Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

delno oblačno
V prvem delu noči bodo nevihte s krajevnimi neurji od zahoda zajele večji del Slovenije, v drugem delu noči pa prehodno povečini ponehale.
18°C | 27°C
petek, 30.06.2017
16°C | 25°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
16°C | 26°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 18h
Do sredine noči so ob nevihtah še možna krajevna neurja. Močni sunki zahodnega vetra in nalivi bodo ob prehodu hladne fronte najprej (okoli 22. ure) zajeli obalo, nato pa v približno treh urah prešli vso Slovenijo.
18°C
27°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Adventni večeri 2012


VERSKE

| |
19.12.2012      10:37
A A

Adventni večeri 2012


Letošnji tradicionalni že 22. Adventni večeri verskega poglabljanja v organizaciji Kluba krščanskih izobražencev Ajdovščina, ki so se odvijali v Škofijski gimnaziji Vipava, so se iztekli.


Lojze Šinkovec
Lojze Šinkovec
Deli:

Gost prvega  večera 30. novembra je bil gospod Jože Dežman poznan zgodovinar in filozof. Ob avtorskem dokumentarnem filmu 'Vroče sledi hladne vojne' je razmišljal o temi 'Vest in samozavest'.  Slovenci se otepamo iskanja naših zdravih korenin. Med nami so zgrajeni zidovi. Premalo je medsebojnega spoštovanja, sočutja in pozornosti, preveč je  sovraštva. Manjka pa nam demokratičnega konflikta in zrele demokracije, ki bi privedla do sprave in še do višje stopnje,  do mirotvorstva, do stopnje, ko bomo sposobni zgraditi skupnost, v kateri bomo znali sprejeti drug drugega in v potrpljenju graditi našo bodočnost.

Gostja  drugega  adventnega večera, 7. decembra, je bila gospa Nadja Pregeljc, ki nam je odstirala krščansko etiko dolgo zamolčanega, mučenega in na krut način umorjenega našega grivškega rojaka, duhovnika Filipa Terčelja. Njegova krščanska etika je izhajala iz njegove osebne, globoke in žive vere ter neomajne ljubezni do Boga. V težkih preizkušnjah je ostal zvest cerkvi in katolištvu. Kot pesnik, pisatelj in kulturni delavec nam je zapustil bogato dediščino svojih del, ki nam jih je Pregeljčeva odkrivala in jih je v podrobnosti obdelala v svoji magisterski nalogi. Mogočno in  pevsko dovršeno so donele Terčeljeve liturgične pesmi v izvedbi vokalnih skupin Grlica in Šumljak iz Budanj, odlomke njegovih del pa je občuteno podajala prof. Tatjana Božič.   

V tretjem adventnem večeru 14. decembra nam je prof. Marjeta Žebovec odkrivala verno žensko v slovenskem leposlovju od konca 19. stoletja do današnjih dni. Predstavljala nam je like verne ženske kot pisateljice, pesnice, redovnice, skratka like ustvarjalk, ki so dale pečat slovenskemu leposlovju, so pa nam morda manj poznane.

Blagoslovljene božične praznike ter miru in veselja v letu 2013 želimo vsem ljudem dobre volje člani Kluba krščanskih izobražencev Ajdovščina.

 

Niko Ličen

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 187
Izšla: 26.05.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.