Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 24.11.2017

pretežno oblačno
Danes bo predvsem na Primorskem in Notranjskem zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo delno jasno, zjutraj bo tu in tam po nižinah nekaj megle. Popoldne bo ponekod spet zapihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 16°C.
6°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
7°C | 14°C
nedelja, 26.11.2017
6°C | 8°C
ponedeljek, 27.11.2017
-5°C | 10°C
torek, 28.11.2017
-4°C | 8°C
Opozorila
Petek, 24.11.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Tradicionalni pripravki iz zelišč


ŠOLSTVO

| |
27.07.2013      14:56
A A

Tradicionalni pripravki iz zelišč


Že od nekdaj so ljudje uporabljali zelišča za ohranjanje zdravja in lajšanje težav, svoje znanje so prenašali iz roda v rod. Ljudska univerza Ajdovščina od spomladi izvaja program usposabljanja za pridobitev zeliščarskih znanj, ki omogoča pridobitev nacionalne poklicne kvalifikacije Zeliščar.


Deli:
Zbrala se je zanimiva skupina udeležencev iz večjega dela Slovenije, ki je pod vodstvom mag. Nataše Ferantin ostalih strokovnjakov nabirala novo znanje in izkušnje. V programu smo se zavedli, da so možnosti uporabe zelišč res široke in so poslovna priložnost, seveda pa se moramo zavedati njihove pravilne priprave in uporabe, predvsem ob souporabi drugih zdravil.

V prvi polovici julija smo si ogledali nekatere primere dobre prakse iz našega okolja in se učili izdelovati tradicionalnih pripravkov iz zelišč. Biolog, zeliščar Lovro Vehovar, nam je povedal, da tako imenujemo vse tiste doma narejene izdelke iz zelišč, ki so bili preizkušeni skozi stoletja in za katere so naši predniki ugotovili, da pri uporabi nikomur ne škodijo, temveč koristijo. Po katalogu beremo, da so tradicionalni pripravki iz zelišč izvlečki iz zelišč v vodi, olju, kisu in žganju, zeliščni likerji, zeliščni pripravki na sladkorju in medu, zeliščni bonboni, zeliščne soli, zeliščna mazila in kreme, zeliščna mila in zeliščni šamponi, zeliščni namazi, zeliščni sokovi in napitki, zeliščni aranžmaji in zeliščne dišavne vrečke ter blazine za obkladke in kopeli.

Odločili smo se, da bomo izdelali zeliščni namaz, zeliščno milo in kremo ter butarice iz sivke. O pripravi ostalih izdelkov pa je tekla živahna razprava. Prav vsak udeleženec je s svojim znanjem in izkušnjami še dodatno obogatil zastavljeni program. Nekateri se ukvarjajo bolj s pridelavo zelišč v rastlinjakih in na odprtem prostoru, drugi z nabiranjem zelišč v naravi in spravilom, primarno predelavo in sušenjem, skladiščenjem, pakiranjem ter pripravo tradicionalnih pripravkov. Pokazali so svoje izdelke, med njimi žajbljeve lizike in bonbone 'melisnice', in med seboj delili nauke o tem kaj je dobro in kaj ne. Tudi Bogdan Žvanut, ki smo ga obiskali na Lozicah in si ogledali njegovo predelavo zelišč, še posebej sušilnico, ceni naravo in je o njej zapisal:

Predaj se ji, naj te objame,

kot žarek večnosti prevzame,

naj skozi tegobe postane vodnik,

narava je vselej najboljši zdravnik.

V skupini je tudi Tončka Čibej, doma s Predmeje, ki nam je povedala, da je že kot otrok nabirala zelišča za takratno Drogo Portorož. Zelišča je podjetje odkupovalo na Otlici, jih nato peljalo v zbiralno postajo Most na Soči in od tam z vlakom v Portorož.  Kot se spomni je potekal odkup zelišč približno od 1964 leta in vse do 1990. leta. Danes še vedno rada nabira zelišča v naravi in tista, ki so enostavnejša za pridelavo, goji tudi na domači njivi. Pohvalila je prav vse predavatelje, saj je izvedela veliko novega. Zanimive so ji bile različne metode in oblike dela v programu, od predavanj z ogledom filmov in uporabo spletnih strani do praktičnega dela v vrtnariji in strokovne ekskurzije na zeliščno kmetijo. Še posebej je izpostavila mreženje, medsebojno izmenjavo znanj in povezovanje udeležencev izven programa. Tudi organizatorji izobraževanja smo bili zadovoljni, saj je gospa Tončka s svojimi nasveti sodelovala pri pripravi praktičnega dela, pri prepoznavanju in nabiranju rastlin v naravi in nam pokazala marsikatero rastišče zelišč na Predmeji.

Vsebine usposabljanja so bile res pestre in vam jih težko na kratko vse zapišemo. Vabimo vas na septembrsko predavanje prof. dr. Sama Krefta, mag. farmacije o uporabi zdravilnih rastlin. Tam vam bomo organizatorji izobraževanja skupaj z našimi zeliščarji lahko v živo predstavili program usposabljanja, ki se spet začne v jeseni. Primeren je za širši krog ljudi, saj je namenjen tistim, ki želijo obiskati samo na nekatera predavanja, kot tistim, ki želijo pridobiti javnoveljavno listino, naziv NPK ZELIŠČAR. Vstopni pogoj je končana osnovna šola. Informacije in prijave zbiramo na 041 437 785, info@lu-ajdovscina.si.

Helena Furlan
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ajdovščina!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Časopis Latnik
Številka: 192
Izšla: 24.11.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.