Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
3°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 19°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 16°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Na Sveti gori vkup zvoni


TURIZEM, DOGODKI

| |
02.10.2012      10:45
A A

Na Sveti gori vkup zvoni


Pišemo 30. september 2012 in prireditev ob 90. obletnici prevoza svetogorskih zvonov je končana.


Največji zvon v Sloveniji - replika - foto Gregor Babič
Največji zvon v Sloveniji - replika - foto Gregor Babič
Deli:
Proslavljali smo v petek, 28. septembra, ko smo imeli koncert devetih pevskih zborov v Solkanu, ki sta ga povezovala Hanca Blažko in Boris Jež. Uživali smo ob prekrasnem petju o zvonovih in Devici Mariji. Deseta pesem je bila presenečenje,  z željo, da bi se spet videli čez deset let. Deseta pesem je bila Pritrkovalska himna, ki je bila predstavljena prvič. Zapel jo je moški pevski zbor ob spremljavi zvonov, na katere so igrali Pritrkovalci  Lokavec. Besedilo Pritrkovalske himne je napisal pritrkovalec Damjan Bone, uglasbil jo je skladatelj Patrick Quaggiato iz Gorice, zbor in pritrkovalce je vodila Nadja Bratina, letošnja nagrajenka vipavske občine. Po zapeti pesmi je bil aplavz zelo dolg, čestitke so kar deževale, zato vemo, da se bo prijela.

Drugi dan prireditve se piše sobota, 29. septembra - okrogla miza na temo Odnos Slovencev do zvonov. Preživeli smo prekrasen večer v družbi pripovedovalcev o zvonovih, o njihovi glasbi , o dobrih in slabih straneh zvonjenja, o potrebni in varni konstrukciji, o kolovdaciji. V debato se je vključila tudi publika, saj je bila sestavljena iz ljudi, ki jih zvon zanima. Da pa ne bi samo debatirali, so se v program vključili Trnovski furmani s prekrasno kratko spevoigro Na Sveti gori vkup zvoni. V solkanskem narečju so se pogovarjali o prevozu zvona, o njihovem delodajalcu Hvaliču, o zvonu, ki tehta 'duobrih 43 kuintalou' in ne bi bili furmani, če ne bi zapeli o zvonovih.

 

Nedelja, 30. septembra 2012 ob 7:30

Dež lije kot iz škafa. Furmani  pridno pripravljajo prve štiri pare konj z zavestjo, da bodo storili nekaj velikega. Gledamo v nebo in si govorimo - pa ja ne bo kot pred 90 - imi leti, ko je deževalo cel dan in jim je celo svetogorsko cesto odnašalo.

Ura je 9:00, dež še vedno po malem rosi, vendar treba je bilo oditi proti Travniku v Gorico. Start je ob 9:30. Fantje in konji stopijo in točno ob 9:30 je bilo na Travniku vse nared. Ljudje so prihajalo od vsepovsod, drenjali so se okrog zvona in konjev in kar nisi mogel napraviti ene pametne fotografije.

Pred cerkev je prišel pevski zbor, župan občine Ettore Romoli in župnik Marjan Markežič. Zbor je zapel v slovenskem in italijanskem jeziku, župan nas je pozdravil, župnik blagoslovil, zapeli so zvonovi in voz se je premaknil.

Prva postaja je bil Trg Evrope, kjer so furmane in voz sprejeli Pritrkovalci Lokavec, Trnovski furmani s petjem in Matej Arčon, župan Mestne občine Nova Gorica in državni svetnik.

Ko so nadaljevali pot proti Solkanu, so jih spremljali novogoriški in solkanski zvonovi. Ob 12:00 so se poklonili in odrinili proti Oddihu in Prevalu, kjer so imeli furmani kosilo in privez sedmega in osmega para konj.

Ob 16:00 so prispeli na Sveto goro, kjer jih je pričakal  upokojeni škof msgr. Metod Pirih, svetogorski frančiškani in ogromna množica ljudi. Paša za oči je bila neizmerna in nepozabna.

Ob 17:00 se je začela sveta maša, ki jo je daroval msgr. Pirih, popestrili in polepšali pa so jo še pritrkovalci iz Črnič, Kamenj in Lokavca ter pevke in pevci, zbrani prav za to mašo, pod vodstvom Nadje Bratina. Pritrkovalska himna pa je bila vstopna pesem v sveto mašo. Na koncu se je Nada Blažko še vsem toplo zahvalila in izpostavila patra Bogdana in zborovodkinjo Nadjo Bratina.

Za ta velik podvig smo se v društvu DOLI iz Lokavca pri Ajdovščini zelo potrudili, da smo ga pripeljali do konca. Člani so dali svoj velik prispevek na področju furmanstva, pritrkavanja, oblikovanja, organiziranja, prevažanja, prodajanja in kulinarike. Ker se je zgodil tako velik dogodek, se je društvo DOLI odločilo, da ta čas obeleži še s spominsko polnitvijo vina in pripravo spominskih majic, kar še vedno lahko dobite na sedežu društva in na kmetiji Černigoj.

 

Nada Blažko

 
Povezave:www.doli.si/
5 (1 glas)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 190
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 24 25 26 27 28 29 30 31 1
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
NE POSTANI SUŽENJ SVOJE MOBILNE NAPRAVE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
KLUB ZA STARŠE OTROK PRVE TRIADE
25.10.2017 | Ostalo
PREDAVANJE: Zdravje skozi življenjska obdobja
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Predavanje: Demenca, kako jo prepoznati in kje poiskati pomoč?«
26.10.2017 | Tečaji in delavnice
Predavanje: Ženske za znanost

Bodite prvi pri oddaji mnenja.