Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.11.2017

oblačno
Danes bo oblačno, le na severovzhodu bo sprva še malo jasnine. Zjutraj bo v zahodnih krajih pričelo deževati. Ob morju bo popoldne zapihal jugo, drugod se bo nekoliko okrepil južni do jugozahodni veter. Popoldne se bo dež na zahodu krepil in širil proti osrednjim krajem, v noči na nedeljo pa zajel vso Slovenijo. Predvsem na Primorskem bodo tudi posamezne nevihte. Najvišje dnevne temperature bodo na severozahodu okoli 7, drugod od 9 do 15 °C.
8°C | 14°C
nedelja, 26.11.2017
7°C | 9°C
ponedeljek, 27.11.2017
-5°C | 10°C
torek, 28.11.2017
-5°C | 9°C
sreda, 29.11.2017
5°C | 11°C
Opozorila
Sobota, 25.11.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
14°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

101. rojstni dan sestre Klementine


SOSED SOSEDU

| |
24.10.2012      12:25
A A

101. rojstni dan sestre Klementine


Terezija Štrancar, z imenom sestra Klementina, je v Domu Marijinih sester v Dobrovi pri Ljubljani v krogu svojih sosester in sorodnikov praznovala svoj 101. rojstni dan.


Terezija Štrancar v Domu Marijinih sester v Dobrovi
Terezija Štrancar v Domu Marijinih sester v Dobrovi
Deli:

Rodila se je 19. oktobra 1911 na Planini pri Ajdovščini. V otroštvu si je želela, da bi bila trgovka. Oče ji je ta poklic odsvetoval, češ da je prešibka, in jo napotil na gospodinjski tečaj k šolskim sestram v Tomaj.  Takrat ji je bilo 16 let. Njen najstarejši brat se je odločil za študij bogoslovja v Ljubljani. Ena izmed sester pa je vstopila k šolskim sestram, zato je začela še sama misliti na samostan. V družbo Marijinih sester je bila sprejeta na mali šmaren leta 1929.

 

Njeno redovno življenje se je začelo v Ljubljani, kjer je hodila v privatno postrežbo k bolnikom. Leta 1938 je bila premeščena v Zagorje ob Savi in v tamkajšnji Izolirnici prevzela službo kuharice. Potem je bila v Mariboru v privatni postrežbi pri bolnikih in pozneje v bolnišnici kot bolniška strežnica, pa v Celju pri sv. Jožefu kot kuharica v domu duhovnih vaj,  nato v Domžalah, leta 1996 je prišla v Šentjakob ob Savi, kjer je dobrih 20 let vodila gospodinjstvo pri lazaristih. Januarja leta 1987 je bila premeščena na Dobrovo in dokler so ji moči dopuščale, je še rada pomagala na vrtu in pri raznih hišnih delih.

 

Zadnja leta pa so njeni koraki počasni, a vztrajno premagujejo razdaljo in s pomočjo hišnega dvigala jo še vedno srečamo v dnevnih prostorih in pri molitvi v kapeli. Zanima jo še vedno vse in  redno spremlja TV novice. Predvsem zelo rada bere in kot so povedale sosestre, vedno prva prebere verski tednik Družino in to brez očal. Sicer ji je nekoliko opešal sluh, vendar smo z nekoliko višjim tonom glasu z njo prijetno klepetali in se njenim duhovitim odgovorom na naša vprašanja, kako dočakati tako starost, tudi od srca nasmejali.

 

                                                                                                                          Vera Kodrič   
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 192
Izšla: 24.11.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.