Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 19.10.2018

jasno
Danes bo povečini sončno, le v severovzhodni Sloveniji bo sprva še pretežno oblačno. Dopoldne bo po nekaterih nižinah še megla. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 17 do 21, na Primorskem do 24 °C.
12°C | 25°C
sobota, 18.10.2018
12°C | 25°C
nedelja, 20.10.2018
10°C | 24°C
ponedeljek, 21.10.2018
10°C | 20°C
torek, 22.10.2018
7°C | 20°C
Opozorila
Petek, 19.10.2018 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
25°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Zimski pohod na Čaven


ŠPORT, DRUŠTVA

| |
16.02.2017      10:31
A A

Zimski pohod na Čaven


V spomin na velikega poeta 8. februarja praznujemo kulturni praznik. Planinsko društvo Ajdovščina na ta dan tradicionalno organizira zimski pohod na Čaven. Ali počastiš kulturni praznik, če vzameš nahrbtnik in se zagrizeš v čavenske strmine?


Deli:

Edmund Čibej, nadučitelj na Dolu, je v Planinskem vestniku leta 1904 obrazložil, da so naloge planinskega društva, da popiše lepoto naših gora in jih ohrani slovenske. Na primernih mestih naj postavi napise, ki pokažejo tujcu, da je tu slovenska zemlja, da je tu naš dom. Organizira naj izlete v planine in izobražuje člane. Ti njegovi napotki so aktualni še danes.

Ljubezen do slovenskih planin - tudi to je kultura. To je razlog, da so se številni pohodniki na Prešernov dan odpravili na Čaven. Prihajali so z vseh smeri: s Predmeje, kjer so bile na poti čisto zimske razmere; pohodnike, ki so na Čaven prihajali iz gramoznice, Kamenj, Vitovelj in Trnovega pa so ob poti že pozdravljali prvi znanilci pomladi. Tudi sonce je polepšalo praznični dan. Nekateri so se pohoda udeležili prvič in obljubljali, da bodo še prišli. Drugim je pohod stalnica in števila prihodov sploh ne štejejo. Med obiskovalci pa so bili tudi trije taki, ki so se v letošnjem letu pohoda udeležili dvajsetič in bili nagrajeni s priznanjem in medaljo.

»Pri slovenskih planincih sta kultura in domoljubje tesno prepletena. Planinci živimo slovensko himno, živimo slovenstvo. Kultura pa je plemenitost duha in dobrota srca,« so besede predsednika Planinskega društva Ajdovščina Cvetka Ušaja. Z njimi je v slavnostnem nagovoru pozdravil pohodnike na Čavnu in nadaljeval: »Hvala za Prešerna, Cankarja in številne umetnike in kulturnike. Nimamo vsi njihovih talentov. Vsi pa smo lahko in moramo biti ljudje v najžlahtnejšem pomenu te besede. Kultura pa je plemenitost duha in dobrota srca. Bodimo enotni. Bodimo ponosni na naš Čaven, našo prelepo dolino, našo občino, domovino in materin jezik.«

Ob koncu je vsem udeležencem zaželel varno pot v dolino in nasvidenje na naslednjem zimskem pohodu na Čaven.

Mg, foto Marjana Soban
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!