kot je iskanje službe, namestitve, učenje jezika. Veliko dela tu opravijo številni prostovoljci, kot so učitelji, zdravniki, pravniki.

Skupno romanje je bilo sklenjeno na trgu sv. Petra v Vatikanu z navzočnostjo pri splošni avdienci pri papežu Frančišku. Lepo je bilo med množico iz celega sveta čutiti, da smo tudi karitativni sodelavci, umetniki in sodelavci radia Ognjišče del vesoljne Cerkve.

Jožica Ličen
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Umetnost
Ustvarjalnica za otroke
21.10.2017 | Družabni dogodki
Koncert: THeWET (SLO) + Attic Mist (SLO)

Bodite prvi pri oddaji mnenja.