Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 21.08.2018

pretežno jasno
Zvečer se bo povsod razjasnilo, ponoči bo precej jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, ob morju okoli 20 °C.
18°C | 35°C
sreda, 22.08.2018
18°C | 35°C
četrtek, 23.08.2018
18°C | 35°C
petek, 24.08.2018
18°C | 31°C
Opozorila
Ponedeljek, 20.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
35°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Izvir Hublja - glavna atrakcija in to 2 x


TURIZEM

| |
22.11.2016      16:56
A A

Izvir Hublja - glavna atrakcija in to 2 x


Znano je, da v Vipavski dolini pade ogromno dežja, tudi po 2.500 mm letno, vendar ne ob pravem času, zato je suša stalna težava kmetov. Največ padavin tradicionalno beležijo izven vegetacijske dobe, oktobra in predvsem novembra. Letošnji november je (za zdaj) postregel kar z dvema vrhuncema moče in to v razmaku štirinajstih dni, zanimivo obakrat ob koncu tedna.


Deli:

In obakrat je bil izvir Hublja zelo obiskana lokacija in atrakcija. Med dežjem samim so ga obiskovali z avtomobili, ko pa je nehalo deževati, se je iz mesta proti Fužinam valila procesija obiskovalcev. In imeli so kaj videti – voda je brizgala iz vsake luknje in špranje, posebej slikovit je bil slap iz najvišje ležečega bruhalnika, ki se 'aktivira' le ob najvišji vodi. Ljudje so lahko podoživeli moč vode, ki se je penila čez kaskade in pršilo je daleč naokrog, skoraj kot ob Niagarskih slapovih. Zato so družabna omrežja preplavili posnetki (fotografije, videi) divjega Hublja, tudi iz zraka. Zato ne preseneča, da so v TIC-u v Palah zabeležili prve obiskovalce, ki so prišli v Ajdovščino prvenstveno zaradi bruhajočega Hublja.

Se pa le redko zgodi, da se Hubljeva predstava ponovi v tako kratkem času. V obeh primerih, 6. in 19. novembra je Hubelj dosegel skoraj enak najvišji vodostaj (200 cm) in pretok (45 kubičnih metrov na sekundo). Vse te podatke je moč spremljati na spletni strani agencije ARSO, saj so tudi na Hublju (v bližini elektrarne) postavili merilno napravo. Hubelj je bil sicer napolnjen do roba, ponekod tudi čez rob, vendar ni povzročil večjih težav. So pa jih nekateri drugi hudourniki, tako da so ob drugem močnem deževju nekajkrat posredovali gasilci, prvič pa jim na srečo ni bilo treba na teren.

http://www.arso.gov.si/vode/podatki/amp/H8630_g_30.html
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 199
Izšla: 29.06.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.