Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 20.09.2018

jasno
Popoldne bo povečini sončno. V hribovitem svetu ni povsem izključena kakšna kratkotrajna ploha ali nevihta. Najvišje dnevne temperature bodo od 24 do 28, na Primorskem do 30 °C.
16°C | 31°C
petek, 21.09.2018
14°C | 30°C
sobota, 22.09.2018
18°C | 22°C
nedelja, 23.09.2018
10°C | 26°C
ponedeljek, 24.09.2018
13°C | 27°C
Opozorila
Četrtek, 20.9.2018 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
31°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Blagoslov prenovljenih orgel v Lokavcu


VERSKE

| |
23.10.2017      15:14
A A

Blagoslov prenovljenih orgel v Lokavcu


V cerkvi Marije Vnebovzete v Brithu smo blagoslovili prenovljene orgle. Iz župnije Velesovo na Gorenjskem jih je prepeljal in v celoti obnovil Lokavčan Uroš Kovač.


Deli:

Uroševa ljubezen do orgelske glasbe se je začela z učenjem igranja na ta instrument, bolj kot se je njegova srednješolska pot bližala koncu, bolj ga je začelo zanimati, kako orgle delujejo, kako jih izdelujejo ... Danes je študent lesarstva na Biotehnični fakulteti v Ljubljani in prepričani smo lahko, da bo študijsko znanje s pridom dodal vsemu, kar ve tudi o izdelovanju orgel.

Prav njegova sla po tem, da bi o »kraljici inštrumentov« vedel čim več, ga je povezala z mnogimi ljudmi, med drugim z orglarskim mojstrom Tomažem Močnikom, ki mu je povedal za odslužene orgle iz Velesovega, od leta 2008 shranjene  v adergaškem samostanu.  Orgle so bile narejene v prvi polovici 19. stoletja in so do odstranitve zaradi dotrajanosti igrale v cerkvi svete Marjete v vasi Trata pri Velesovem. Uroš je z veseljem sprejel ponudbo velesovskega župnika, orgle leta 2014 prepeljal v Lokavec in jih v treh letih v celoti obnovil.

Obnova orgel je izjemno delo zavzetega mladeniča, ki je v nedeljo, 8. 10., ob navzočnosti upokojenega koprskega škofa Metoda Piriha, domačega župnika Bogomirja Trošta, župnika Slavka Kalana iz župnije Velesovo in drugih zaigral pri slovesni maši. Obnovljene orgle so dostojne naslednice tistih, ki so na koru v Brithu pele, preden je cerkev začela propadati. Od obnove cerkve leta 1987 je ostajala živa tudi želja, da v Brithu nekoč ponovno zapojejo tudi orgle. Uroš je to željo uresničil, spregledal vsa nejeverna zmigovanja z glavo, preslišal vse besede, da se ne splača, in se zagrizel v delo. V nedeljo se je zahvalil vsem tistim, ki so mu ob tem pomagali tako materialno kot z lepo besedo. Zahvaliti pa se moramo predvsem mi, župljani in krajani Lokavca, ponosni, da živijo med nami taki mladi.

Bojana P. Kompara
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 200
Izšla: 31.08.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.