Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 17.12.2017

jasno
Ponoči se bo od severozahoda zjasnilo, marsikje po nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -8 do -2, ob morju malo nad 0.
-1°C | 10°C
torek, 18.12.2017
-6°C | 8°C
sreda, 19.12.2017
-4°C | 7°C
četrtek, 20.12.2017
-6°C | 8°C
petek, 21.12.2017
-6°C | 8°C
Opozorila
Sobota, 16.12.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
10°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Med šmarenskimi griči bo veselo tudi v ......


TURIZEM, LOKALNE SKUPNOSTI, DOGODKI

| |
22.05.2013      10:24
A A

Med šmarenskimi griči bo veselo tudi v juniju!


Ob letošnjem muhastem maju smo se odločili, da zadnji sklop prireditve Med šmarenskimi griči pripravimo četrti vikend v juniju, ko se boste lahko na soboto udeležili odprtja razstave 3. ekstempora in poizkusili letošnja najuspešnejša domača vina ter se na nedeljo popoldne zabavali ob prvih kmečkih igrah v Šmarjah.


S Sivkom na pot
S Sivkom na pot
Deli:

Rock koncert med šmarenskimi griči, pohod Čez Školj in Tibot ter briškoljada na Vrtovčah so za nami in so več kot uspeli. Muhastemu, pa ne aprilskemu, temveč majskemu vremenu, se gre zahvaliti, da bomo v Šmarjah tokrat zadnji del prireditve Med šmarenskimi griči izpeljali četrti vikend v juniju. Na soboto, 22. junija 2013, bomo ob 19. uri v strnjenem delu Šmarij, sredi Mežnarjevega dvorišča, pripravili odprtje razstave tretjega ekstempora Med šmarenskimi griči, na kateri bo mogoče videti fotografije in slike desetih umetnikov. Obenem bomo razglasili najuspešnejša domača vina, seveda v prisotnosti vipavske vinske kraljice Katje Blagonja iz bližnjega Zavina. Vina bo kasneje mogoče tudi poizkusiti v posebej za to priložnost izdelanih kozarcih. V primeru dežja bo dogajanje potekalo v gasilski dvorani v Šmarjah.

Na nedeljo, 23. junija 2013, ob 15. uri pa bomo pri gasilskem domu pripravili prve kmečke igre v Šmarjah, na katerih se bodo pomerile ekipe iz Gaberij, Štanjela, Spodnje Branice in Šmarij, svojo prisotnost pa so obljubile še nekatere. Da lahko pričakujemo obilo borbenosti in smeha, so nam dokazali že na prvem uradnem treningu, ki smo ga pripravili po pohodu Čez Školj in Tibot.

Letošnji praznik Med šmarenskimi griči se je sicer začel že v začetku maja, ko je mladinska sekcija Turističnega društva Vinoreja Šmarje pripravila drugi rock koncert med šmarenskimi griči. Za rock ritme so poskrbele odlične domače zasedbe Skalp, Modro in Antioksidanti ter DJ Samo, ki so v Šmarje privabili okrog 250 mladih. Dobra glasba, privlačen ambient na travniku za gasilskim domom in množična prostovoljna pomoč domače mladine so poskrbeli za odličen uvod v letošnji praznik Med šmarenskimi griči.

Pestro dogajanje je sledilo že teden dni kasneje, ko je Turistično društvo Vrtovče pripravilo briškoljado in prikaz starih otroških iger. Na prvi briškoljadi na Vrtovčah se je pomerilo 14 parov, za katere je pesti držalo več deset navijačev, na koncu pa je pršut slavnostno dvignil zmagovalni par iz Šmarij v sestavi Milivoj Klemše in Bojan Blagonja. Za nadvse zanimiv uvod v briškoljado so poskrbeli vrtovčanski otroci, ki so v oblačilih iz prve polovice preteklega stoletja predstavljali stare otroške igre.

Naslednje jutro temni oblaki niso prestrašili okrog 100 pohodnikov, ki so se odpravili na četrti pohod Čez Školj in Tibot. Letos jih je osliček Sivko, natovorjen s pijačo, najprej popeljal skozi spomeniško zaščiten del vasi Šmarje, kjer so jih domače gospodinje pričakale s kavo in slastnim pecivom. Med sprehodom po vaških gasah so lahko uzrli na novo poslikana vrata, ki jih je za letošnji ekstempore poslikal slikar Azad Karim, pri kipu Matije Vertovca pod šmarensko župnijsko cerkvijo pa je bil na ogled informativni pano šmarenskih studencev, ki ga je pripravil rojak Lojze Lisjak.

Iz Šmarij je sledil vzpon na 418-metrski Školj s prečudovitimi razgledi in nato spust do Vrtovč, kjer so pohodnike že čakale članice TD Vrtovče s slanimi kruhki. S pospešenim korakom, da bi vendarle ugnali oblake, so nato pot nadaljevali na 392-metrski Tibot, kjer je bilo že vse pripravljeno za sveto mašo na prostem na ostalinah cerkve sv. Teobalda. V družbi Sivka so se nato spustili v zaselek Potok, kjer je z miz že dišal domač kruh iz krušne peči, po katerem je bil vzpon na rojstni zaselek duhovnika in strokovnega pisca Matije Vertovca - Jakuline še lažji. Pohodniki so tam prisluhnili krajšemu recitalu iz Vertovčevih del in se nato podali še do Hrastij, kjer so se lahko odžejali iz vodnjaka z lastnim izvirom in častitljivo letnico 1800.

Pot so zaključili v Šmarjah, kjer so jih na stojnicah čakali domači proizvodi in zanimiva razstava starih gospodinjskih pripomočkov, ki so jo pripravili učenci podružnične osnovne šole Šmarje. Popoldne so si lahko ogledali še prvi uradni trening za kmečke igre, na katerem so se pomerile ekipe iz Šmarij, Štanjela in Podnanosa, medtem ko se jim bosta ekipi iz Gaberij in Spodnje Branice pridružili na uradnih kmečkih igrah, na katerih vas v Šmarjah pričakujemo v nedeljo, 23. junija 2013, ob 15. uri. Čakata vas smeh in zabava, ki je ne smete zamuditi!

Mateja Poljšak

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!